eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestycje w nieruchomości? Wykorzystać falę wznoszącą!

Inwestycje w nieruchomości? Wykorzystać falę wznoszącą!

2018-01-26 00:20

Inwestycje w nieruchomości? Wykorzystać falę wznoszącą!

Sepia Office - wizualizacja © fot. mat. prasowe

Miniony rok, ze względu na Brexit i wygraną Trumpa, miał być w opinii niektórych analityków rynku kapitałowego okresem stabilizacji. Przewidywania te w przypadku Polski okazały się mało trafne. Pod względem aktywności transakcyjnej i inwestycyjnej w sektorze nieruchomości 2017 rok okazał się jednym z najbardziej intensywnych okresów od czasu wybuchu światowego kryzysu ekonomicznego. Czy w tym roku hossa doczeka się kontynuacji? Jacy inwestorzy będą ściągać nad Wisłę? O szansach i zagrożeniach dla rynku mówią eksperci OPG Property Professionals.
W minionym roku na światowym rynku kapitałowym raczej nie wiało nudą - podczas gdy globalna hossa legła w gruzach, na rynkach wschodzących, w tym również w naszym kraju, obserwowano wręcz „wiosnę ludów”. Dobrym przykładem są tu giełdy. W czasie gdy londyński parkiet BATS Chi-X notował spadki rzędu 25 procent, w Warszawie, Budapeszcie czy Bukareszcie obroty akcjami podskakiwały o kilkanaście czy kilkadziesiąt punktów.

Na tym jednak nie koniec. Polsce, jako pierwszej gospodarce z Europy Środkowo-Wschodniej, udało się wkroczyć do grona państw dysponujących - wg agencji indeksowej FTSE Russell - klasą aktywów o najlepszej jakości. Michał Styś, Dyrektor Zarządzający OPG Property Professionals, jest przekonany, że taki obrót spraw daje optymistyczne sygnały zarówno dla sektora inwestycyjnego, jak i deweloperskiego.
W kontekście nieruchomości, Polska jest największym i najpłynniejszym rynkiem spośród wszystkich krajów strefy CEE. W ujęciu średnioterminowym, notujemy bardzo dobry wzrost od czasów globalnego kryzysu ekonomicznego. Choć nie mamy jeszcze kompletnych danych za zeszły rok, to łączny wolumen transakcji mógł wynieść rekordowe 5 miliardów euro.

Jak podkreśla Michał Styś, rodzima gospodarka utrzymuje stabilny kurs, co nie umyka uwadze inwestorów – także tych operujących w dziedzinie nieruchomości.
Aktualnie przyglądamy się w imieniu naszych klientów możliwościom inwestycyjnym, także tym pozarynkowym, zapewniającym dochód i początkową stopę zwrotu brutto powyżej średniej rynkowej. Atrakcyjne stopy zwrotu dla najlepszej jakości aktywów na rynkach regionalnych na poziomie 5,5-6% w sektorze powierzchni handlowych i biurowych oraz 6-7% w sektorze przemysłowym i magazynowym to silna zachęta dla funduszy, inwestorów instytucjonalnych czy prywatnych inwestorów kapitałowych z Europy.

Czy inwestorzy i deweloperzy będą rozpychać się łokciami?


Nie wszystko jednak złoto, co się świeci. Analizując potencjał rynku nieruchomości w Polsce, warto przeanalizować także te czynniki, które potencjalnie spowolnią jego rozwój. A tych, zdaniem ekspertów OPG, może pojawić się kilka. Według Moniki Hryniewicz z działu wynajmu powierzchni, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rosnące koszty budowy.
W górę idą nie tylko ceny materiałów, ale też nakłady na robociznę. Firmom wykonawczym coraz trudniej jest pozyskać wolne ręce do pracy, co rzutuje na koszty zatrudnienia, a w konsekwencji – ceny usług budowlanych. Wyzwaniem dla inwestorów będzie także absorbcja planowanej podaży oraz efekt, jaki rosnący rynek biurowy klasy A wywrze na segment nieruchomości starszych generacji.

Jak podkreśla ekspertka, nie wszystkie czynniki hamujące rozwój nowych inwestycji muszą mieć podłoże czysto ekonomiczne.
Kurczy się liczba atrakcyjnych działek w miastach. Wartość danej parceli wiąże się już nie tylko z samą lokalizacją i dostępem do infrastruktury komunikacyjnej, ale też z najbliższym otoczeniem, jakością przestrzeni, funkcjami miastotwórczymi. To spora szansa dla inwestorów podejmujących trud rewitalizacji starych budynków.

Na poparcie swoich słów, Monika Hryniewicz podaje doświadczenia spółki z realizacji projektów biurowych TEAL OFFICE i SEPIA OFFICE w Łodzi.
Obie inwestycje powstają na terenie OFF Piotrkowska Center – niegdyś typowej, zdegradowanej przestrzeni poprzemysłowej, która dziś stanowi jeden z najbardziej wartościowych i najchętniej odwiedzanych adresów w mieście. Historia OFFa udowadnia, że okazje inwestycyjne kryją się praktycznie wszędzie. Nie wystarczy jednak po nie tylko sięgnąć, ale też wiedzieć, jak optymalnie je wykorzystać.

fot. mat. prasowe

Sepia Office - wizualizacja

Sepia Office powstaje na terenie OFF Piotrkowska Center


2018 – dobry czas na inwestycje w nieruchomości


Wiele wskazuje na to, że o ile rynek nieruchomości w Polsce nie zamknął roku 2017 rekordową wartością transakcji, to z całą pewnością się do tego wyniku zbliżył. Znajdujemy się na fali wznoszącej. Zdaniem ekspertów kolejne kwartały to dogodny moment, aby rozważyć ulokowanie kapitału w nieruchomości dochodowe.

Z jednej strony pozwoli to nam wykorzystać stabilny popyt na miejsce do zamieszkania i powierzchnie biurowe pod wynajem oraz relatywnie dobrą stopę kapitalizacji, a z drugiej zminimalizować wpływ zjawisk niekorzystnych – kurczącej się liczby atrakcyjnych działek w miastach, potencjalnych baniek spekulacyjnych kryjących się w kryptowalutach czy niepewności politycznej w wielu miejscach na świecie. Podczas gdy zainteresowanie tą formą inwestycji rośnie w ujęciu globalnym, Polska charakteryzuje się dziś sporym bezpieczeństwem. Zdaniem ekspertów, warto to wykorzystać.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: