eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.?

Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.?

2018-01-17 13:57

Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.?

Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.? © cegli - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni kwartał 2017 roku z pewnością był bardzo ciekawym okresem na krajowym rynku deweloperskim. Upłynął on pod znakiem oczekiwania na ostatnie dopłaty z MdM-u. Przezorni kredytobiorcy już w październiku lub listopadzie załatwiali wszystkie niezbędne formalności. Takie osoby miały szansę na otrzymanie dopłaty z ostatniej styczniowej puli. Nie tylko wyprzedaż dotowanych mieszkań, spowodowała wzrost ofertowych cen nowego metrażu w największych miastach. Pewne znaczenie miała również polityka deweloperów, którzy teraz stawiają na sprzedaż nieco droższych lokali.

Przeczytaj także: Ile kosztowały nowe mieszkania w III kw. 2017 r.?

We wszystkich metropoliach podrożały nowe mieszkania


Analizę cenową dotyczącą ostatniego kwartału 2017 roku warto rozpocząć od sprawdzenia zmian średniej ofertowej ceny za 1 m kw. nowego lokalu. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec minionego roku ta cena wynosiła:
  • Warszawa - 7724 zł/m kw. (+0,8% względem III kw. 2017 r.)
  • Kraków - 6894 zł/m kw. (+1,2%)
  • Łódź - 5317 zł/m kw. (+2,8%)
  • Wrocław - 6310 zł/m kw. (+1,9%)
  • Poznań - 6135 zł/m kw. (+0,9%)
  • Gdańsk - 6559 zł/m kw. (+8,0%)

Nietrudno zauważyć, że podwyżki w cennikach deweloperów, dotyczyły wszystkich analizowanych metropolii. Skala tych dodatnich zmian cenowych okazała się jednak bardzo zróżnicowana (od +0,8% w Warszawie do +8,0% dla Gdańska). W zasadzie tylko dwa miasta (Łódź i Gdańsk) cechowały się ponadprzeciętnymi wzrostami średniej ofertowej ceny za 1 mkw. nowego mieszkania. W toku dalszej analizy (patrz poniższa tabela), będzie można wytłumaczyć tak duże kwartalne wzrosty.

Na uwagę zasługuje również struktura cenowa poszczególnych rynków pierwotnych z IV kw. 2017 roku, którą przedstawiliśmy na poniższym wykresie. Na tle pozostałych dużych miast, szczególnie wyróżnia się Łódź. W tej metropolii, mieszkania kosztujące od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. stanowią aż 61% oferty deweloperów (dane z IV kw. 2017 r.). Rozkład cenowy pozostałych miast, jest o wiele bardziej równomierny (patrz poniższy wykres).

fot. mat. prasowe

Rozkład ofertowych cen 1 mkw. lokali na 6 największych rynkach pierwotnych (IV kw. 2017 r.)

W Łodzi mieszkania kosztujące od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. stanowią aż 61% oferty deweloperów.


Gdański i łódzki rynek pierwotny zmienił swoje oblicze …


Skalę kwartalnych wzrostów cen nowych mieszkań (np. w Gdańsku), można łatwo wytłumaczyć przy pomocy poniższej tabeli. Prezentuje ona zmiany udziału nowych lokali z poszczególnych grup cenowych (względem III kw. 2017 r.). Z takimi bardzo dużymi zmianami mieliśmy do czynienia w przypadku Łodzi oraz Gdańska. Od października do grudnia 2017 r. widoczny był spadek udziału łódzkich nowych „M” z ceną 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. (-13,0 punktów procentowych – p.p.) oraz równoczesny wzrost odsetka mieszkań kosztujących 5000 zł/m kw. – 6000 zł/m kw. (+10,3 p.p.). Na terenie Gdańska, spadek udziału lokali z ceną 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. (-13,4 p.p.), skutkował wzrostem odsetka prawie wszystkich droższych mieszkań. Taka sytuacja w połączeniu z dużym spadkiem podaży, sugeruje wyprzedaż tańszych ofert (związaną m.in. z MdM-em). Natomiast w przypadku Łodzi miała miejsce zmiana skutkująca wyraźnym wzrostem podaży i zastąpieniem sprzedanych lokali (cena: 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw.) przez droższe propozycje (5000 zł/m kw. – 6000 zł/m kw.).

fot. mat. prasowe

Zmiany udziału lokali z poszczególnych grup cenowych na 6 największych rynkach pierwotnych

Z bardzo dużymi zmianami mieliśmy do czynienia w przypadku Łodzi oraz Gdańska.


Deweloperzy będą stawiać na nieco „droższe” inwestycje


Zastępowanie sprzedanych i tańszych mieszkań (często kwalifikujących się do programu MdM) przez droższe lokale z kolejnych inwestycji, nie tylko w przypadku Łodzi skutkuje wzrostem średniej ofertowej ceny 1 m kw. Na znacznie większych rynkach (m.in. warszawskim oraz krakowskim), takie zmiany struktury cenowej zachodzą jednak w mniej gwałtowny sposób.

Po zakończeniu dopłat z MdM-u można spodziewać się, że lokale z wyższej półki cenowej, zwiększą swój udział w ofercie deweloperskiej. Taki proces związany z nakierowywaniem oferty na nieco zamożniejszego, klienta rozpoczął się już w 2017 roku, kiedy inwestorzy nie mogli liczyć na duże wsparcie ze strony MdM-u. W warunkach obecnej, bardzo wysokiej podaży rynkowej, osoby szukające tańszego mieszkania deweloperskiego, nie muszą jednak obawiać się trudności ze znalezieniem odpowiedniego lokum.

Andrzej Prajsnar

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: