eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek wtórny, czyli niesłabnący boom

Rynek wtórny, czyli niesłabnący boom

2018-05-07 11:29

Rynek wtórny, czyli niesłabnący boom

Bloki mieszkaniowe © FOTOWAWA - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak radzi sobie rynek wtórny? Z najnowszego „Pulsu Rynku” autorstwa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wynika, że całkiem nieźle. Pierwszy kwartał pośrednicy w obrocie nieruchomości zamknęli nad kreską, a przeszło połowa z nich deklaruje, że sprzedaż wzrosła. Jednocześnie 9 na 10 z nich dostrzega wzrost cen nieruchomości z drugiej ręki.

Więcej transakcji, wyższe ceny


Sytuacja panująca w I kwartale bieżącego roku nie dawała pośrednikom w obrocie nieruchomościami powodów do narzekania. Ponad połowa z nich zaobserwowała, że zainteresowanie kupnem mieszkania wzrosło. W zależności od regionu wzrosty sięgały 6-10 proc. Koniunktura prezentowała się najlepiej w tych rejonach, gdzie podaż była duża. Były jednak i takie lokalizacje, gdzie mieszkań brakowało, w efekcie czego malała liczba przeprowadzanych transakcji - na taką sytuację wskazywał co trzeci z przebadanych przez PFRN pośredników.

I to właśnie mniejsze miejscowości są lokalizacjami, w których ceny najszybciej podskakują. Wzrosty cen dostrzegalne są jednak wszędzie. O podwyżkach stawek za metr kwadratowy na rynku wtórnym mówi już 90 proc. profesjonalistów. 37 proc. z nich wskazuje na niewielkie wzrosty rzędu 5 proc. Co trzeci na 6-10 proc., a co piąty dostrzega, że ceny wspięły się o 11-15 proc.
– Taka sytuacja wynika niewątpliwie z końca programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ostatnia możliwość, by skorzystać z dopłat napędziła koniunkturę. W niektórych ośrodkach wysokie ceny związane są jednak z brakiem mieszkań na rynku. Z wielką uwagą przyglądamy się pracom rządu nad nowym programem Mieszkanie Plus. I choć wielu z nas wątpi, by nowe rozwiązanie zrewolucjonizowało rynek, niemniej może mieć wpływ na obecną sytuację w branży – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Droższy wynajem


Więcej transakcji pośrednicy obsługiwali też na rynku wynajmu mieszkań. Ponad 40 proc. pytanych przez PFRN I kwartał 2018 roku zamknęło bilans na plusie także i w tym segmencie rynku. Zdecydowana większość pośredników mówi o wzroście na poziomie do 10 proc. Równocześnie co trzeci nie odnotował żadnych zmian w porównaniu z IV kwartałem 2017 roku. A niewiele ponad 15 proc. mówi o mniejszym zainteresowaniu wynajmem. Często się tak dzieje na początku roku. Największa koniunktura przypada zwykle na jesień.

Jeśli chodzi o rynek wynajmu, to tu także mamy do czynienia ze wzrostem cen. Potwierdza to aż 70 proc. ankietowanych. Większość, bo ponad 40 proc. mówi o nieznacznej podwyżce – na poziomie do 5 proc. Co piąty zauważył wzrost o 6-10 proc.

fot. mat. prasowe

Jak kształtowały się ceny sprzedaży mieszkań w porównaniu z IV kw. 2017?

Aż 90 proc. profesjonalistów mówi o podwyżkach za metr kw.


Siła gospodarki


Co miało największy wpływ na rynek nieruchomości wtórnych na początku roku? Pośrednicy (blisko 60 proc. pytanych) zwracają uwagę na utrzymującą się dobrą sytuację gospodarczą: niskie stopy procentowe, wysoką dynamikę wynagrodzeń i niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, co przekłada się na większy popyt na rynku mieszkaniowym. Część klientów kupuje mieszkania za gotówkę. Niemal połowa profesjonalistów zwraca uwagę także na boom na rynku nieruchomości pierwotnych, co wciąż – mimo dobrej koniunktury na rynku nieruchomości wtórnych – zmniejsza zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki. Co trzeci wymienia również koniec rządowego wsparcia i programu „Mieszkanie dla młodych”, co niewątpliwie miało wpływ na większą liczbę transakcji kupna-sprzedaży w I kwartale tego roku.

I choć w wielu miejscach sytuacja na rynku pozostała stabilna, bo znaczna część mieszkań dostępnych na rynku nie spełniała kryteriów cenowych programu, to wraz z końcem programu część pośredników odczuje zmniejszenie liczby klientów i przeprowadzonych transakcji kupna-sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Jak czynnik był decydujący dna rynku wtórnego w I kw. 2018?

Pośrednicy (blisko 60 proc. pytanych) zwracają uwagę na utrzymującą się dobrą sytuację gospodarczą.


Pośrednicy z zaciekawieniem przyglądają się także pracom rządu nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym. Nowe przepisy mają m.in. usprawnić i uprościć proces inwestycyjno-budowlany, co przekłada się na większe zainteresowanie działkami pod budowę własnego domu.

Profesjonaliści przyglądają się także nowemu rządowemu programowi „Mieszkanie Plus”. Już wiadomo, że czynsze nie będą tak niskie, jak początkowo zakładano. Rząd zapowiada dopłaty, zwłaszcza dla młodych i biedniejszych. Zdecydowana większość pytanych, bo aż 78 proc. zwraca jednak uwagę, że program nie ma i nie będzie miał większego wpływu na rynek nieruchomości wtórnych. Tylko 14 proc. wierzy, że wyższe czynsze w programie mogą się przełożyć na wzrost zainteresowania kupnem mieszkań z drugiej ręki.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: