eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania w Warszawie coraz droższe

Mieszkania w Warszawie coraz droższe

2017-11-07 12:11

Mieszkania w Warszawie coraz droższe

Studio Centrum Ochnik Development © fot. mat. prasowe

Ile kosztują mieszkania w Warszawie? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest oczywiście możliwe. Najwięcej zależy tu od lokalizacji. Zdecydowanie najdroższe jest Śródmieście (minimum 10 tys. zł/mkw.), ale tutaj oferty deweloperów należą raczej do rzadkości. W przypadku nowych mieszkań najbardziej wywindowane stawki oferuje Ochota (9,3 tys. zł/mkw.), ale drogich lokali nie brakuje również na Mokotowie, Żoliborzu czy Woli. Średnia stawka liczona dla całego miasta to około 8 tys. zł/mkw.
Podane we wstępie ceny za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie nie są właściwie żadnym zaskoczeniem. Średnie ceny w tym mieście już od pół dekady kształtują się na poziomie 7,5 - 7,9 tys. zł za mkw. W połowie tego roku zaobserwowano wzrost stawki ofertowej do 8,1 tys. zł/mkw., średnia cena transakcyjna osiągnęła 7,7 tys. zł/mkw.

Drogie Śródmieście i Ochota


O nowe mieszkanie na terenie Śródmieścia nie dość, że jest dość trudno, to jeszcze należy się liczyć z wydatkiem minimum 10 tys. zł/mkw. Drożyzna charakteryzuje również Ochotę, dla której średnia cena to 9,3 tys. zł/mkw., ale w najdroższym jej rejonie, czyli w okolicach parku Szczęśliwickiego, ceny właściwie nie różnią się od śródmiejskich. Nowe mieszkanie na popularnym Mokotowie, Żoliborzu czy Bielanach to przeciętny wydatek rzędu 8,6 tys. zł za mkw.

Na Mokotowie, Woli, czy Żoliborzu, które graniczą ze Śródmieściem oferta jest zróżnicowana. Średnia cena mieszkań jest niższa, ale podobnie jak w samym centrum, w sprzedaży jest wiele drogich lokali, wycenionych po kilkanaście tysięcy złotych za metr, wśród których znaleźć można także wysokiej klasy apartamenty. Na terenie Mokotowa dostępne są zarówno luksusowe penthouse,y, nie tanie mieszkania w pobliżu stacji metra, jak również lokale w południowej części dzielnicy, która graniczy z Ursynowem, gdzie stawki są nawet o połowę niższe.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Białołęka z mieszkaniami popularnymi


Najtańsze mieszkania w Warszawie oferuje Białołęka. Średnia cena nowego lokum w tej dzielnicy nieznacznie przekracza 6 tys. zł za mkw. W inwestycjach, które są w niej prowadzone powstają przede wszystkim mieszkania w standardzie podstawowym.

W ostatnim roku ceny nowych mieszkań najbardziej wzrosły na Bemowie, Bielanach, Ochocie i Wilanowie. W tych dzielnicach stawki poskoczyły o 5-7 proc. Zmiana cen na rynku deweloperskim powiązana jest ściśle także z ewolucją struktury oferty mieszkaniowej. W nowych projektach oferowanych jest coraz więcej mieszkań kompaktowych.
Tomasz Sadłocha z Ochnik Development przyznaje, że najbardziej drożeją mieszkania o niewielkim metrażu, położone w dobrych lokalizacjach, które adresowane są głównie do nabywców inwestycyjnych.
– Chodzi o lokale, których ceny nie przekraczają 300 tys. zł. Takie, które dzięki relatywnie niskiej jak na Warszawę cenie, można szybko sprzedać – dodaje.

Tomasz Sadłocha przyznaje jednak, że w inwestycjach Dzielna 64 i Studio Centrum realizowanych przez Ochnik Development na Muranowie stawki zostały utrzymane na tym samym poziomie, jak na początku budowy. W Studio Centrum, gdzie deweloper oferuje mikro-apartamenty lokal można kupić w kwocie od 180 tys. zł netto.

fot. mat. prasowe

Studio Centrum Ochnik Development

Ceny mieszkań w warszawskich inwestycjach powoli rosną


Ceny mieszkań w górę za coraz droższymi gruntami


Ceny nowych mieszkań w poszczególnych warszawskich lokalizacjach w największym stopniu uzależnione są od wartości ziemi. Dostępność i wycena gruntu wpływa na wielkość oferty mieszkaniowej w danym rejonie miasta. Brak działek inwestycyjnych w Śródmieściu sprawia, że deweloperzy niewiele na tym obszarze budują, a ceny utrzymają się na najwyższym poziomie. Najwięcej inwestycji w Warszawie powstaje na Białołęce i Mokotowie. Dzielnicami, w których firmy budujące mieszkania w Warszawie są bardzo aktywne jest również Wola i Praga-Południe.

W bardzo wyraźny sposób ceny mieszkań w Warszawie podbija Wisła. W nowych inwestycjach znajdujących się w lokalizacjach nadwiślańskich, szczególnie w centralnym obszarze miasta ceny należą do najwyższych. Na wysokość stawek wpływ ma rewitalizacja Bulwarów Wiślanych, które usiane są teraz licznymi miejscami kulturalno-rozrywkowymi, kawiarniami i gastronomią, a także nowe inwestycje komercyjne, jak EC Powiśle, czy The Tides. W okolicy Starego Miasta i na terenie całego Powiśla, a zwłaszcza w okolicy Centrum Nauki Kopernik, czy Wybrzeża Kościuszkowskiego stawki za metr kwadratowy przekraczają nawet 20 tys. zł.

Stawki podbija metro i Wisła


Ceny w tym rejonie Warszawy są wysokie także ze względu na bezpośredni dostęp do drugiej linia metra. Warszawska podziemna kolejka działa na nabywców nieruchomości jak magnes. Mieszkania przy metrze sprzedają się od ręki i z czasem tylko zyskują na wartości. Stąd ziemią najbardziej poszukiwaną przez deweloperów są grunty, zarówno w pobliżu istniejących stacji metra, jak również w miejscach, w których kolejka jest dopiero planowana.

Lokale w sąsiedztwie metra rozchodzą się błyskawicznie przede wszystkim wśród osób planujących je wynajmować, które stanowią dziś silną i stale rosnąca grupę klientów deweloperów. Ceny mieszkań przygotowywanych dla inwestorów w projektach przy podziemnej kolejce są wyższe o około 1 tys. zł za mkw. od nieco dalej położonych w tym samym rejonie. Kawalerki i małe dwójki przy metrze oferowane są nawet w kwocie powyżej 10 tys. zł za mkw. Dzięki rozbudowie drugiej linii metra zyskuje głównie Wola, Praga Północ, Praga Południe i Bemowo.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.