eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wisła podnosi ceny mieszkań

Wisła podnosi ceny mieszkań

2017-09-26 11:11

Wisła podnosi ceny mieszkań

Wisła © stepmar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O ile centrum Warszawy czy Mokotów zawsze charakteryzowały dość wygórowane ceny mieszkań, o tyle potencjał terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły długo wydał się być niedocenianym. Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się kilka lat temu. Odnowione Bulwary Wiślane, Centrum Nauki Kopernik, Biblioteka Uniwersytecka czy praska plaża to tylko niektóre czynniki, które wpłynęły na zainteresowanie terenami usytuowanymi w pobliskim sąsiedztwie rzeki, a w efekcie na podwyżki cen tamtejszych nieruchomości.
Zagospodarowanie terenów Powiśla i zarządzanie gminami położonymi wzdłuż biegu Wisły uległo w ostatnim czasie radykalnym zmianom. Dobitnym na to dowodem mogą być chociażby nowe inwestycje kulturalno-rozrywkowe czy też wyrastające jak grzyby po deszczu restauracje, kawiarnie i puby. Do tego jest praktycznie - Bulwar skutecznie chroni serce lewostronnej Warszawy przed powodziami, co w efekcie przekłada się na możliwość rozwoju kolejnych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie najpotężniejszej polskiej rzeki.

Wisła będzie dalej podbijać ceny mieszkań?


Prestiż charakteryzuje przede wszystkim nadrzeczne działki w samym centrum Warszawy. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu tereny położone w okolicach Wybrzeża Kościuszkowskiego, Starego Miasta, a także inwestycje po praskiej stronie Wisły i całe Powiśle. Ceny mieszkań w tych rejonach potrafią przyprawiać o zawrót głowy. W okolicach Centrum Nauki Kopernik czy Wybrzeża Kościuszkowskiego za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet 20 tys. zł, co oznacza, że przestronny apartament z widokiem na Wisłę w pobliżu BUW czy CNK może kosztować przeszło 2 miliony złotych. Wartość mieszkań zwiększa jeszcze niewielka podaż przy sporym zainteresowaniu tą lokalizacją. W cenie są też mieszkania położone wzdłuż ulicy Tamka – mówi Barbara Bugaj, Starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Popularność nadwiślańskich lokalizacji powoduje, że sprzedają się one na pniu. Szukający apartamentów przy ul. Leszczyńskiej czy Wybrzeżu Kościuszkowskim mogą liczyć tylko na okazje z rynku wtórnego. Więcej nowych mieszkań z pięknymi widokami można szukać po prawej stronie Wisły. Port Praski wciąż się rozbudowuje i kusi nieodległą wizją rozwoju tej części Warszawy. Przedsięwzięcie zagospodarowania nadrzecznego terenu nie jest łatwe, ale w lipcu tego roku rozpoczęto budowę kluczowej inwestycji, czyli śluzy i bramy przeciwpowodziowej. Dotychczas średnio za mieszkanie w inwestycji po praskiej stronie Wisły kupujący płacili po ok. 10 tys. zł za m2. Jednak najdroższe mieszkania, z okien których widać wodę i panoramę lewobrzeżnej części miasta kosztowały nawet 18 tys. zł za m2.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Z uroków mieszkania nad rzeką mogą też korzystać mieszkańcy Saskiej Kępy, jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic w stolicy. Dość trudno tu o nowe inwestycje, ponieważ historyczna zabudowa jest dość zwarta. Wymusza to na nowopowstających budynkach kameralny i ekskluzywny charakter. Przeciętnie cena 1m2 nowego mieszkania na Saskiej Kępie waha się już w granicach 14 tys. zł za m2. Zdarzają się jednak takie transakcje, gdzie cena dochodzi do 18 tys. zł za metr kwadratowy apartamentu. Mieszkania w starych willach też nie należą tu do najtańszych. Metr kwadratowy kawalerki przy Francuskiej ma wartość prawie 13 tys. zł/m2. A im bliżej Wisły w tej okolicy tym drożej, średnio cena za 1m2 mieszkania pozostaje na poziomie 15 - 16 tys. zł dla lokalizacji oddalonych o 5-10 min spacerem od rzeki.
Okolice Starego Miasta od strony Wisły to przede wszystkim transakcje z rynku wtórnego, o niewielkim metrażu. Ceny wahają się od 8 do 15 tys. zł za m2. Najtańsze są oczywiście zaniedbane mieszkania, w nieodremontowanych kamienicach. Okazje cenowe zdarzają się jednak niezwykle rzadko, ponieważ 70% transakcji np. w pobliżu Parku Fontann dotyczy mieszkań o cenie za metr kwadratowy powyżej 10 tys. zł. To znacznie powyżej średniej dla całego miasta – tłumaczy Barbara Bugaj.

Marzenie z ryzykiem


Czy w takim razie przeciętny Kowalski może pożegnać się z marzeniami zamieszkania blisko rzeki i urokliwymi widokami?

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkań położonych w budynkach

Całkiem przystępne ceny proponują tereny zalewowe.


Okazuje się, że tak, choć wiąże się to z pewnym ryzykiem. Chodzi o tereny zalewowe. Te w Warszawie to obszar ciągnący się od Białołęki po Wilanów. Malownicze zakola rzeki można zatem podziwiać nie tylko z okna na Powiślu. Za mieszkania na terenach zalewowych zapłacimy obecnie przeciętnie ok. 7- 7,7 tys. zł za m2. Przykładem takich typowych osiedli są np. okolice ul. Bluszczańskiej i Bartyckiej. Jest tam jeszcze dość tanio, ale już widać delikatną tendencję wzrostową - zgodnie z lokalnym trendem bliskość Wisły i tu podbija ceny.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: