eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowa ustawa o gospodarce nieruchomościami to większa ochrona konsumentów

Nowa ustawa o gospodarce nieruchomościami to większa ochrona konsumentów

2017-05-26 11:53

Nowa ustawa o gospodarce nieruchomościami to większa ochrona konsumentów

Agent nieruchomości © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

1 września br., po raz pierwszy od czasów deregulacji zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości, zaczną obowiązywać zasady konstytuujące silniejszą ochroną klienta rynku nieruchomości. Od tego dnia zacznie bowiem obowiązywać znowelizowana Ustawa o gospodarce nieruchomościami, a wraz z nią prokonsumenckie zmiany w prawie.

Przeczytaj także: Użytkowanie wieczyste: kolejne zmiany w prawie

Kolejne ułatwienia


Znowelizowana Ustawa o gospodarce nieruchomościami niesie za sobą cały szereg rozwiązań które z powodzeniem można nazwać ukłonem w stronę konsumenta i jego praw. I tak np., nowe przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy pośrednictwa lub zarządzania nieruchomością także w formie elektronicznej, a nie jak miało to miejsce dotychczas - wyłącznie w formie pisemnej.

Co więcej, pośrednicy znów będą mieli dostęp do rejestrów i dokumentów, bez których prawidłowe i rzetelne wykonywanie umowy pośrednictwa jest znacznie utrudnione. Chodzi tu m.in. o dostęp do ewidencji ludności i rejestru osób, które posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dzięki temu będą w stanie pozyskać informacje o osobach zameldowanych w danej nieruchomości oraz o ewentualnych przekazaniach spółdzielczego prawa do lokalu, co pozwoli im przeprowadzać transakcję w sposób jak najbardziej rzetelny.

Grzechy deregulacji


– Od samego początku, a więc od 1 stycznia 2014 roku, kiedy to doszło do deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, PFRN starała się przekonać Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do zmian, wskazując na szkody wynikające z liberalizacji przepisów. W szczególności na brak definicji związanych z wykonywaniem czynności pośrednictwa i zarządzania oraz zaniechania prawa do korzystania z rejestrów – wskazuje Andrzej Piórecki, prezydent PFRN.

Liczne spotkania z poprzednią i obecną ekipą rządzącą, a także urzędnikami Kancelarii Prezydenta RP, podczas których przedstawiciele PFRN wskazywali na negatywne skutki przepisów deregulacyjnych i możliwości wprowadzenia niezbędnych dla profesjonalizacji rynku rozwiązań, doprowadziły wreszcie do zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
– W pierwszej kolejności zależało nam na sprawach podstawowych: przywróceniu definicji samego pośrednictwa i zarządzania, definicji umowy pośrednictwa i zarządzania, w tym określenia ich zakresu oraz ponownym uzyskaniu dostępu do rejestrów, czyli podstawowych narzędzi pracy pośredników – wylicza Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN ubiegłej kadencji.

Powrót do podstawowych definicji


W nowych przepisach pojawiły się także uchylone podczas deregulacji definicje: „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” i „zarządzania nieruchomościami”, a także „pośrednika” i „zarządcy”. W myśl nowych zapisów pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która wykonuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły, powtarzalny. Ograniczy to ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem będzie się zajmował ktoś przypadkowy. To szczególnie ważne, bo według ponad połowy pośredników zrzeszonych w PFRN – po deregulacji nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zaczęły pojawiać się częściej.
– Deregulacja przyniosła konieczność budowania alternatywy dla dotychczasowych licencji. Utworzony przez PFRN Centralny Rejestr zawiera dziś ponad 8,5 tys. nazwisk pośredników i zarządców, legitymujących się licencją PFRN oraz spełniających najwyższe zawodowe standardy. Zainteresowanie konsumentów rejestrem stale wzrasta, otrzymujemy dużą liczbę zapytań o konkretnych pośredników i zarządców, rosną statystyki wejść i wyszukiwań – zwraca uwagę Andrzej Piórecki.

fot. mat. prasowe

Centralny Rejestr PFRN

Utworzony przez PFRN Centralny Rejestr zawiera dziś ponad 8,5 tys. nazwisk pośredników i zarządców.


Kary za brak OC


Zmieniona ustawa wprowadza także kary finansowe dla pośredników i zarządców nieruchomości, którzy nie wykupią obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sięgają one nawet pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i będą wymierzane przez Inspekcję Handlową po tym, jak na prośbę konsumenta pośrednik lub zarządca nie przedstawi stosownego dokumentu.
– Deregulacja zawodów zniosła jakiekolwiek sankcje za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, które – w przypadku nieprawidłowości podczas transakcji – ma chronić konsumenta. Równocześnie aż 80 proc. pośredników ankietowanych przez PFRN zauważa, że konsumenci nie pytają lub nie wiedzą o tym, że zgodnie z prawem pośrednik lub zarządca musi takie ubezpieczenie posiadać. Teraz potwierdzenie wykupienia polisy będzie załączone do każdej umowy – tłumaczy Andrzej Piórecki, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: