eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Inwestycja w mieszkanie przy metrze. Drogo, ale czy sensownie?

Inwestycja w mieszkanie przy metrze. Drogo, ale czy sensownie?

2017-08-29 13:33

Inwestycja w mieszkanie przy metrze. Drogo, ale czy sensownie?

Metro © Robert - Fotolia.com

Inwestycja w mieszkanie to decyzja, którą warto gruntownie przemyśleć. Co liczy się najbardziej? Nie jest niczym zaskakującym, że wybór danej nieruchomości uwarunkowany jest w znacznej mierze jej lokalizacją. Najbardziej atrakcyjne jest oczywiście centrum miasta. W przypadku mieszkań usytuowanych z dala od śródmieścia na znaczeniu zyskuje dostęp do komunikacji, a więc m.in. bliskość stacji metra. Czy wyższy koszt takiego mieszkania się zwróci?

Przeczytaj także: II linia metra. Kto na niej skorzysta?

Metro przyciąga kupujących


Lokalizacja nieruchomości jest kluczową kwestią zarówno w przypadku inwestycji w mieszkanie, jak i zakupu czterech kątów na własne potrzeby. Z badania, które REAS zlecił SMG/KRC w 2015 roku, wynika z kolei, że drugim co ważności czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie mieszkania jest zaplecze handlowe (23% wskazań), a kolejnym - dostępność komunikacji miejskiej (17%)

Co przeważnie kryje się pod pojęciem 'dogodna lokalizacja'? Osoby, które planują inwestycję w mieszkanie, przez ten termin rozumieją przede wszystkim bliskie sąsiedztwo centrum. Jeżeli natomiast lokum znajduje się nieco dalej, to wówczas na znaczeniu zyskuje rozwinięta infrastruktura komunikacyjna. Wprawdzie kupujący nie pogardzą licznymi przystankami autobusowymi i tramwajowymi, to jednak najmilej widziane jest metro – najszybszy środek lokomocji w wiecznie zakorkowanym mieście. Inne wytyczne, którymi kierują się kupujący i wynajmujący, przybliżyliśmy tutaj.
– Dwuliniowe Metro Warszawskie integruje komunikacyjnie Warszawę, co w istotny sposób wpływa na jakość życia mieszkańców wielu dzielnic. Linia M1 od 1995 roku łączy centrum z północnymi i południowymi zakątkami stolicy. Po oddaniu metra do użytku mieszkania wzdłuż trasy metra, przede wszystkim nieruchomości z rynku wtórnego, obecne na Mokotowie i Ursynowie, znacznie przybrały na wartości, co widać do dziś. Mieszkania w starych blokach, nierzadko z wielkiej płyty osiągają ceny oscylujące wokół 10 tys. zł za metr kwadratowy. Mieszkania z rynku wtórnego, w niższych blokach i wyższym standardzie wykończenia w tym samym rejonie kosztują nawet 15 tys. zł za metr – mówi Kuba Karliński z Magmillon.

fot. Robert - Fotolia.com

Metro

Po oddaniu metra do użytku mieszkania wzdłuż trasy metra, przede wszystkim nieruchomości z rynku wtórnego, obecne na Mokotowie i Ursynowie, znacznie przybrały na wartości.


Plany budowy metra także kuszące


Podobny los może czekać nieruchomości znajdujące się na trasie drugiej, wciąż rozbudowywanej linii metra. Jej pierwszy, centralny odcinek został uruchomiony 8 marca 2015 roku i liczy 7 stacji. Pierwsza oddana część linii łączy dzielnicę Wola, położoną na lewym brzegu Wisły, z prawobrzeżną Pragą. Cała trasa i wszystkie poszczególne stacją mają zostać ukończone i oddane do użytku do 2022 roku. Linia M2 będzie przebiegać z Bemowa na Targówek i Bródno oraz liczyć 21 stacji. Mimo, że do jej ukończenia zostało jeszcze kilka lat, to już teraz zauważalne jest wzmożone zainteresowanie nabywców nieruchomościami położonymi na terenie Woli i Pragi.
– Można przypuszczać, że losy mieszkań na Pradze, która jest coraz chętniej wybierana przez nabywców oraz nieruchomości na Woli, naturalnym rozszerzeniu Śródmieścia, nazywanym także Manhattanem Warszawy, podzielą już wkrótce lokale na Bemowie, Targówku oraz Bródnie – mówi Kuba Karliński.

Bemowo już teraz cieszy się popularnością i wciąż stosunkowo atrakcyjnymi cenami lokali. Z części bemowskich rejonów łatwo przedostać się na trasę ekspresową S8/A2, co jest nie bez znaczenia dla kupujących. Targówek oraz Bródno mają tę przewagę nad starszymi dzielnicami wzdłuż 1 linii metra, że wciąż się rozbudowują. Właśnie tutaj nabywcy mają szansę kupić mieszkania zarówno z rynku wtórnego (najczęściej kilkunastoletnie bloki), jak i wybierać spośród wielu nieruchomości z rynku pierwotnego.

Ku(pu)j żelazo, póki gorące!


Wedle prognoz ekspertów szczególną popularnością wśród nieruchomości na trasie linii M2 będą się cieszyły mieszkania o niewielkim i średnim metrażu w niskich blokach. Te szczególnie pożądane i najlepiej sprzedające się na rynku mają najczęściej metraż wynoszący 30-60 metrów. Mniejsze i średnie mieszkanie zwykło się sprzedawać drożej w przeliczeniu na metr kwadratowy niż w przypadku dużych lokali powyżej 60 metrów kwadratowych. Dlatego lepiej nadają się one na cele inwestycyjne (np. długotrwały wynajem) niż wielkie mieszkania, które nie tylko ciężko sprzedać, ale także wynająć. Mieszkania w niskim budownictwie, na bliskiej Woli, w pobliżu przyszłej stacji linii M2 Młynów, już niedługo będzie oferować m.in. warszawski Magmillon. Ciekawa architektura kameralnego apartamentowca wkomponowanego w tradycyjną zabudowę Woli, doskonała lokalizacja dla osób pracujących w centrum Warszawy, a także zróżnicowane metraże lokali to główne zalety tego przedsięwzięcia. Już teraz można przystąpić do inwestycji deweloperskiej na Woli i zarezerwować dla siebie mieszkanie z solidnym dyskontem.

Mieszkanie przy metrze to wygoda, oszczędność czasu i doskonała lokata kapitału. Aspekt starzenia się nieruchomości, którego nie da się uniknąć przy posiadaniu takiej inwestycji będzie mniej dotykał posesje położone wzdłuż linii metra, ponieważ potencjalnemu nabywcy rzuci się w oczy przede wszystkim dogodność lokalizacji. Potencjał inwestycyjny lokali na działkach wokół metra po obu stronach Wisły ogranicza niska dostępność działek, co w przyszłości może doprowadzić do wzrostu cen nieruchomości. Z tego powodu na inwestycję w mieszkanie w tych rejonach warto decydować się już teraz, póki są one jeszcze dostępne w sprzedaży w niewygórowanych cenach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: