eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy wynajem krótkoterminowy zdoła przebić się na rynku?

Czy wynajem krótkoterminowy zdoła przebić się na rynku?

2017-09-05 09:39

Czy wynajem krótkoterminowy zdoła przebić się na rynku?

Dla kogo wynajem krótkoterminowy? © Fabio Balbi - Fotolia.com

Wynajem krótkoterminowy to rozwiązanie, które znajduje na światowych rynkach coraz to większą rzeszę swoich zwolenników. W Polsce ciągle dominującą rolę odgrywa jednak długoterminowy odpowiednik. Czym spowodowana jest ta różnica? Czy taki rozkład sił może ulec zmianie? Czy doczekamy się czasów, w których na polskim rynku dominować będzie wynajem krótkoterminowy?
Najświeższe dane Eurostatu wskazują, że w wynajmowanych mieszkaniach mieszka obecnie 16,5 proc. Polaków. W porównaniu z sięgającą 40 proc. średnią europejską wypadamy zatem dość blado. Jeżeli przypomnieć jeszcze, że w naszym kraju aż 43,5 proc. osób w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami, a na jednego Polaka przypada zaledwie 1,1 pokoju (w UE - 1,6), to jasne staje się, jak dużo dzieli nas od rynków nieruchomości "starej" UE.
- O tym, że polski rynek nieruchomości ma względem Europy Zachodniej sporo do nadrobienia, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Paradoksalnie jednak jest to dobra wiadomość dla deweloperów i inwestorów, przed którymi ciągle rysuje się wiele możliwości. Szczególnie ci ostatni powinni bacznie obserwować napływające z rynku sygnały. Inwestycja w mieszkanie to ciągle jedna z najbardziej lubianych form lokowania nadwyżek finansowych. Możliwość zysku oraz przede wszystkim posiadania aktywa trwałego, które nie straci szybko na wartości, to obecnie największe plusy tego typu inwestycji – mówi Agata Stradomska z RE/MAX Polska, części globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX. – Dochodzi jeszcze jednak pytanie o to, który rodzaj wynajmu będzie dla nas korzystniejszy – dodaje Agata Stradomska z RE/MAX Polska.

Dla kogo wynajem krótkoterminowy?


Najem krótkoterminowy jest określany w dniach oraz tygodniach. W Polsce zyskuje na popularności szczególnie w dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych. Jest to alternatywa dla osób, które spędzają poza domem kilka-kilkanaście dni w związku z pracą czy wypoczynkiem. Zamiast wynajmować pokój w hotelu lub pensjonacie, można wybrać nowocześnie urządzony lokal w bloku mieszkalnym, apartamentowcu lub kamienicy. Jednak najważniejszą cechą tej inwestycji jest to, że może zapewnić dużo większy przychód niż standardowe rozwiązanie.

Należy jednak pamiętać, że zwielokrotnienie zysków wiąże się w dużej mierze z włożoną pracą. O ile w podczas najmu długoterminowego praca inwestora jest minimalna, zmienia się w rozwiązaniu krótkoterminowym. Wynajmujący musi dbać o prowadzenie kalendarza rezerwacji, sprzątanie, wydawanie i odbiór kluczy oraz wszelkie działania marketingowe. Inwestor może zdecydować się na zlecenie tych działań wyspecjalizowanym firmom, lecz wtedy jego dochód zmaleje o ok. 20-40 proc. Należy pamiętać, że w tym przypadku przygotowanie mieszkania pochłonie dużo więcej czasu i kosztów, ponieważ jego standard powinien być znacznie wyższy.

fot. Fabio Balbi - Fotolia.com

Dla kogo wynajem krótkoterminowy?

Najem krótkoterminowy jest określany w dniach oraz tygodniach. W Polsce zyskuje na popularności szczególnie w dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych.


Inwestor musi przygotować się również na to, że obłożenie mieszkania będzie wynosiło ok. 40-60 proc. roku. Jednakże ceny mieszkań pokazują, że włożona praca przynosi wymierne efekty w postaci przychodów. Według danych booking.com, w Warszawie, ceny za dobę w małym 2-osobowym apartamencie zaczynają się od ok. 150 zł (średnio ok. 300 zł), a większe lokale 3-/4-osobowe kosztują od 250 zł do nawet 800 zł.

Długie i stabilne przychody


Najem długoterminowy jest określany w miesiącach, a nawet latach. Wynajmującemu zapewnia długie i stałe przychody, a najemcy daje stabilność i bezpieczeństwo mieszkania. Obecna sytuacja rynkowa powoduje, że inwestor zazwyczaj nie będzie miał pustego mieszkania dłużej niż kilka tygodni w roku. Natomiast od strony najemcy najważniejszy w tym przypadku jest czynsz, dlatego jeżeli miesięczna opłata oscyluje w okolicach średniej rynkowej to niemal w każdym mieście znajdzie się osoba chętna do wynajmu. Według danych portalu otodom.pl (za lipiec 2017), średnie miesięczne ceny wynajmu mieszkania 38-60 mkw. w Krakowie to przeciętnie ok. 2000 zł, w Gdańsku około 2500 zł, a w Warszawie - 2815 zł. Oczywiście na wysokość czynszu ma wpływ zarówno standard mieszkania, jak i jego lokalizacja.

Siły na zamiary


Obecnie na polskim rynku dominują mieszkania pod wynajem długoterminowy, jednakże trendy rynkowe pokazują, że inwestorzy w nieruchomości mogą zastanawiać się nad alternatywną formą zarobku.
– Najem krótkoterminowy wydaje się być atrakcyjny głównie w największych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, w których jest duży popyt na usługi noclegowe. Natomiast w miejscowościach turystycznych, m.in. miejscowościach nadmorskich, trzeba pod uwagę wziąć ich sezonowość. Jest to szansa na szybki i duży zarobek, ale niesie on za sobą zarówno duże nakłady pracy, jak i inwestycje finansowe. Dlatego też, podejmując decyzję inwestycyjną, należy bardzo dokładnie przeanalizować rynek, porównać zarówno konieczne koszty, jak i możliwe do uzyskania przychody, a także oszacować nakłady czasowe i organizacyjne, na które możemy sobie pozwolić – podsumowuje Agata Stradomska z RE/MAX Polska, części globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.