eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 3 pytania, które powinien usłyszeć deweloper

3 pytania, które powinien usłyszeć deweloper

2017-12-24 00:33

3 pytania, które powinien usłyszeć deweloper

O co spytać dewelopera? © vitec40 - Fotolia.com

Z danych przedstawionych przez REAS wynika, że w przedostatnim kwartale br. działający na rodzimym rynku deweloperzy zdołali sprzedać 17,5 tys. mieszkań, a więc o niemal 2,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Okazuje się zatem, że Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkania, który często jest jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych, jakie przychodzi im podejmować w życiu. Z tego też względu do transakcji warto się przygotować. Oto 3 pytania, które każdy deweloper powinien usłyszeć od kupującego.

Przeczytaj także: Planujesz zakup nieruchomości? Sprawdź prospekt informacyjny

Decydując się na zakup mieszkania od firmy deweloperskiej, mamy przeważnie sprecyzowane oczekiwania odnośnie jego metrażu, lokalizacji, standardu wykończenia. I wprawdzie pozyskanie informacji odnośnie wszelkich udogodnień i kwestii estetycznych jest ważne, to warto zdawać sobie sprawę, że jest to zaledwie jedna strona medalu. Druga, związana z bezpieczeństwem transakcji, dodatkowymi kosztami czy istotnymi zapisami w umowie, często odchodzi na dalszy plan. Tymczasem ma ona kluczowe znaczenie, o którego wadze absolutnie nie powinno się zapominać. O co warto zapytać dewelopera?

Czy możemy zobaczyć prospekt informacyjny?


Wprawdzie w czasach powszechnego dostępu do sieci odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań jesteśmy w stanie znaleźć na własną rękę, to ciągle jednak spotkanie z deweloperem pozostaje dogodną okazją do uzyskania szczegółowych i istotnych z punktu widzenia kupującego informacji.
– Jako potencjalni klienci mamy prawo wglądu w prospekt informacyjny, czyli dokument zawierający istotne informacje, np. doświadczenie dewelopera, wcześniejsze inwestycje, a także szczegóły dotyczące bieżącego projektu. – radzi Mirosław Łoziński, Prezes Zarządu, Waryński S.A. – Liczba pięter oraz mieszkań na każdym z nich, standard wykończenia klatek schodowych, lokalizacja śmietników czy obecność placu zabaw na terenie osiedla to tylko kilka elementów, o które warto zapytać zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Wpływają bowiem znacząco na późniejszy komfort użytkowania mieszkania – komentuje Mirosław Łoziński, Waryński S.A. -Prospekt zawiera też zapis o sposobie finansowania danej inwestycji oraz wiadomość o tym, czy inwestor posiada działkę pod zabudowę na własność. Warto pamiętać, że wszystkie plany na zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku powinny być załączone do umowy.

fot. vitec40 - Fotolia.com

O co spytać dewelopera?

Jako potencjalni klienci mamy prawo wglądu w prospekt informacyjny, czyli dokument zawierający istotne informacje, np. doświadczenie dewelopera, wcześniejsze inwestycje, a także szczegóły dotyczące bieżącego projektu.


Co stanie się w razie opóźnień?


Kolejnym pytaniem, które warto zadać deweloperowi, dotyczy zabezpieczeń, na które możemy liczyć z jego strony. Przede wszystkim sprawdźmy, czy umowa zawiera zapis o karach umownych.
– Pozwoli to mieć pewność, że deweloper np. będzie się starał oddać inwestycję w umówionym terminie, inaczej poniesie karę pieniężną (czasem nawet kilkaset złotych za każdy dzień zwłoki) – mówi Leszek Ziemba, ekspert ZFPF, mFinanse.
- Inną formą zapewnienia sobie spokojnego snu będzie dopytanie o rachunek powierniczy, czyli specjalny rachunek bankowy, na który możemy wpłacić pieniądze, a do dewelopera będą one trafiać sukcesywnie dopiero na poszczególnych etapach budowy.

Jakie metody finansowania zakupu preferuje?


Kiedy wybraliśmy już konkretnego wykonawcę, ale nie uzyskaliśmy jeszcze finansowania możemy spróbować poprosić inwestora o rezerwację mieszkania do czasu aż uzyskamy środki. Niektórzy deweloperzy zaproponują nam rozwiązania kredytowe dostępne w ich ofercie, zwróćmy jednak uwagę, czy zaproponowane warunki będą dla nas atrakcyjne. Kiedy mamy wątpliwości warto zwrócić się do pośrednika finansowego, który pomoże zobaczyć, na jakie propozycje możemy liczyć ze strony banków. Pamiętajmy też o odpowiednim dobraniu wysokości kwoty kredytu.
– Jak wiemy z komunikatu prasowego z posiedzenia RPP w dniach 4-5 grudnia 2017 r., w Polsce stopy procentowe niezmiennie pozostaną na niskim poziomie 1,5%. Dla Polaków oznacza to, że jeśli inflacja znacząco nie wzrośnie, prawdopodobnie nawet do końca 2018 roku będą mogli korzystać ze stosunkowo taniego kredytu hipotecznego. Należy jednak zachować ostrożność i nie przesadzać z wielkością kredytu, ponieważ nie ma gwarancji, że stopy procentowe nie wzrosną w następnych latach, a my pozostaniemy z niemożliwym do spłaty zadłużeniem – radzi Leszek Ziemba, ekspert ZFPF, mFinanse.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Na co jeszcze zwrócić uwagę?

    Pawel_Architekt / 2018-01-15 21:14:03

    I - Ile deweloper ma czasu na wyeliminowanie wad ukrytych mieszkania?

    To bardzo istotna informacja. Powinno to być maksymalnie 2 tygodnie. Niestety czasem bywa i trzy miesiące. Do tego czasu nie możesz zacząć ze swoimi pracami wykończeniowymi. To są grube tysiące strat miesięcznie.

    II - Jaki jest standard wykończenia ścian, podłogi i sufitu w nowym lokalu. Może się okazać że sam będziesz musiał poziomować podłogę albo gipsować wszystkie ściany i sufity. To nie potrzebne dodatkowe duże wydatki.

    Przy odbiorze mieszkania od dewelopera warto poprosić specjalistę o asystę i sprawdzenie wad ukrytych.

    Polecam do tego:

    www.mojewnetrze.com

    720 - 787 - 389

    Mi bardzo pomogli! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: