eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VII 2017

Wtórny rynek nieruchomości VII 2017

2017-08-21 13:28

Wtórny rynek nieruchomości VII 2017

Nieruchomości © fotomek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Lipcowe transakcje nie spowodowały znacznych zmian w kształtowaniu się cen mieszkań na największych rynkach w Polsce. Jedynym zaskoczeniem jest Łódź, gdzie utrzymał się poziom cenowy sprzed miesiąca, a to oznacza, że nabywcy mieszkań płacą za m kw. drożej o ponad 15 proc. niż w zeszłym roku.
Sytuacja na rynku w Łodzi jest dość specyficzna. Rzeczywiście, można mówić o wzrostach cen, ale kwestia ta wymaga dokładniejszego omówienia. Otóż, ruchy cenowe widoczne są szczególnie w segmencie najmniejszych i najtańszych dotąd mieszkań, zwykle pozyskiwanych przez inwestorów, którzy, po odpowiednim dostosowaniu, przeznaczali te oferty na rynek wynajmu.

Z racji wątpliwego stanu technicznego, część tych mieszkań była dotąd sprzedawana znacznie poniżej wartości rynkowej. Przy znacznie zainteresowaniu ze strony inwestorów sprzedający zaczęli wystawiać oferty po wyższych kwotach, co zostało zaakceptowane przez rynek. Stąd obecnie możemy obserwować wyższy niż zwykle poziom cen. Za m kw. płacimy 3860 zł, ale, w porównaniu z innymi analizowanymi miastami, kupujemy tu stosunkowo niewielkie lokale, z reguły nieprzekraczające 50 m kw.

Niewielkie ruchy cenowe, nieprzekraczające 1 proc. w skali miesiąca, mają miejsce w trzech miastach: we Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni. W przypadku stolicy Dolnego Śląska za m kw. płacimy 5875 zł, czyli widoczne jest zahamowanie trendu wzrostowego, który towarzyszył transakcjom w ostatnich miesiącach. Podobnie jak i w innych miastach, wysokość średniej za m kw. jest pochodną zakupów inwestycyjnych niewielkich metrażowo mieszkań. Osłabienie akcji zakupowej ze strony inwestorów powinno zatem wpłynąć także na wysokość analizowanych przez nas wartości m kw.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


We Wrocławiu w ostatnich miesiącach odnotowujemy dość wysoki odsetek transakcji na popularnych blokowiskach, a mieszkania w budynkach z wielkiej płyty osiągają niekiedy wysokie, jak na realia wrocławskiego rynku, ceny – przy najmniejszych mieszkaniach nawet rekordowe kwoty powyżej 7000 zł za m kw. Choć są to dość jednostkowe przypadki, warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ są to wartości wyższe niż w stolicy. W Gdańsku średnia cena m kw. w transakcjach to 5488 zł, czyli zaledwie 35 zł więcej niż przed miesiącem, a w Gdyni 5208 zł (o 53 zł więcej). W ostatnim czasie to właśnie tam, mimo niższej ceny m kw., wydajemy więcej na zakup mieszkania – 324 tys. zł, podczas gdy w Gdańsku jest to o 28 tys. zł mniej.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VII 2017 r.

Średni metraż kupowanego mieszkania zawiera się w przedziale 48-66 mkw.


W przypadku dwóch miast średnie ceny nabywanych lokali uległy wzrostom. W Warszawie za m kw., płacimy 7559 zł i jest to o 1,8 proc. więcej niż w poprzednim notowaniu. Dwie trzecie mieszkań będących przedmiotem transakcji miało cenę nieprzekraczającą 400 tys. zł, co tylko pokazuje, że zainteresowanie zakupem utrzymuje się przede wszystkim w segmencie mieszkań dwu i trzypokojowych. Dość zbliżone ceny lokali dwupokojowych i kawalerek powodują, że jednopokojowe mieszkania nieco straciły na popularności. Pojawiły się w zaledwie 6 proc. transakcji. W Krakowie natomiast, średnia cena m kw. wzrosła o 3,7 proc. do poziomu 6381 zł, co oznacza, że jest to najwyższa wartość odnotowywana w ostatnich 12 miesiącach. Jedynie w Poznaniu nabywcy decydowali się na istotnie tańsze mieszkania. Średnia cena w analizowanych transakcjach spadała do poziomu 5164 zł (3 proc.), ale za to tam kupujemy największe lokale. Średni metraż sprzedawanego lokum to aż 66 m kw. – to o 11 m kw. więcej niż w Warszawie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VI 2016 – VI 2017

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.