eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości X 2017

Wtórny rynek nieruchomości X 2017

2017-11-14 10:58

Wtórny rynek nieruchomości X 2017

Jakie ceny mieszkań z rynku wtórnego? © taa22 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W naszym raporcie sprzed miesiąca opisywaliśmy zbliżanie się średniej ceny w transakcjach w Warszawie do 8000 zł za m kw. Obecnie możemy mówić już o przebiciu tej bariery. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz od publikacji naszego raportu. Na podobnym poziomie, co przed miesiącem, kształtują się ceny w Łodzi, które są w dalszym ciągu bliskie poziomowi 4000 zł za m kw. Kolejny miesiąc niższe ceny obserwujemy natomiast w Krakowie, gdzie po dość długim trendzie wzrostowym, kwoty za nabywane mieszkania spadły.
Średnie ceny nabywanych mieszkań w Warszawie wynoszą już 8070 zł za m kw. Jest to o 2,7 proc. więcej niż przed miesiącem. Już nie tyko Śródmieście, Żoliborz, czy Mokotów mają monopol na najwyższą półkę cenową. Transakcje w cenach powyżej 10000 zł za m kw. odnajdujemy w ostatnim czasie także na Bielanach, Woli, a nawet Pradze Południe, która cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem nabywców. Tak wysokie ceny mogą z jednej strony zaskakiwać, ale gdy jednak bliżej przyjrzymy się strukturze rynku, widzimy, że kwoty te osiągalne są w budynkach oddanych do użytku w ostatnich kilku latach, budowanych przez rozpoznawalne na rynku deweloperskim marki. Wspólnym mianownikiem mieszkań w takich cenach jest bliskość do Centrum, czy lokalizacja w pobliżu stacji metra.

W Łodzi cały czas ceny utrzymują się blisko poziomu 4000 zł za m kw. Wprawdzie nadal możemy znaleźć oferty w cenach poniżej 3000 zł za m kw., ale w ostatnich miesiącach takie transakcje należą już do rzadkości. Klienci wybierają nieco droższe lokale, które pozwalają na wprowadzenie się bez większych nakładów remontowych. W Łodzi kupujemy też coraz większe mieszkania – ostatnia średnia to 57 m kw., czyli więcej niż w Poznaniu czy Krakowie.

Nieznaczne różnice w cenach pojawiały się we Wrocławiu. Klienci Metrohouse i Expandera płacili za m kw. mieszkania średnio 5552 zł, czyli o prawie 1 proc. mniej niż w przed miesiącem. W przypadku mieszkań w budynkach z wielkiej płyty oraz przy dużych lokalach w przedwojennych kamienicach możliwy jest zakup w cenach nawet poniżej 4000 zł za m kw. Jednak ostatnie transakcje pokazują, że klienci są w stanie płacić za m kw. „warszawskie ceny” czyli w granicach nawet 8-9 tys. zł.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Wyższe niż przed miesiącem ceny w transakcjach miały miejsce w Poznaniu i Gdańsku. W stolicy Wielkopolski średnia wynosi 5458 zł za m kw. i jest wyższa o ponad 4 proc. od cen sprzed miesiąca. Natomiast w Gdańsku ceny wzrosły w tym samym okresie o 3,8 proc. i wynoszą 5847 zł. W Gdańsku najlepiej sprzedają się lokale dwupokojowe. Popularnymi dzielnicami są m.in. Jasień i Siedlce.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań X 2017 r.

W Łodzi cały czas ceny utrzymują się blisko poziomu 4000 zł za m kw.


W dwóch monitorowanych przez nas miastach ceny mieszkań zauważalnie spadły od czasu ostatniego opracowania. W Gdyni spadki wyniosły 4,4 proc. (5364 zł), a w Krakowie 2,6 proc. (6132 zł). Tym razem w Krakowie nie odnotowaliśmy spektakularnych transakcji w cenach przekraczających 10000 zł za m kw., większość mieściła się w widełkach 5000-7500 zł.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: