eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania na wynajem: gdzie najtaniej?

Kupno mieszkania na wynajem: gdzie najtaniej?

2017-09-15 10:44

Kupno mieszkania na wynajem: gdzie najtaniej?

Mieszkanie na wynajem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czasach rekordowo niskich stóp procentowych lokowanie pieniędzy w banku zostało niemal całkowicie pozbawione sensu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują alternatyw. Jedną z nich jest mieszkanie na wynajem. Nieruchomości już od lat uważane są za zyskowne. I faktycznie tak jest. Popyt na mieszkania inwestycyjne rośnie zwłaszcza w okolicach nowego roku akademickiego, kiedy to sprzedają się głównie kawalerki i niewielkie mieszkania dwupokojowe. Ich ceny wahają się od 70 do 180 tys. zł. Gdzie jest najtaniej?
Po najtańsze mieszkanie na wynajem należy udać się do Katowic lub Łodzi. W tych miastach istnieją realne szanse na zakup nieruchomości w cenie od 70 tys. zł. Na kolejnych pozycjach plasują się Kraków i Wrocław (od 130 tys. zł.) oraz Poznań (od 135 tys. zł). Zdecydowanie najdroższa jest Warszawa gdzie na tzw. "dzień dobry" inwestor musi wyciągnąć z portfela minimum 180 tys. zł. Podane stawki są dość wygórowane zważywszy chociażby to, że jeszcze przed trzema laty w stolicy Górnego Śląska na zakup lokum wystarczało nawet 40 tys. zł, a w Warszawie -125 tys. zł. Co stoi za tymi podwyżkami? Niewątpliwie wynikają one z tego, że chętnych na zakup mieszkania na wynajem dość gwałtownie przybywa, a – co podkreślają eksperci - intensywny rozwój rynku najmu doczeka się kontynuacji także w nadchodzących latach.
– Prognozujemy, że w bieżącym roku rzesza osób wynajmujących mieszkania powiększy się o kolejne 200 tys. Zwiększa się też liczba Polaków dostrzegających ten trend jako okazję inwestycyjną i inwestujących w mieszkania na wynajem – mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments.

Według danych Mzuri Investments najlepszą rentowność przynoszą najmniejsze lokale, czyli te o wielkości do 20m2. Najważniejszą kwestią wpływającą na zwrot z tego typu inwestycji jest lokalizacja nieruchomości.
– Oczywiście najbardziej atrakcyjne lokale to te najlepiej skomunikowane, położone w centrach miast i w pobliżu ośrodków akademickich. Już przy kwotach rzędu 100 tys. zł zakup mieszkania będzie rentowny. Inwestycja taka przyniesie zwrot od ok. 6 do nawet 8 proc. w skali roku, po uwzględnieniu wszystkich kosztów. Obecnie najlepsze zwroty, z miast które obsługujemy, przynoszą inwestycje w lokale na Śląsku i w Łodzi – dodaje Kaźmierczak.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen mieszkań okazyjnych w wybranych miastach

Najniższe ceny proponują obecnie Katowice i Łódź


Na tak wysoki zwrot nie można liczyć przy zakupie mieszkania na wynajem w centrach największych miast (Warszawa, Kraków). Rentowność takich lokali waha się w granicach 4,5 - 5,5 proc. rocznie, ich plusem jest jednak stabilny wzrost wartości nieruchomości.
– Coraz bardziej popularny jest również zakup mieszkań wielopokojowych i ich wynajem „na pokoje”. Inwestycja taka sprawdza się zwłaszcza w największych ośrodkach akademickich (Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Trójmiasto), gdzie wynajem pokoju jest znacznie tańszy od wynajęcia kawalerki. Zwrot z tego typu inwestycji będzie wyższy o 1-1,5 punktu procentowego w stosunku do mieszkań jedno- i dwupokojowych – komentuje Kaźmierczak.

Eksperci prognozują także dalszą stabilizację cen najmu w sezonie 2017 / 2018. Popyt na mieszkania będzie się sukcesywnie zwiększać, ale wzrastać będzie też liczba mieszkań oferowanych na wynajem.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości

W skali kraju czynniki te będą się równoważyły, co sprawi, że czynsze najmu pozostaną na poziomach zbliżonych do tych, które obserwujemy obecnie, ewentualnie lekko wzrosną, jak to miało miejsce podczas ostatnich 12 miesięcy, kiedy dynamika czynszów najmu wyniosła średnio ok. 3 proc. (maksymalnie ok. 8 proc. we Wrocławiu, przy stabilizacji w Poznaniu).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: