eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wynajem krótkoterminowy vs. długoterminowy - co wybrać?

Wynajem krótkoterminowy vs. długoterminowy - co wybrać?

2018-01-30 12:32

Wynajem krótkoterminowy vs. długoterminowy - co wybrać?

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy? © mizar_21984 - Fotolia.com

Kupno apartamentu pod wynajem krótkoterminowy to bez wątpienia dobry pomysł na inwestycję. Zwłaszcza dziś, w czasach rosnącej popularności serwisów z ofertami najmu oraz dynamicznie rozwijającej się turystyki. Tego rodzaju rozwiązanie opłaca się zwłaszcza w dużych miastach i lokalizacjach, które przyciągają turystów. Kto powinien je rozważyć, a kiedy lepszą opcją dla inwestora jest "klasyczny" wynajem długoterminowy?

Przeczytaj także: Najem mieszkań w Polsce - charakterystyka

Zanim wybierzemy nieruchomość, która ma dla nas zarabiać, powinniśmy przeanalizować wiele czynników, w tym np. wysokość potencjalnych zysków i czas zwrotu z inwestycji. Refleksji wymaga również wybór odpowiedniego systemu. Inwestor powinien przeanalizować, jak w jego partykularnym przypadku wypada starcie wynajem krótkoterminowy vs długoterminowy.

Na krótko, ale dochodowo


Inwestorzy, którzy decydują się na wynajem krótkoterminowy, najczęściej umieszczają swoje oferty na stronach w rodzaju Airbnb czy Booking.com. To dobry krok, ponieważ serwisy te każdego dnia wertowane są przez setki tysięcy użytkowników poszukujących kilkudniowego zakwaterowania. Coraz częściej, zamiast standardowego pokoju w hotelu lub pensjonacie wybierają one wyróżniające się, nowocześnie urządzone lokale w blokach, apartamentowcach czy kamienicach.

Zwykło się sądzić że wynajem krótkoterminowy generuje większe zyski aniżeli w przypadku standardowego użyczania pokoju lub mieszkania. Rzeczywiście, można zauważyć taką zależność, szczególnie w przypadku stolicy. W Warszawie ceny za dobę w małym 2-osobowym apartamencie zaczynają się od 150 zł, a zdarza się, że osiągają poziom nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości i atrakcyjności mieszkania. Prowadząc usługę wynajmu krótkoterminowego, warto pamiętać o odpowiednim jej rozliczeniu. W przypadku wynajmu mieszkania na noclegi powinno się założyć działalność gospodarczą. Należy pamiętać też o ewentualnym zastosowaniu odpowiedniej stawki VAT (8%), prawidłowym rozliczeniu importu usług, a także o ewentualnym obowiązku rejestracji przychodu na kasie fiskalnej.

Wynajem na doby to jednak nie tylko duże pieniądze. To także możliwość poznania nowych, nietuzinkowych ludzi, często obcokrajowców, przedstawicieli ciekawych kultur. Powoduje to, że wynajem krótkoterminowy może być bardzo rozwijającym biznesem.

fot. mizar_21984 - Fotolia.com

Wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy?

Wybór odpowiedniego systemu wynajmu powinien zależeć od stanu posiadłości, trybu życia wynajmującego oraz oczekiwań wobec lokatorów.


System ten oznacza jednak także zwiększone nakłady wysiłku i czasu. Wynajmujący musi prowadzić kalendarz rezerwacji, zadbać o czystość pomieszczeń, opracować system wydawania i odbioru kluczy. Inwestor powinien też znaleźć czas na aktywność na serwisach pośredników – uzupełnianie profilu mieszkania na portalu, odpowiadanie na zapytania, komentowanie opinii gości itd. Przy większej liczbie mieszkań samodzielne zarządzanie takim biznesem przestaje być możliwe i zazwyczaj trzeba kogoś zatrudnić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Mniej zachodu i dochodu


W przypadku wynajmu długoterminowego, usługa może trwać miesiącami, a nawet latami. Rozwiązanie to zapewnia więc inwestorowi stałe przychody, najemcy zaś stabilność i bezpieczeństwo mieszkania. Pozyskanie zainteresowanego wynajmem nie będzie specjalnie trudne, ponieważ obecnie rynek mieszkaniowy należy raczej do posiadaczy lokali.

Oznacza to, że do niemal każdego mieszkania, zwłaszcza w dużym mieście, da się szybko znaleźć najmującego. Na wysokość czynszu ma wpływ zarówno standard mieszkania, jak i jego lokalizacja. Mieszkania znajdujące się daleko od zabytków, atrakcji turystycznych i centrów handlowych trudniej jest wynająć na krótki okres. Nie stanowi to jednak problemu w przypadku wynajmu długoterminowego. Poza łatwością wynajmu, niewątpliwą zaletą takiego systemu jest też stabilność przychodów. Nie ma ona związku z sezonami turystycznymi, jak w przypadku wynajmu krótkoterminowego.

W przeciwieństwie do niego, wynajem długoterminowy jest też dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Nie trzeba się troszczyć o napływ lokatorów, wymianę pościeli czy przekazywanie kluczy. Lokator zajmuje mieszkanie na dłużej, więc z posiadacza nieruchomości spada sporo wysiłku związanego z tymi czynnościami.
– Wynajem krótko- lub długoterminowy warto przeanalizować, biorąc pod lupę stan posiadanej nieruchomości, jej lokalizację oraz wyróżniki. Niewielkie, klimatyczne mieszkanie na poddaszu kamienicy, w ścisłym centrum lub dzielnicy atrakcyjnej turystycznie będzie stanowiło szczególnie intratne źródło przychodów w przypadku wynajmu na doby. Duże lokum, w wysokim bloku, położone na obrzeżach miasta z pewnością przyciągnie zainteresowanych długotrwałym i bardziej ekonomicznym wynajmem – mówi Kuba Karliński z Magmillon.

Oba rozwiązania mają swoje duże atuty i pewne mankamenty. Wybór odpowiedniego systemu wynajmu powinien zależeć od stanu posiadłości, trybu życia wynajmującego oraz oczekiwań wobec lokatorów. Każdy musi sobie indywidualnie odpowiedzieć na pytanie, które wartości są dla niego najważniejsze: wygoda, spokój i stabilność vs. większy przypływ gotówki i zmienni lokatorzy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • krótkoterminowy wynajem

    milena_glo / 2018-01-31 11:03:29

    Myślę, że wynajem krótkoterminowy to obecnie świetny pomysł na biznes, jednak nie każdy lokal i nie w każdej lokalizacji się do tego nada. Ja współpracując już od jakiegoś czasu z jednm z krakowskich biur nieruchomości Abc dom, poinformowałem ich o swoich planach. Kraków to miasto gdzie turystów nie brakuje, trzeba było tylko znaleźć odpowiedni lokal. Agent jak zawsze stanął na wysokości zadania i obecnie mieszkanie w samym centrum Krk przynosi mi sporo zysków. odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Mikołaj_70 / 2019-11-30 17:07:58

      @milena_glo zdecydowanie zgadzam się z Twoim zdaniem. Wraz z żoną zainwestowaliśmy w apartament w kurorcie górskim, w Wiśle. Już teraz (choć Wisełka Apartamenty i Spa jeszcze się buduje) widzimy pierwsze plusy naszej decyzji. Lokalizacja jest idealna – centrum Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego (więc krajobraz za oknem będzie zachwycał) i niecały kilometr od kompleksu jest skocznia narciarska. W związku z tym nie obawiamy się braku zainteresowania ze strony turystów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: