eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy da się pogodzić wynajem mieszkania i wkład własny?

Czy da się pogodzić wynajem mieszkania i wkład własny?

2018-02-09 11:41

Czy da się pogodzić wynajem mieszkania i wkład własny?

Czy podczas najmu mieszkania można zaoszczędzić na wkład własny? © Henrik Dolle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wielu młodych Polaków traktuje najem mieszkania jako przejściowe rozwiązanie. Ze względu na przywiązanie do własności mieszkaniowej i słabo rozwinięty rynek wynajmu, takie osoby często starają się gromadzić środki przeznaczone na wkład własny kredytu. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy w opisywanej sytuacji możliwe jest pogodzenie konieczności zapłaty czynszu z oszczędzaniem środków na własne „M”. Wyniki analizy dotyczącej przykładowego najemcy, nie przedstawiają się szczególnie optymistycznie…

W najlepszej sytuacji znajdują się najemcy z Gdańska …


Przyszły kredyt z wynajmem mieszkania próbuje godzić m.in. wiele osób, które przyjechały do dużego miasta na czas studiów i znalazły tam pierwszą pracę. Analiza portalu RynekPierwotny.pl uwzględnia sytuację właśnie takiego przykładowego najemcy z sześciu największych miast kraju (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk). W ramach założeń przyjęto, że przyszły kredytobiorca otrzymuje pensję wynoszącą 80% przeciętnego wynagrodzenia netto z sektora przedsiębiorstw. Za te pieniądze najemca musi opłacić między innymi czynsz dotyczący zamieszkiwanej kawalerki. Warto dodać, że przedstawione w poniższej tabeli średnie stawki za wynajem M1, nie uwzględniają zaliczek dla wspólnoty mieszkaniowej oraz kosztu mediów. Takie wydatki związane z mieszkaniem, zostały wliczone do pozostałych kosztów utrzymania. Analiza portalu RynekPierwotny.pl zakłada, że najemca żyje skromnie, a dodatkowe koszty jego utrzymania (poza czynszem), wynoszą 120% minimum socjalnego.

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych założeń, można wreszcie obliczyć kwotę, którą przykładowy najemca co miesiąc zaoszczędzi na wkład własny przyszłego kredytu. Taka nadwyżka finansowa w zależności od miasta wynosi:
 • Warszawa - 653 zł miesięcznie
 • Kraków - 323 zł miesięcznie
 • Łódź - 220 zł miesięcznie
 • Wrocław - 204 zł miesięcznie
 • Poznań - 382 zł miesięcznie
 • Gdańsk - 744 zł miesięcznie

Kwoty dotyczące innych miast niż Warszawa i Gdańsk, prezentują się skromnie. Uwagę zwraca dobry wynik dla Gdańska. Jest on efektem wysokiego poziomu tamtejszych wynagrodzeń i umiarkowanych kosztów wynajęcia lokum. Warto wiedzieć, że w badanej grupie sześciu metropolii, Gdańsk prezentuje się dobrze również pod względem relacji między poziomem płac i kosztami kupna lokalu.

fot. mat. prasowe

Kwoty, które może zaoszczędzić na wkład własny przykładowy najemca

W Warszawie najemca oszczędzi na wkład własny przyszłego kredytu 653 zł miesięcznie.


Czasem na sam wkład własny trzeba oszczędzać 10 lat


Wyniki z powyższej tabeli mogą nam posłużyć do obliczenia, jak długo przykładowy najemca będzie musiał gromadzić środki na wkład własny (20%) potrzebny do zakupu typowej kawalerki o powierzchni 30 mkw. Taki lokal posiada cenę 1 mkw. przeciętną dla danego miasta. Przyjęto również, że na wkład własny najemca przeznacza całą nadwyżkę finansową i co miesiąc odkłada środki na koncie oszczędnościowym zapewniającym 1,00% zysku netto ponad poziom inflacji.

Jeśli uwzględnimy założenia dotyczące oszczędzania to okaże się, że zgromadzenie całego wkładu (20%) potrzebnego do zakupienia kawalerki na kredyt zajmie:
 • Warszawa - 76 miesięcy
 • Kraków - 126 miesięcy
 • Łódź - 100 miesięcy
 • Wrocław - 177 miesięcy
 • Poznań - 94 miesiące
 • Gdańsk - 51 miesięcy

Wszystkie zaprezentowane powyżej wyniki nie są pocieszające. Nawet perspektywa oszczędzania na wkład własny przez ponad 4 lata (51 miesięcy), nie wydaje się zanadto optymistyczna. Ponad trzykrotnie gorszy wynik dotyczący Wrocławia to skutek niewielkiej nadwyżki finansowej, którą może dysponować przykładowy najemca. Dla wielu osób zaskakujący będzie fakt, że Stolica Dolnego Śląska pod względem poziomu przeciętnych zarobków w sektorze przedsiębiorstw, wyprzedziła tylko Łódź (dane z III kw. 2017 r.). Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę relatywnie wysoki poziom wrocławskich czynszów, to wynik śląskiej metropolii nie wydaje się już niespodzianką.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.