eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XI 2017

Wtórny rynek nieruchomości XI 2017

2017-12-15 13:21

Wtórny rynek nieruchomości XI 2017

Rynek nieruchomości © JeanLuc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po przekroczeniu poziomu 8000 zł za m kw. w Warszawie, tym razem odnotowaliśmy nieco niższe ceny mieszkań w stołecznych transakcjach. Jednocześnie w Łodzi za m kw. mieszkania płacimy już ponad 4000 zł. Jest to o ponad 9 proc. więcej niż przed rokiem. 2017 rok zamykamy w mieszanych nastrojach. Z jednej strony boom na rynku mieszkaniowym jest satysfakcjonujący dla rynkowych graczy, ale gdy przyjrzymy się jego genezie bliżej, optymizm może być znacznie mniejszy.
Na pytanie, kto stoi za sukcesem branży deweloperskiej, ale po części także dobrego tempa sprzedaży na wtórnym rynku nieruchomości, większość uczestników rynku zapewne odpowie, że będą to inwestorzy. Nie jest to grupa jednolita – wśród nich zdarzają się klienci stawiający pierwsze kroki w biznesie, jakim jest wynajem mieszkań, zwykle pod wpływem doniesień medialnych na temat wysokiej rentowności takich inwestycji, ale także z braku łatwych w percepcji narzędzi inwestycyjnych. Nieruchomości są przez nich postrzegane jako stabilna długoterminowa lokata kapitału, odskocznia od depozytów bankowych, których dalsze utrzymywanie, w ich mniemaniu, jest zupełnie pozbawione sensu. Tacy klienci dysponują odpowiednimi zasobami gotówki, by dokonywać zakupu bez wsparcia kredytowego. Wystarczy dodać, że obecnie nawet 60 proc. transakcji odbywa się bez udziału kredytu. Bez względu na lokalizację inwestycji celem są niewielkie jednostki mieszkaniowe, które można następnie bez trudu wynająć. Wspólnym mianownikiem powinno być tylko zapewnienie przynajmniej średniego rynkowego standardu (który z roku na rok się poprawia) i dobrego położenia gwarantującego zainteresowanie potencjalnych najemców.

W naturalny sposób inwestorzy stają się konkurentami klientów, którzy kupują mieszkania na własny użytek. Boom na rynku i doskonała koniunktura podmiotów realizujących inwestycje w dużej mierze wcale nie wynika z naturalnego popytu zgłaszanego przez klientów poszukujących do zakupu własnego mieszkania, ale z pobudek inwestycyjnych.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Obecne dane wskazują, że poza Łodzią, gdzie poziom średnich cen na rynku wtórnym przekroczył 4000 zł (4020 zł) za m kw., jedynie w Krakowie widoczne są zauważalne zakresy podwyżek. Za m kw. mieszkania płaciliśmy średnio 6286 zł. Minimalny poziom cen w transakcjach to 4900 zł. W porównaniu do zeszłego roku ceny mieszkań są wyższe średnio o 1,5 proc., więc tu nie nastąpiły znaczące wahania.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XI 2017 r.

W Łodzi cały czas ceny utrzymują się blisko poziomu 4000 zł za m kw.


W kolejnej grupie miast znalazły się Poznań i Gdańsk, gdzie ceny zbliżone są do odczytów sprzed miesiąca i wynoszą odpowiednio 5444 zł i 5862 zł. Jednak zupełnie inaczej kształtują się tam roczne różnice w cenach. W Poznaniu obecne ceny są niższe średnio prawie o 6 proc., podczas gdy w Gdańsku ceny mieszkań są wyższe o 5,5 proc. od zeszłorocznych.

Taki sam procentowy spadek cen w transakcjach miał miejsce w Warszawie i we Wrocławiu. W obu miastach wyniósł on 1,6 proc. Za m kw. lokalu w Warszawie płaciliśmy 7941 zł, a we Wrocławiu 5462 zł. Największe miesięczne spadki dotyczą Gdyni (-6,1 proc.), gdzie za m kw. płacimy 5040 zł.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: