eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ile kosztuje mieszkanie dla studenta w Warszawie?

Ile kosztuje mieszkanie dla studenta w Warszawie?

2017-08-30 12:16

Ile kosztuje mieszkanie dla studenta w Warszawie?

Ile kosztuje mieszkanie dla studenta w Warszawie? © ppa5 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Polujący na najemców właściciele mieszkań nie powinni zatem zwlekać z publikacją swoich ofert. Jak jednak trafić w gusta żaków? Jakie mieszkanie jest dla studenta szczególnie atrakcyjne? Jakie ceny obowiązują? Które z warszawskich dzielnic są najdroższe, a które bardziej przyjazne dla studenckiej kieszeni? Odpowiedzi na te pytania udziela analiza ogłoszeń opublikowanych na łamach serwisu OLX.pl.
Czynnikiem decydującym o tym, że dane mieszkanie dla studenta jest atrakcyjne, jest przede wszystkim cena, ale liczy się również odległość od uczelni, wyposażenie oraz standard. W następnej kolejności znaczenie ma bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz wielkość mieszkania.

Jakie mieszkanie dla studenta jest najbardziej popularne? Okazuje się, że najczęściej poszukiwane są lokale kilkupokojowe, w których wraz ze znajomymi chce zamieszkań 42% respondentów. Kawalerki lub małego mieszkania wyłącznie dla siebie poszukuje co piąty badany. Na trzecim miejscu (15%) znalazło się mieszkanie z rodzicami. Tylko 3% ankietowanych skłonnych jest wybrać stancję, a 6% - akademik.

Ile kosztuje mieszkanie dla studenta? Analiza warszawskiego rynku dowodzi, że to, ile płaci się za pokój studencki, zależy przede wszystkim od lokalizacji oraz standardu mieszkania. Średnia cena najmu to 762 zł. Najtańsze okazują się Rembertów, Wawer i Śródmieście. Najwięcej średnio zapłacą studenci za pokój w Wilanowie, na Woli i Ursynowie.

W tabelce poniżej prezentujemy szczegółową listę.
Cena pokoju studenckiego wg dzielnic

fot. mat. prasowe

Cena pokoju studenckiego wg dzielnic

Najwięcej średnio zapłacą studenci za pokój w Wilanowie, na Woli i Ursynowie.


Opłata za wynajem to jednak nie koniec wydatków studenta związanych z kosztem utrzymania mieszkania. Średnio na wszystkie opłaty respondenci planują wydać od 501 do 1000 zł. Tak deklaruje aż 50% ankietowanych. Do 1500 zł gotowych jest wydać 14% studentów bądź byłych studentów, a aż 29% liczy na to, że ich budżet zamknie się w 500 zł.

Wydatki mieszkaniowe pochłaniają znaczną część budżetu młodych ludzi. Dla co trzeciej osoby koszty utrzymania mieszkania stanowią 50% wydatków. 22% ankietowanych na utrzymanie mieszkania wydaje do 70% budżetu, a ok. 17% respondentów przeznacza na ten cel 30% miesięcznego budżetu.

Młodzi ludzie decydujący się na wynajem mieszkania deklarują, że w pierwszej kolejności szukają ofert w internecie (80% ankietowanych). Na drugim miejscu są znajomi i rodzina, a na trzecim – uczelnia i akademik. Mieszkania szukają już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego (44% ankietowanych). Na kilka tygodni przed październikiem do poszukiwań przystępuje 34% ankietowanych. Twierdzą też, że przed podjęciem decyzji wykonują szereg czynności mających na celu sprawdzenie wiarygodności i uczciwości oferty. Na pierwszym miejscu znalazły się osobiste oględziny mieszkania. Czynność tę deklaruje 85% zainteresowanych. Studenci deklarują też, że spisują stan liczników (31%), sporządzają protokół stanu mieszkania(28%) i sprawdzają dane właściciela (28%). Gotowość do sporządzenia umowy najmu deklaruje 20,5%. Aż 10% respondentów nie wykonuje natomiast żadnej z powyższych czynności czynności.

fot. mat. prasowe

Mieszkania studenckie

Średnio na wszystkie opłaty respondenci planują wydać od 501 do 1000 zł.


Ile kosztuje pokój w Warszawie?


Cena pokoju studenckiego w stolicy zależy od lokalizacji i standardu mieszkania, ale trzeba założyć płatność w granicach 700 złotych miesięcznie. Średnia cena to 762 zł. Najtańsze pokoje studenckie można znaleźć na w dzielnicach Rembertów, Wawer i Śródmieście. Najwięcej średnio zapłacą studenci za pokój w Wilanowie, na Woli i Ursynowie.

*** Dane pochodzą z serwisu OLX. Średnią cenę wyliczono na podstawie ogłoszeń od początku czerwca do 20 sierpnia 2017 roku. Średnie ceny obliczono dla dzielnic z reprezentatywną liczbą ogłoszeń. W ankiecie wzięło udział 1916 osób I przeprowadzona została w serwisie OLX w sierpniu 2017.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: