eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości IX 2017

Wtórny rynek nieruchomości IX 2017

2017-10-13 13:34

Wtórny rynek nieruchomości IX 2017

Nieruchomości © Kenishirotie - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W dwóch analizowanych miastach ceny transakcyjne mieszkań osiągnęły wartości od kilku lat nie odnotowywane w naszych zestawieniach. W Łodzi jesteśmy bliscy osiągnięcia granicy 4000 zł za m kw., a w Warszawie średnie ceny są coraz bliższe 8000 zł za m kw. Zachowujemy więc standardowe proporcje, w ramach których za równowartość 1 m kw. mieszkania w Warszawie kupujemy dwa w Łodzi.
W Łodzi coraz bardziej zmniejsza się różnica pomiędzy cenami w transakcjach na rynku wtórnym i pierwotnym, co zawsze było charakterystyczną cechą dla tego miasta. Przy średniej cenie nowych mieszkań w Łodzi dochodzącej do 5200 zł za m kw. mamy ceny rynku wtórnego dochodzące do 4000 zł za m kw. (dokładnie 3964 zł). Pamiętajmy, że historycznie długo utrzymywała się tu średnia w okolicach 3500 zł, więc przebicie poziomu 4000 zł będzie można uznać za dość duże wydarzenie na tym rynku, świadczące o wyraźnie postępującym trendzie wzrostowym. W ostatnich transakcjach trudno jest znaleźć propozycje poniżej 3000 zł za m kw., co świadczy o tym, że szczególnie wzrosły ceny najniższego segmentu lokali. Na uwagę zasługuje średnia cena nabywanego mieszkania – prawie 230 tys. zł, co jest wysoką kwotą w porównaniu do dotychczasowych wskazań, zwykle niższych niż 200 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IX 2017 r.

Jedynym miastem, gdzie ceny mieszkań wyraźnie spadły w porównaniu do minionego roku jest Poznań.


Podobne procentowo wzrosty (o 2,4 proc.) miały miejsce w Warszawie, gdzie ceny osiągnęły poziom 7856 zł za m kw. W stolicy powodzeniem cieszą się zwłaszcza mieszkania na Mokotowie, Pradze Południe, Białołęce i Woli. W porównaniu do zeszłego roku odnotowujemy mniejsze zainteresowanie Ursynowem, Śródmieściem i Ochotą. Jest to pochodną wysokich cen lokali w tych dzielnicach. Mimo, iż Białołęka kolejny raz „wygrała” w Antyrankingu Dzielnic Warszawy, publikowanym co roku przez Metrohouse, co wskazuje na to, że klienci nie oczekują przekazywania im ofert sprzedaży z tego rejonu Warszawy, to statystyki sprzedażowe pokazują, że często zmieniamy zdanie i chętnie nabywamy mieszkania w tej dzielnicy. Niewielki wzrost cen odnotowaliśmy także w Gdańsku i Gdyni, gdzie obecne ceny wynoszą odpowiednio 5632 i 5608 zł za m kw.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W pozostałych trzech miastach widoczne są nieco niższe ceny niż przed miesiącem. We Wrocławiu spadki wyniosły 2,4 proc., jest to więc kontynuacja obniżek sprzed miesiąca. Za m kw. w tym mieście płaciliśmy 5594 zł. Obniżki cen pojawiły się też w Krakowie, gdzie średnia kwota za m kw. to 6297 zł. Nadal w porównaniu do innych miast w Krakowie sprzedawane są nieduże mieszkania - średni nabywany metraż wynosi 48 m kw. Jedynym miastem, gdzie ceny są niższe w porównaniu do zeszłego roku jest Poznań, gdzie za m kw. płacono 5231 zł za m kw. (2,5 proc. taniej niż we wrześniu 2016 r.).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IX 2016 – IX 2017

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.