eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

2017-06-10 00:15

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Klucze © fot. mat. prasowe

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Przede wszystkim należy pamiętać, że tego rodzaju transakcja wymaga podjęcia odpowiednich działań. Im lepiej się do niej przygotujemy, tym szybciej zostanie ona sfinalizowana z zadowalającym efektem. Ekspozycja oferty, ustalenie odpowiedniej ceny czy zadbanie o kwestie formalne - na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując mieszkanie do sprzedaży?

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Zadbaj o ekspozycję oferty


Przygotowując się do sprzedaży nieruchomości musimy wziąć pod uwagę czas, który jest potrzebny na otrzymanie najkorzystniejszej oferty zakupu. Oczywiście może zdarzyć się tak, że dobry nabywca pojawi się w kilka dni, ale bardziej prawdopodobne jest, że będzie to trwało kilka tygodni albo nawet miesięcy. Jeśli będziemy zbytnio zwlekać z podjęciem decyzji o sprzedaży, to działając pod presją czasu, najprawdopodobniej skusimy się na propozycję będącą poniżej ceny rynkowej.

Z drugiej strony nie wystawiajmy mieszkania na sprzedaż tylko po to, aby sondować rynek - z myślą o przyszłej sprzedaży. Niestety nieruchomość, która pojawia się na rynku zostanie zauważona przez osoby zainteresowane zakupem zarówno teraz, jak i w przyszłości. Jeśli jej ekspozycja na rynku będzie zbyt długa, oferta będzie tracić na atrakcyjności, a zyskiwać „złą sławę”. Osoby, które obserwują, że dane mieszkanie jest od wielu miesięcy wystawione na sprzedaż mogą uznać, że coś może być z nim nie tak – na przykład, że jest jakiś problem prawny, formalny lub techniczny. Wtedy nie zainteresują się nim, nawet jeśli będzie spełniało ich kryteria.

Właściwa cena ofertowa


Zastanawiając się nad tym, jak szybko sprzedać mieszkanie, należy zauważyć, że będzie ono konkurowało z innymi podobnymi lokalami wystawionymi na sprzedaż w okolicy. Wydać by się mogło, że dobrym pomysłem jest znaleźć ofertę podobną do naszej i na tej bazie skalkulować cenę. Niestety w takiej metodzie może kryć się pułapka. Tamto mieszkanie jest wciąż niesprzedane, czyli może to oznaczać, że jego wartość została oszacowana błędnie. Najlepiej jest opierać się na faktycznych cenach sprzedaży mieszkań w pobliżu. Jeśli sąsiedzi lub znajomi nie będą mogli w tym pomóc, można skorzystać z porad fachowców albo zlecić wykonanie wyceny rzeczoznawcy.

Wystawienie nieruchomości na sprzedaż w zbyt wysokiej cenie odstraszy potencjalnych kupców, a nawet późniejsza jej redukcja nie zapewni pożądanego efektu. Natomiast czas sprzedaży nadmiernie się wydłuży, a zainteresowanie będzie spadać.

Stan prawny i kwestie formalne


Wystawiając ofertę na sprzedaż powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie kwestie formalne były załatwione: czy nie mamy jakichś zaległości płatniczych (w spółdzielni, we wspólnocie, w podatkach), a także, czy jesteśmy w stanie zgromadzić w krótkim terminie wszystkie dokumenty konieczne do sporządzenia aktu notarialnego. Kiedy pojawi się właściwy kupiec, trudności z dokumentami mogą działać na naszą niekorzyść. Może on również nie chcieć czekać, aż pozałatwiamy wszystkie sprawy i zdecyduje się na zakup innej nieruchomości.

Stan techniczny i wygląd mieszkania


Jeśli nasze mieszkanie nie było od lat remontowane, nie jest to powód do zmartwienia. Jest wiele osób, które są zainteresowane zakupem tańszej nieruchomości i przeprowadzeniem w niej modernizacji według własnych upodobań. Jeśli jednak chcielibyśmy, aby nasze mieszkanie było traktowane w kategorii „do zamieszkania”, a tym samym mogło uzyskać wyższą cenę, musimy je doprowadzić do takiego stanu użytkowania. W tym celu należy dokonać wszystkich niezbędnych napraw (np. odpadających kontaktów, połamanych uchwytów), uzupełnić oświetlenie i przeprowadzić gruntowne sprzątanie (także umyć okna i wyprać wykładziny). Jeśli lubimy intensywne kolory, musimy mieć świadomość, że wiele osób nie podziela naszych preferencji. Lepiej więc przemalować ściany na biało lub na jasne, pastelowe kolory. Warto też zabrać z mieszkania nadmiar przedmiotów, dzięki czemu będzie wydawać się bardziej przestronne. Jeśli mieszkamy w lokalu, który jest wystawiony na sprzedaż, każdorazowo przed odwiedzinami oglądających, powinniśmy posprzątać i dobrze przewietrzyć.

fot. mat. prasowe

Klucze

Im lepiej przygotujemy sprzedaż mieszkania, tym szybciej zostanie ona sfinalizowana z zadowalającym efektem.


Dobre zdjęcia i profesjonalny opis


Większość osób planujących zakup mieszkania przegląda oferty w internecie. Jeśli chcemy, aby zwrócili uwagę na naszą, powinniśmy przygotować prezentację wyróżniającą się na tle innych. Warto, aby zdjęcia wykonał profesjonalny fotograf. Dysponuje on zdecydowanie lepszym sprzętem niż aparat w telefonie i lepiej poradzi sobie z przedstawieniem małych pomieszczeń. W prezentacji warto też zamieścić plan mieszkania, a także przygotować ciekawy, a zarazem zawierający niezbędne informacje opis. Im większej liczbie osób spodoba się nasza oferta, tym większa szansa na szybszą i korzystniejszą sprzedaż.

Samodzielnie czy z agentem


Decydując się na samodzielną sprzedaż, wiele osób chce po prostu oszczędzić na zapłacie wynagrodzenia za usługę agenta. Dobry agent nieruchomości wie, jak szybko sprzedać mieszkanie, a do tego może pomóc w negocjacjach i uzyskać lepszą cenę transakcji. Dodatkowo pomoże w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, zaproponuje właściwą cenę, odpowiednio przygotuje ofertę i wypromuje ją na rynku, korzystając przy tym wszystkim z wielu kanałów marketingowych. Odciąży też w wielu sprawach związanych z prezentacjami nieruchomości potencjalnym nabywcom, organizacją transakcji, a także doradzi i podpowie na każdym etapie procesu sprzedaży. Dlatego warto rozważyć, czy mamy odpowiednie doświadczenie, wiedzę i czas, aby zająć się transakcją samemu. Jeśli nie, warto powierzyć proces sprzedaży specjaliście.

Agata Stradomska

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • czyste mieszkanie

    KowalAA / 2017-06-10 08:31:25

    Faktycznie czyste mieszkanie dużo bardziej przyciąga uwagę klientów i zawsze w naszym biurze mieliśmy problem, kto posprząta i gdzie to zamówić w różnych miastach. Jeden z naszych klientów pokazał nam https://posprzatajmi.pl - w 18tu miastach w Polsce, szybko, przez internet zamawiasz sprzątanie na dany termin, sporo to teraz ułatwia nam pracę. Polecamy odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.