eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości V 2017

Wtórny rynek nieruchomości V 2017

2017-06-12 13:20

Wtórny rynek nieruchomości V 2017

Ile płacono za mieszkania na rynku wtórnym? © Hadafee - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W omówieniu raportu warto skupić się na Wrocławiu, gdzie nabywcy gotowi byli płacić znacznie wyższe kwoty za nabywane mieszkania niż w poprzednich miesiącach. Również w Warszawie obserwowana obecnie średnia cena m kw. w przeprowadzonych transakcjach, osiągnęła poziom już dawno nie widziany na rynku wtórnym. W obu miastach oprócz standardowych mieszkań, które sprzedają się w każdej koniunkturze rynku, coraz częściej na liście transakcji pojawiają się lokale o wyższym standardzie, które mają istotny wpływ na kształtowanie się średniej ceny.
Analizując wtórny rynek nieruchomości i średnie ceny mieszkań we Wrocławiu, w ciągu ostatnich 12 miesięcy mieściły się one w zakresie 4900-5850 zł za m kw. Najwięcej płaciliśmy jesienią ubiegłego roku, podczas gdy początek 2017 r. przyniósł nieoczekiwany spadek średniej ceny m kw. Niższe ceny zachęciły wielu inwestorów poszukujących ciekawych ofert pod wynajem, do zainteresowania się wrocławskim rynkiem mieszkań. Jeżeli okaże się, że trend wzrostowy zostanie utrzymany w kolejnych miesiącach, to pod znakiem zapytania należy postawić dalszą aktywność inwestorów obserwujących ten rynek. Póki co, obecnie płacimy za m kw. mieszkania we Wrocławiu 5786 zł i jest to największa zmiana procentowa wśród wszystkich analizowanych miast (9,2 proc.). O ile w minionych notowaniach, w transakcjach dominowały mieszkania w budynkach z wielkiej płyty, to teraz na liście transakcji pojawiają się coraz częściej lokale w cenie ponad 6000 zł za m kw.

Jeżeli chodzi o wtórny rynek nieruchomości w Warszawie, to średnia cena nabywanego mieszkania wzrosła do 7704 zł za m kw. Takich cen nie widzieliśmy w Warszawie już od dawna. W ostatnich kilkunastu miesiącach średnia wahała się w granicach 7200-7500 zł. Jednak, w przeciwieństwie do wielu innych lokalizacji, ceny w Warszawie są kształtowane przez dwa czynniki: popyt na najdroższe segmenty mieszkań, które z powodzeniem (przy większej liczbie takich transakcji) potrafią wpłynąć na średnią dla danego miasta oraz nabywane metraże tego rodzaju lokali Zdarza się, że mieszkanie o metrażu 20 m kw. w kamienicy osiąga cenę znacznie ponad 10 000 zł., podczas m kw. standardowego mieszkania w podobnej lokalizacji bywa nawet 20 proc. tańszy. Mimo wyższych cen w Warszawie, nadal można znaleźć mieszkanie już za 4500 zł za m kw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań V 2017 r.

Średni metraż kupowanego mieszkania zawiera się w przedziale 47-64 mkw.


Wyższe niż przed miesiącem ceny proponuje również wtórny rynek nieruchomości w Krakowie, Gdańsku i Łodzi. W Krakowie za m kw. płacimy średnio 6261 zł i jest to o 3,3 proc. więcej niż przed miesiącem. O ile w Warszawie wpływ na ceny ma udział w transakcjach budownictwa apartamentowego, to w Krakowie jest to udział transakcji w rejonie Starego Miasta, które to niekiedy osiągają stołeczne stawki. Jak twierdzą pośrednicy Metrohouse działający w Krakowie, obecnie każdy typ mieszkań może liczyć na zainteresowanie klientów. Wszystko jest kwestią ceny. Rzeczywiście różnorodność transakcji w tym mieście jest bardzo szeroka. Klientów znajdują zarówno mieszkania z wielkiej płyty w stanie do kompleksowego remontu, jak i bogato wyposażone i zaaranżowane z klasą apartamenty, których z roku na rok przybywa.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W Gdańsku nabywcy w ostatnim czasie skupiają się na podobnej grupie mieszkań. Są to lokale dwupokojowe, ew. nieduże mieszkania trzypokojowe, za które płacimy średnio 5604 zł za m kw. Na mieszkanie wydajemy podobną kwotę jak we Wrocławiu – 275 tys. zł. Ceny w Łodzi ostatnio zbliżone są do poziomu 3700 zł. Dość długo utrzymywany był poziom 3300-3400 zł, ale jak widać, nabywcy celują coraz wyżej i często wybierają mieszkania nowsze i o wyższym standardzie.

W dwóch przypadkach ceny są niższe niż przed miesiącem. W Poznaniu kupowano mieszkania w cenie 5110 zł (spadek o 5,1 proc.), a w Gdyni za 5118 zł (spadek o 3,3 proc.). W obu miastach ceny transakcyjne są więc niemal identyczne, choć w Poznaniu nadal kupujemy stosunkowo duże mieszkania (64 m kw.).

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.