eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jakie mieszkanie dla alergika?

Jakie mieszkanie dla alergika?

2018-04-04 11:00

Jakie mieszkanie dla alergika?

Alergia © luckybusiness - Fotolia.com

Alergia, przez wielu uważana za chorobę cywilizacyjną, dotyka już co trzeciego Polaka. Ponad połowa tej grupy to mieszkańcy dużych miast, u których dolegliwości są potęgowane przez niemal wszechobecny dziś smog. Niektórzy z alergików postanawiają uciec od miejskich zanieczyszczeń i zamieszkać na obrzeżach. Czy jednak zakup mieszkania pod miastem to rzeczywiście dobre rozwiązanie, skoro i tam również jesteśmy narażeni na różnego rodzaju alergeny?
Co zatem powinni brać pod uwagę, przymierzając się do zakupu mieszkania? Oto kilka porad przygotowanych przez specjalistów z agencji Metrohouse i serwisu RynekPierwotny.pl.

Wybór właściwej lokalizacji


"Lokalizacja" to podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania słowo kluczowe. Liczy się m.in. pobliskie sąsiedztwo parków, lasów czy terenów zielonych. Alergicy powinni być tu jednak ostrożni i lepiej, aby sprawdzili, czy nie są uczuleni na znajdujące się w pobliżu drzewa i rośliny. Problem ten daje o sobie znać również w przypadku osób, które decydują się na mieszkanie czy dom pod miastem. Często już pierwsza noc spędzona w nowym lokum w okresie pylenia jest dowodem na to, że wybór należało poprzedzić dokładniejszym rekonesansem.

Planujesz mieszkanie w centrum miasta? Dla alergika taka lokalizacja to większe ryzyko napotkania na czynniki sprzyjające nasileniu astmy, zapaleniu błony śluzowej nosa oraz chorobom spojówek. Przyczyniają się do tego składniki zanieczyszczonego powietrza – dwutlenek siarki i dwutlenek azotu, a także spaliny z silników Diesla.

Uwaga na „mieszkania z klimatem lokalizacji


Wszelkie stare, klimatyczne kamienice to nie jest dobry wybór dla alergika. Przy uczuleniu na roztocza kurzu domowego, konsekwentnie należy unikać poszukiwania mieszkań w starych budynkach.
– Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest sprawnie działająca wentylacja oraz odpowiednia temperatura powietrza w mieszkaniu. W przypadku osób cierpiących z powodu alergii na roztocza, temperatura nie powinna przekraczać 24 stopni. Im wyższa temperatura powietrza, tym lepsze środowisko do rozwoju alergenów – tłumaczy Joanna Herstowska, ekspertka RynekPierwotny.pl.
Rozwiązaniem może być standardowe wietrzenie pomieszczenia lub zakup oczyszczacza powietrza.

fot. luckybusiness - Fotolia.com

Alergia

Problemem dla poszukujących mieszkań alergików może być obecność zwierząt zamieszkujących nieruchomość z poprzednimi właścicielami.


Zabójcza pleśń lokalizacji


Pleśń odstrasza nie tylko alergika. Partery, a zwłaszcza te pod którymi znajdują się zawilgocone piwnice to nietrafiony wybór dla alergika. Należy unikać mieszkań słabo nasłonecznionych i z widocznymi śladami grzyba na ścianach. Co ciekawe, grzyb nie jest tylko domeną starego budownictwa. Przy nieodpowiedniej eksploatacji nieruchomości może zdarzyć się nawet w nowym budownictwie. Na pleśń muszą szczególnie uważać nabywcy domów, zwłaszcza tych podpiwniczonych.

Sierść zwierząt lokalizacji


Agenci Metrohouse zwracają uwagę, że problemem dla poszukujących mieszkań alergików może być obecność zwierząt zamieszkujących nieruchomość z poprzednimi właścicielami. Najbardziej uczulającymi alergenami odzwierzęcymi są sierść, naskórek i ślina zwierząt. Wszystkie te alergeny utrzymują się w mieszkaniach dosyć długo i choć niektórzy są przekonani, że wystarczy gruntownie odświeżyć mieszkanie przed wprowadzeniem, by pozbyć się alergenów, to w praktyce może nie być to takie proste. Przy dużym nagromadzeniu alergenów potrzebne będzie skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm zajmujących się neutralizacją alergenów.

Substancje podrażniające lokalizacji


Czasem zdarza się, że w mieszkaniu jest sterylnie czysto, nigdy nie mieszkały tam zwierzęta domowe, nie ma śladów pleśni, a w okolicy nie zauważamy istotnego źródła alergenów. Mimo wszystko samopoczucie nowego właściciela nie jest dobre. Być może jest to winą substancji użytych do remontu, które powodują reakcję alergiczną. Być może chodzi o klej do podłogi lub farby, którymi poprzedni właściciel pomalował ściany. Jeśli by więc okazało się, że problem tkwi właśnie w substancjach podrażniających (co nie jest takie proste do stwierdzenia), to w perspektywie pozostaje nam tylko kompleksowy remont. Niestety, takich sytuacji nie da się uniknąć, pobieżnie oglądając lokal do zakupu.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: