eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości IV 2017

Wtórny rynek nieruchomości IV 2017

2017-05-19 10:29

Wtórny rynek nieruchomości IV 2017

Nieruchomości ©  pict rider - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Stabilizacji ciąg dalszy. Poza Gdynią, gdzie klienci decydowali się na zakup wyraźnie droższych mieszkań, w pozostałych obserwowanych miastach ceny w transakcjach różniły się bardzo nieznacznie od wartości notowanych przed miesiącem. W dalszym ciągu sektor napędzany jest przez inwestorów, którzy oprócz rynku deweloperskiego, pilnie śledzą także oferty z drugiej ręki. Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach rynek wtórny będzie zasilony przez osoby, które dotychczas skupiały się na poszukiwaniach mieszkań od deweloperów. Jest to związane z rychłym końcem dopłat w ramach MdM.
W zasadzie tylko w jednym z analizowanych miast ceny nabywanych mieszkań w kwietniu różniły się wyraźnie od cen sprzed miesiąca. W Gdyni kupowaliśmy mieszkania o 4,3 proc. droższe. Za m kw. płaciliśmy 5292 zł kupując lokale o średniej powierzchni 50 m kw.

Charakterystyczna jest duża rozpiętość cenowa w transakcjach. Najtańszy m kw. można było nabyć już za 3500 zł, podczas gdy najwyższe stawki sięgały 9000 zł. Warto zwrócić uwagę na dużą, bo sięgającą ponad 15 proc., różnicę w cenach pomiędzy obecnym a analogicznym okresem zeszłego roku. Nieco wyższe ceny (o 1,5 proc.) widoczne są także we Wrocławiu. Jak zwykle duży udział w transakcjach stanowią mieszkania nabywane w celach inwestycyjnych. Za m kw. płacimy 5297 zł, czyli nieznacznie więcej niż przed rokiem. Najniższa cena m kw. w ostatnich transakcjach jest podobna do tej odnotowanej w Gdyni i wynosi 3600 zł, podczas gdy najwyższe stawki transakcyjne za m kw. przekraczają 8000 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IV 2017 r.

Średni metraż kupowanego mieszkania zawiera się w przedziale 50-60 mkw.


W pozostałych miastach ceny mają bardzo zbliżone poziomy cenowe do obserwowanych przed miesiącem. W Poznaniu najnowsze ceny w transakcjach są niższe o 1,1 proc., co oznacza, że za m kw. płacimy 5383 zł. Ponownie w tym mieście dokonujemy zakupów największych metrażowo mieszkań. Obecnie średnia powierzchnia nabywanego lokum to 60 m kw. Podobne do poprzednich poziomy cenowe widoczne są też w Łodzi, gdzie według naszych opracowań ceny są zbliżone do tych przed rokiem i wynoszą 3692 zł. Najniższa cena ofertowa wyniosła 2300 zł za m kw., a najwyższa odnotowana w Metrohouse to bardzo wysokie, jak na Łódź, 6900 zł. Jest to nieliczna wśród największych miast lokalizacja, gdzie można nabyć mieszkanie tańsze niż 100 tys. zł. Co ciekawe, jedną z takich transakcji odnotowaliśmy też w Krakowie, ale są to prawdziwe białe kruki. W stolicy Małopolski ostatnie przedziały cenowe rozpoczynały się od 3500 zł za m kw., a kończyły się na ponad 12000 zł za m kw. za najbardziej atrakcyjne mieszkania w obrębie Starego Miasta. Średnia cena, za jaką kupujemy mieszkania zmieniła się kosmetycznie i wynosi 6059 zł.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Minimalne obniżki (odpowiednio 0,4 i 0,6 proc.) miały miejsce w Warszawie i Gdańsku. W stolicy średnie ceny oscylują wokół 7500 zł za m kw. (obecnie 7580 zł), co nie oznacza, że nie można znaleźć znacznie tańszych ofert, ponieważ przekrój cenowych z uwagi na różnorodność produktów jest bardzo duży. Ceny zaczynają się od poziomu poniżej 4000 zł, co jest możliwe zwłaszcza w przypadku większych mieszkań w starszych technologiach, w stanie do remontu. Tym razem górną granicą ceny za m kw. jest 16000 zł, choć w warszawskich warunkach bariera ta bywa często przekraczana. Tymczasem w Gdańsku kupujemy mieszkania w średniej cenie 5488 zł za m kw. – ceny w ostatnich transakcjach zaczynały się już od 3400 zł.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.