eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Trudne działki budowlane: jak sobie poradzić?

Trudne działki budowlane: jak sobie poradzić?

2017-09-25 13:41

Trudne działki budowlane: jak sobie poradzić?

Budowa domu © fot. mat. prasowe

Idealna działka budowlana? Odpowiednio duża i o regularnym kształcie. Taka nieruchomość nie tylko ułatwia zaprojektowanie domu, ale także zaplanowanie ogrodu czy postawienie dodatkowych pomieszczeń jak garaż czy schowek na narzędzia. Trudna parcela stanowi wprawdzie większe wyzwanie, ale finalnie może okazać się strzałem w dziesiątkę i sporą oszczędnością - nietypowo ukształtowane, małe, wąskie czy też podmokłe działki są przeważnie tańsze od ideałów.

Przeczytaj także: Kupno działki budowlanej najlepiej jesienią

– Praktyka pokazuje, że atrakcyjnie położona działka budowlana posiada często cechy, które w znacznym stopniu utrudniają jej aranżację, ale też obniżają cenę. Jeżeli taka parcela jest faktycznie świetnie zlokalizowana, a sprzedający skłonny do negocjacji, warto poważnie zastanowić się nad jej zakupem. Nietypowe cechy nieruchomości nie powinny nas zrażać, tym bardziej, że w wielu przypadkach wystarczy odpowiedni plan, aby jej wady zmienić w atuty – mówi Hubert Telecki z DziałkaDlaCiebie.pl, serwisu zajmującego się sprzedażą działek wyselekcjonowanych i przygotowanych do budowy domu.

Jak zatem ugryźć zakup działki, która nie jest typowa? Oto kilka przypadków i wskazówek rozwiązania potencjalnych problemów.
  • działka niekształtna, trójkątna lub bardzo wąska – to pole do popisu architekta i prawdziwa szansa na projekt domu, którego nie ma nikt inny! Taki grunt będzie wymagał indywidualnego podejścia. Warto rozważyć możliwość dokupienia fragmentu lub całej sąsiedniej działki, ewentualnie spróbować ustalić z gminą, czy istnieje możliwość wybudowania ściany bez okien w „ostrej granicy”. Takie rozwiązanie znaczenie poszerza wachlarz opcji budowy domu.
  • działka ze skarpą – to wyzwanie aranżacyjne ze względu na nierówności gruntu. Dlatego planując budowę domu na skarpie warto w przemyślany sposób wykorzystać naturalne spadki terenu. Można np. częściowo zakopać w skarpie jeden poziom budynku i stworzyć w niej przestrzeń niewymagającą dużego dostępu światła (garaż, pomieszczenie gospodarcze lub piwniczkę). Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie domu tak, by z wyższej strony skarpy zaplanować jedno piętro, a z drugiej dwa. Na takiej działce można również wznieść przykuwający wzrok taras na palach.
  • działka podmokła – taki grunt można przystosować do budowy domu, a przy tym zyskać pewien bonus. Wystarczy wykopać staw i założyć drenaż, który zbierze wodę z miejsca, w którym chcemy wybudować dom. Niekiedy, aby grunt nadawał się do użytkowania, przydatne jest także lekkie podwyższenie terenu. W ten sposób, poza działką gotową pod dom, zyskuje się ciekawy ogród uatrakcyjniony o oczko wodne. Na tak przygotowanym terenie sprawdzi się dom o lekkiej drewnianej konstrukcji. To oczywiście nie jest rozwiązanie dla każdego, ale jeśli spełnia potrzeby, warto je rozważyć. Taka budowa jest tańsza i szybsza niż w przypadku tradycyjnego murowanego domu.
  • działka z liniami zabudowy wynikającymi z planu – taki problem dotyczy często działek narożnych. W tym przypadku należy dowiedzieć się w gminie, jak duży budynek można postawić wewnątrz linii zabudowy. Podobnie jak w przypadku działki niekształtnej lub wąskiej, w poszerzeniu obszaru pod zabudowę pomocny będzie zakup sąsiedniej działki lub postawienie domu w „ostrej granicy”, czyli bezpośrednio przy linii, bez okien od tej strony.
  • działka z wjazdem od południa – taka działka nie jest gorsza od działki z wjazdem od północy, ale dom, który ma na niej stanąć wymaga innej aranżacji. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni projekt, najlepiej uwzględniający umiejscowienie strefy tarasowej od strony południowo-zachodniej. Jeśli działka jest szeroka, to bryła budynku powinna być przesunięta jak najdalej w tył działki, tak aby zajmowała jej północno-wschodni fragment. Główną część ogrodu warto natomiast zaplanować po stronie zachodniej.

fot. mat. prasowe

Budowa domu

Często działki o dogodnym położeniu, ale posiadające nietypowe cechy utrudniające ich aranżację


Zakup nietypowej działki to budowlane wyzwanie, które może być opłacalne dla kieszeni. Planując nabycie parceli o nieregularnym kształcie, mniej przystępnych warunkach naturalnych czy kierunku świata, na który jest wyeksponowana, warto pamiętać o sprawdzonych trikach i rozwiązaniach budowlanych. Pozwolą wykorzystać wszystkie atuty miejsca, być może trudniejszego do aranżacji, ale często położonego w atrakcyjnej przestrzeni. Umożliwią także zaplanowanie przemyślanego układu pomieszczeń w projekcie nowego domu.

Dopasowanie zagospodarowania posesji oraz budynku do otoczenia, indywidualnego rytmu życia i preferencji domowników zapewni im najwyższy komfort użytkowy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: