eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Domy deweloperskie. Rzadkość czy standard?

Domy deweloperskie. Rzadkość czy standard?

2017-10-19 12:14

Domy deweloperskie. Rzadkość czy standard?

Rozmieszczenie inwestycji deweloperskich z nowymi domami © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Budowa nowych domów nie jest szczególnie eksponowanym aspektem działalności krajowych deweloperów. Trudno się temu dziwić, bo domy deweloperskie stanowią tylko 3% spośród 58 000 nieruchomości oferowanych przez inwestorów mieszkaniowych na portalu RynekPierwotny.pl. W ciągu ostatnich 3 - 4 lat wyraźnie wzrosła jednak liczba inwestycji deweloperskich. Warto zatem sprawdzić, czy trwający boom na rynku pierwotnym przyczynił się do wzrostu podaży nowych domów budowanych przez deweloperów. W dłuższej perspektywie, znaczenie takich budynków może wzrastać dzięki zmianom demograficznym.

Przeczytaj także: Mamy nowy boom na domy jednorodzinne?

Okolice Warszawy wciąż są największym rynkiem nowych domów …


Oferta nowych lokali mieszkalnych jest bardzo skoncentrowana w sześciu metropoliach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk) oraz w pozostałych miastach wojewódzkich. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że podobna sytuacja dotyczy również rynku domów jednorodzinnych. Domy deweloperskie dostępne są głównie w sąsiedztwie największych miast (patrz poniższa mapa). We wznoszeniu takich budynków na terenie metropolii, przeszkadzają przede wszystkim wysokie ceny gruntów. Inną kwestią są preferencje klientów firm deweloperskich, którzy poszukują odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Informacje zaprezentowane na poniższej mapie sugerują, że domy deweloperskie powstają przede wszystkim w okolicach Warszawy, Poznania, Krakowa oraz Wrocławia. Mniejsze skupiska inwestycji można zobaczyć np. blisko Trójmiasta, Szczecina i Katowic. Zgodnie z danymi portalu RynekPierwotny.pl, pod koniec września 2017 roku dokładna podaż nowych domów z oferty deweloperów wynosiła:
  • Warszawa i graniczące powiaty - 589 domów
  • Kraków i graniczące powiaty - 163 domy
  • Łódź i graniczące powiaty - 46 domów
  • Wrocław i graniczące powiaty - 285 domów
  • Poznań i graniczące powiaty - 204 domy
  • Trójmiasto i graniczące powiaty - 54 domy
  • Katowice i graniczące powiaty - 54 domy
  • Lublin i graniczące powiaty - 51 domów
  • Szczecin i graniczące powiaty - 121 domów

Na terenie wymienionych powyżej obszarów, obecnie koncentruje się ponad 80% łącznej oferty nowych domów jednorodzinnych. Taki wynik świadczy o bardzo dużej koncentracji rynku. Inny ciekawy wniosek dotyczy historycznych zmian podaży. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że ożywieniu inwestycyjnemu na rynku nowych lokali mieszkalnych, nie towarzyszył podobny podaży nowych domów oferowanych przez deweloperów. Przykładem może być obszar Warszawy i graniczących powiatów. Jesienią 2013 r. na tym terenie deweloperzy oferowali około 700 nowych domów. Warto pamiętać, że 2013 rok był okresem ogólnej dekoniunktury na rynku deweloperskim. Dlatego dość zaskakujący wydaje się fakt, że cztery lata później (w okresie prosperity dla deweloperów), oferta nowych domów z Warszawy i graniczących powiatów nie przekraczała 600 sztuk.

fot. mat. prasowe

Rozmieszczenie inwestycji deweloperskich z nowymi domami

Budowa nowych domów przez deweloperów, skupia się przede wszystkim w okolicach Warszawy, Poznania, Krakowa oraz Wrocławia


Migracje ludności powinny wspierać budowę podmiejskich domów


Aktualna podaż nowych domów z oferty deweloperskiej, na pewno nie prezentuje się imponująco (zwłaszcza w porównaniu z liczbą nowych lokali). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pewne procesy demograficzne, w dłuższej perspektywie będą wspierać popyt na gotowe domy. Potwierdza to najnowsza prognoza demograficzna GUS-u dotycząca gmin. Wyniki wspomnianej prognozy wskazują, że wśród dwudziestu gmin z największym spodziewanym przyrostem liczby ludności do 2030 roku (33% - 51%), będą przeważać obszary położone w pobliżu większych miast (m.in. Wrocławia i Poznania). Taką zależność można zaobserwować w poniższej tabeli.

fot. mat. prasowe

20 polskich gmin, dla których prognozowany jest największy wzrost liczby ludności

Trzy pierwsze miejsca wśród dwudziestu gmin z największym spodziewanym przyrostem liczby ludności to Wielkopolska


Deweloperzy mogą skorzystać na wyprowadzce ludności z dużych miast, jeżeli uda im się odpowiednio dostosować ofertę domów. Inwestorzy, którzy chcą sprzedawać więcej nowych domów, powinni dostarczyć argumentów (nie tylko cenowych) świadczących o tym, że zakup gotowych „czterech kątów” od przedsiębiorcy jest lepszym rozwiązaniem, niż samodzielna budowa domu w systemie gospodarczym.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: