eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 3 kroki. Tylko tyle dzieli cię od zabezpieczenia mieszkania

3 kroki. Tylko tyle dzieli cię od zabezpieczenia mieszkania

2017-07-19 10:29

3 kroki. Tylko tyle dzieli cię od zabezpieczenia mieszkania

Mieszkanie warto ubezpieczyć © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Okres urlopowy to czas wytężonej pracy dla złodziei i włamywaczy. Wyjeżdżając na wakacje, zachowaj powściągliwość i nie opowiadaj wszystkim o swoim wyjeździe. Powstrzymaj się również od przechwałek na łamach portali społecznościowych. Puste cztery kąty to dla złodzieja wyjątkowa gratka, dlatego warto zrobić wszystko, aby utrudnić mu działania. Jak się do tego zabrać? Oto 3 proste kroki, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie bezpieczne.
O tym, że lato to czas wzmożonej pracy złodziei, najlepiej świadczą policyjne statystyki, z których wynika, że tylko w lipcu i sierpniu minionego roku wszczęto przeszło 8 tys. postępowań dotyczących kradzieży z włamaniem do mieszkania. Włamywacze nie są jednak jedynym niebezpieczeństwem, na które narażone są nasze cztery kąty - zagrożeń jest o wiele więcej, w tym np. pożar, zalanie czy awaria instalacji elektrycznej. Niestety, nie wszystkich przykrych zdarzeń jesteśmy w stanie uniknąć, ale bez wątpienia możemy zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia, zabezpieczając nieruchomość przed wyjazdem. Stosowne działania warto podjąć już podczas planowania wakacji. Dzięki temu mamy sporo czasu nie tylko na sprawdzenie, czy wszystko działa, ale też na ewentualne naprawy.

1. Zakręć, zamknij, wyjmij wtyczkę


Podczas przedwyjazdowej gorączki możemy zapomnieć o wyłączeniu sprzętów z gniazdek elektrycznych. Dotyczy to m.in. telewizora czy ładowarek do telefonów i laptopów, które często zostawiamy podłączone w tzw. trybie czuwania. Pozostawione w ten sposób urządzenia nie tylko pobierają niepotrzebnie prąd, ale mogą być źródłem pożaru. Przed opuszczeniem domu sprawdźmy, czy wyłączyliśmy wszystkie urządzenia, które nie muszą działać podczas wyjazdu.

W pośpiechu możemy także zapomnieć o starannym zakręceniu kranów, domknięciu wszystkich okien czy włączeniu alarmu. Dlatego przed samym wyjazdem warto przespacerować się po domu i posesji, zwracając uwagę na sposób zamknięcia okien, nawet tych najmniejszych, np. w garażu lub spiżarni. Warto też sprawdzić wszystkie zamki, również te w furtkach czy składziku na narzędzia. Okna rozszczelnione, zamknięte „do połowy”, mogą nie uchronić lokalu przed intensywnymi opadami czy wichurą. Ułatwiają także „pracę” złodziejom, którzy mogą dzięki nim wejść na teren naszego domostwa.

2. Uważaj, kogo informujesz o swoim wyjeździe


Dobrym pomysłem jest przekazanie zapasowych kluczy do naszego domu zaufanej osobie. Uważajmy jednak, ile osób informujemy o naszym wypadzie, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Fachowcy szykujący się na włamanie do mieszkania tylko czekają na wpisy, z których wynikać będzie, że nikt im nie przeszkodzi.
– Szczegółowe informacje o terminie wakacji zostawmy więc dla naszych bliskich – rodziny i przyjaciół. Przekażmy zaufanej osobie klucze, by mogła doglądać mieszkania, podlewać kwiaty, opróżniać skrzynkę na listy i, tym samym, „maskować” naszą nieobecność – wskazuje Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju indywidualnych ubezpieczeń majątkowych, Aviva. – Taki „stróż” będzie też mógł podjąć szybko działania, gdyby np. nasz dom ucierpiał podczas gwałtownej burzy albo gdyby doszło do włamania. Może również zrobić zdjęcia, które przydadzą się do dokumentacji zdarzenia.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Mieszkanie warto ubezpieczyć

Niezależnie od zachowania ostrożności, przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie domu lub mieszkania, które pokryje wydatki związane z naprawą ewentualnych szkód.


3. Bądź gotowy na „niespodziewane”


Niezależnie od zachowania ostrożności, przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie domu lub mieszkania, które pokryje wydatki związane z naprawą ewentualnych szkód.
– Odpowiednio dobrane ubezpieczenie zapewni nam wsparcie finansowe nie tylko w razie szkód spowodowanych przez żywioły lub zalania przez sąsiada, ale również w przypadku włamania do mieszkania – wskazuje Małgorzata Skibińska z Avivy.

O potrzebie ubezpieczenia mieszkania wielu z nas przypomina sobie przed wakacyjnym wyjazdem.
– To zupełnie naturalne, ale nie zostawiajmy zakupu polisy na ostatnią chwilę, skoro kupujemy ją zwykle na cały rok. Pomyślmy o ubezpieczeniu domu, gdy planujemy wyjazd, a nie podczas pakowania walizek. Wtedy znajdziemy czas na wybór polisy najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb. Najlepiej, żeby ubezpieczenie chroniło nasz dom i znajdujące się w nim ruchomości przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi, a także przed kradzieżą z włamaniem. Bardzo ważne jest też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które ochroni nasz budżet w sytuacji, jeśli to my wyrządzimy komuś nieumyślnie szkodę, np. zalejemy mieszkanie w wyniku awarii u nas. Zwróćmy też uwagę na dodatkowe korzyści, jak na przykład zapewnienie przez ubezpieczyciela lokalu zastępczego na czas remontu naszego mieszkania czy zestaw usług assistance – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.