eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.?

Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.?

2018-01-17 13:57

Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.?

Ile kosztowały nowe mieszkania w IV kw. 2017 r.? © cegli - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni kwartał 2017 roku z pewnością był bardzo ciekawym okresem na krajowym rynku deweloperskim. Upłynął on pod znakiem oczekiwania na ostatnie dopłaty z MdM-u. Przezorni kredytobiorcy już w październiku lub listopadzie załatwiali wszystkie niezbędne formalności. Takie osoby miały szansę na otrzymanie dopłaty z ostatniej styczniowej puli. Nie tylko wyprzedaż dotowanych mieszkań, spowodowała wzrost ofertowych cen nowego metrażu w największych miastach. Pewne znaczenie miała również polityka deweloperów, którzy teraz stawiają na sprzedaż nieco droższych lokali.

We wszystkich metropoliach podrożały nowe mieszkania


Analizę cenową dotyczącą ostatniego kwartału 2017 roku warto rozpocząć od sprawdzenia zmian średniej ofertowej ceny za 1 m kw. nowego lokalu. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec minionego roku ta cena wynosiła:
  • Warszawa - 7724 zł/m kw. (+0,8% względem III kw. 2017 r.)
  • Kraków - 6894 zł/m kw. (+1,2%)
  • Łódź - 5317 zł/m kw. (+2,8%)
  • Wrocław - 6310 zł/m kw. (+1,9%)
  • Poznań - 6135 zł/m kw. (+0,9%)
  • Gdańsk - 6559 zł/m kw. (+8,0%)

Nietrudno zauważyć, że podwyżki w cennikach deweloperów, dotyczyły wszystkich analizowanych metropolii. Skala tych dodatnich zmian cenowych okazała się jednak bardzo zróżnicowana (od +0,8% w Warszawie do +8,0% dla Gdańska). W zasadzie tylko dwa miasta (Łódź i Gdańsk) cechowały się ponadprzeciętnymi wzrostami średniej ofertowej ceny za 1 mkw. nowego mieszkania. W toku dalszej analizy (patrz poniższa tabela), będzie można wytłumaczyć tak duże kwartalne wzrosty.

Na uwagę zasługuje również struktura cenowa poszczególnych rynków pierwotnych z IV kw. 2017 roku, którą przedstawiliśmy na poniższym wykresie. Na tle pozostałych dużych miast, szczególnie wyróżnia się Łódź. W tej metropolii, mieszkania kosztujące od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. stanowią aż 61% oferty deweloperów (dane z IV kw. 2017 r.). Rozkład cenowy pozostałych miast, jest o wiele bardziej równomierny (patrz poniższy wykres).

fot. mat. prasowe

Rozkład ofertowych cen 1 mkw. lokali na 6 największych rynkach pierwotnych (IV kw. 2017 r.)

W Łodzi mieszkania kosztujące od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. stanowią aż 61% oferty deweloperów.


Gdański i łódzki rynek pierwotny zmienił swoje oblicze …


Skalę kwartalnych wzrostów cen nowych mieszkań (np. w Gdańsku), można łatwo wytłumaczyć przy pomocy poniższej tabeli. Prezentuje ona zmiany udziału nowych lokali z poszczególnych grup cenowych (względem III kw. 2017 r.). Z takimi bardzo dużymi zmianami mieliśmy do czynienia w przypadku Łodzi oraz Gdańska. Od października do grudnia 2017 r. widoczny był spadek udziału łódzkich nowych „M” z ceną 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. (-13,0 punktów procentowych – p.p.) oraz równoczesny wzrost odsetka mieszkań kosztujących 5000 zł/m kw. – 6000 zł/m kw. (+10,3 p.p.). Na terenie Gdańska, spadek udziału lokali z ceną 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. (-13,4 p.p.), skutkował wzrostem odsetka prawie wszystkich droższych mieszkań. Taka sytuacja w połączeniu z dużym spadkiem podaży, sugeruje wyprzedaż tańszych ofert (związaną m.in. z MdM-em). Natomiast w przypadku Łodzi miała miejsce zmiana skutkująca wyraźnym wzrostem podaży i zastąpieniem sprzedanych lokali (cena: 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw.) przez droższe propozycje (5000 zł/m kw. – 6000 zł/m kw.).

fot. mat. prasowe

Zmiany udziału lokali z poszczególnych grup cenowych na 6 największych rynkach pierwotnych

Z bardzo dużymi zmianami mieliśmy do czynienia w przypadku Łodzi oraz Gdańska.


Deweloperzy będą stawiać na nieco „droższe” inwestycje


Zastępowanie sprzedanych i tańszych mieszkań (często kwalifikujących się do programu MdM) przez droższe lokale z kolejnych inwestycji, nie tylko w przypadku Łodzi skutkuje wzrostem średniej ofertowej ceny 1 m kw. Na znacznie większych rynkach (m.in. warszawskim oraz krakowskim), takie zmiany struktury cenowej zachodzą jednak w mniej gwałtowny sposób.

Po zakończeniu dopłat z MdM-u można spodziewać się, że lokale z wyższej półki cenowej, zwiększą swój udział w ofercie deweloperskiej. Taki proces związany z nakierowywaniem oferty na nieco zamożniejszego, klienta rozpoczął się już w 2017 roku, kiedy inwestorzy nie mogli liczyć na duże wsparcie ze strony MdM-u. W warunkach obecnej, bardzo wysokiej podaży rynkowej, osoby szukające tańszego mieszkania deweloperskiego, nie muszą jednak obawiać się trudności ze znalezieniem odpowiedniego lokum.

Andrzej Prajsnar

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: