eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2017

Wtórny rynek nieruchomości XII 2017

2018-01-17 13:45

Wtórny rynek nieruchomości XII 2017

Jakie ceny nieruchomości w grudniu? © gukodo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Końcówka roku na rynku wtórnym mieszkań upłynęła pod znakiem obniżek cen transakcyjnych. Największe zmiany nastąpiły w Łodzi, gdzie nabywcy powrócili do zakupu tańszych mieszkań. Spadki odczuwalne były też w Gdyni i Poznaniu. Kwoty sprzed miesiąca zostały zachowane jedyne w Krakowie.
O ile w ostatnich miesiącach tematem przewodnim raportu były znaczące podwyżki cen w Łodzi, które przekroczyły poziom nawet 4000 zł za m kw., to w grudniu kupujący celowali w znacznie tańsze segmenty mieszkań. Dzięki temu ceny w Łodzi wyniosły średnio 3726 zł za m kw., a średnia cena za mieszkanie spadła ponownie poniżej 200 tys. zł. Najniższe ceny w transakcjach zaczynały się od 2500 zł, choć najwięcej transakcji zostało przeprowadzonych w przedziałach 3300-4000 zł. Tylko nieliczne mieszkania sprzedawano za więcej niż 5000 zł za m kw. Z uwagą będziemy śledzić łódzki rynek. Sukcesywne wzrosty cen nie zapowiadały powrotu do kwot utrwalonych wcześniej, ale jak widać mieszkania o lepszym standardzie nie są tak rozchwytywane jak lokale, które w zamian za możliwość tańszego zakupu trzeba jeszcze doinwestować.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Odpowiednio o 3,9 i 3,8 proc. mniej płaciliśmy za mieszkania w Poznaniu i Gdyni. Okazuje się, że
w przypadku Poznania średnie ceny odnotowywane w IV kw. są niższe o 3,5 proc. od tych w analogicznym okresie zeszłego roku. Pewien wpływ na taki stan rzeczy ma konstrukcja analizowanych transakcji, gdzie przeważały duże mieszkania, w których cena m kw. jest z reguły niższa niż przy standardowych mieszkaniach dwupokojowych. Tymczasem Gdynia w ostatnich miesiącach przyzwyczaiła nas do niższych cen w transakcjach. Tym razem za m kw. płacimy już tylko 4850 zł. Jest to oczywiście średnia kwota. Na rynku jest dużo ofert znacznie droższych, ale jak widać nie cieszą się dużym uznaniem klientów, którzy poszukują głównie lokali o znacznie niższych cenach.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XII 2017 r.

Średnia cena łódzkiego mieszkania z ubiegłych 12 miesięcy 3726 zł.


W dalszej kolejności obniżki cen zauważalne były we Wrocławiu, gdzie ceny w porównaniu do notowań z zeszłego miesiąca spadły o 2,1 proc. Obecna kwota za m kw. (5350 zł) jest niższa od odczytu sprzed 12-stu miesięcy o 1,4 proc. Nieco mniej płaciliśmy za mieszkania kupowane w Warszawie (-1,6 proc.) i Gdańsku (-1,3 proc.). W stolicy najniższe ceny m kw. rozpoczynały się już od 5000 zł, ale jednocześnie co 10-ta transakcja charakteryzowała się ceną wyższą niż 10 000 zł za m kw. Natomiast w Gdańsku znajdziemy transakcje w cenach niższych niż 4500 zł, choć i tu pojawiają się mieszkania o cenach przekraczających 9 000 zł.

Jedynym miastem, gdzie ceny nie uległy zmianie jest Kraków. W ostatnich transakcjach średnia wyniosła 6287 zł za m kw. i jest to o 4 proc. więcej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XII 2016 – XII 2017

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Marcin Jańczuk


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: