eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Najem krótkoterminowy: zbieraj zysk, zadbaj o ubezpieczenie

Najem krótkoterminowy: zbieraj zysk, zadbaj o ubezpieczenie

2018-05-07 12:13

Najem krótkoterminowy: zbieraj zysk, zadbaj o ubezpieczenie

Najem mieszkania lub domu © fot. mat. prasowe

Wprawdzie o takim ruchu turystycznym jak we Włoszech czy Hiszpanii w Polsce możemy jedynie pomarzyć, to jednak niezaprzeczalnym faktem jest to, że zainteresowanie zagranicznych turystów naszym krajem jest coraz większe. I wprawdzie większość gości z zagranicy lokuje się w hotelach, to jednak zauważalnym trendem jest rosnąca popularność rozwiązań typu „sharing economy”. W efekcie tego letni najem krótkoterminowy stał się całkiem dobrym sposobem na intratne zyski. Wynajmujący lokum powinni zadbać jednak nie tylko o te ostatnie, ale również o bezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Najem krótkoterminowy: formalności, podatki, ubezpieczenie

Na polskim rynku wynajmu dominują inwestorzy indywidualni, których do inwestycji w mieszkanie skłaniają przede wszystkim pozostające na rekordowo niskim poziomie stopy procentowe. Te ostatnie sprawiają bowiem, że lokowanie pieniędzy na bankowych depozytach pozbawione jest właściwie sensu - oprocentowanie jest niskie, a ewentualne zyski zjada inflacja.

Jak wynika z danych NBP, za 3 na 4 nowe mieszkania zakupione w największych miastach Polski w ostatnim kwartale minionego roku zapłacono gotówką. I wprawdzie ciągle brakuje wystarczających danych, które wskazywałyby dokładnie na przeznaczenie nieruchomości, to jednak powszechne przekonanie o dochodowości najmu pozwala przypuszczać, że sporą część mieszkań nabyto właśnie z myślą o wynajmie.
– Rynek mieszkań na wynajem zmienia się w Polsce bardzo dynamicznie. Do niedawna mieszkanie wynajmowali głównie młodzi ludzie lub studenci, którzy z oczywistych względów nie mogli sobie pozwolić na własne M. Teraz coraz popularniejszy staje się najem krótkoterminowy, w którym właściciel udostępnia lokal „na doby” m.in. turystom lub pracownikom firm realizującym projekty w danym mieście. To często przynosi większe zyski aniżeli tradycyjny wynajem, ale wymaga również większego zaangażowania – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer. – Bez względu na to, komu wynajmujemy mieszkanie, jeśli ma się ono stać źródłem stałego dochodu, trzeba pomyśleć o jego ubezpieczeniu.

Cztery kąty pod ochroną


Niezależnie od tego czy sami korzystamy z mieszkania, czy wynajmujemy je w dłuższej lub krótszej perspektywie, ubezpieczenie może się przydać. Po pierwsze zapewnia ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad czy szkody elektryczne, po drogie chroni dobytek przed kradzieżą z włamaniem, rozbojem czy dewastacją. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel, w ramach Assistance, zapewnia też pomoc specjalistów, m.in. hydraulika, ślusarza, szklarza czy elektryka. To może okazać się wybawieniem w momencie nieprzewidzianej awarii, kiedy pomocy potrzebujemy „na już”. To ubezpieczyciel zajmuje się poszukiwaniem odpowiedniego specjalisty, a w niektórych przypadkach także pokrywa koszty ich dojazdu, robocizny i zakupu części potrzebnych do usunięcia usterki. Dla właścicieli, którzy dochody czerpią z kilku nieruchomości albo takich, którzy przebywają za granicą, to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także ogromna wygoda. To właśnie dzięki Assistance możliwa jest „pierwsza pomoc”: zabezpieczenie, przerwanie zdarzenie powodującego szkodę i niedopuszczenie, aby się powiększała.

fot. mat. prasowe

Najem mieszkania lub domu

Letni najem mieszkań staje się coraz bardziej intratnym biznesem


Bezpieczny najemca i wynajmujący


Warto pamiętać, że ubezpieczenie powinno chronić zarówno właściciela mieszkania, jak i najemcę. Trudno, żeby turysta, który korzysta z naszego lokum zaledwie tydzień, kupował polisę OC, jednak gdy najem trwa kilka miesięcy, może być to rozwiązanie, które warto rozważyć. Polisa OC daje bowiem gwarancję, że ubezpieczyciel zrekompensuje szkody, które najemca wyrządził w wynajmowanym mieszkaniu. A wiadomo, że różne rzeczy mogą się zdarzyć – nawet upadająca butelka perfum, która może spowodować pęknięcie umywalki w łazience.
– Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przyda się nie tylko na wypadek szkód, które turysta, czy inny wynajmujący wyrządził właścicielowi mieszkania, ale również w przypadku, gdy jego działanie bądź zaniechanie doprowadzi do tego, że ktoś poniesie straty. Może się zdarzyć, że nasz gość zaleje sąsiada albo na skutek nieuwagi doniczka wypadnie przez okno i uszkodzi zaparkowany pod blokiem samochód. W tej sytuacji za szkodę odpowiada ten, kto aktualnie zajmuje mieszkanie, a nie jego właściciel. Ubezpieczenie zapewnia ochronę również wtedy, gdy szkodę wyrządzi zwierzę, które zajmuje mieszkanie razem z naszym gościem – mówi Anna Materny z Gothaer.

Jeśli podróżujemy służbowo i zamierzamy przeprowadzić się do danego miasta tylko na czas „kontraktu”, ale mamy ze sobą cenne przedmioty (laptop, smatfon etc.) również dobrze pomyśleć o ubezpieczeniu.
– Właściciel ubezpiecza tylko to, co należy do niego. Zatem wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak smartfon, laptop, sprzęt RTV, AGD, czy sprzęt turystyczny, zazwyczaj nie są objęte ochroną. Dlatego w przypadku ich zniszczenia (na przykład na skutek zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć trzeba zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie. Co istotne, polisa obejmuje mienie należące zarówno do głównego najemcy wskazanego w umowie najmu, jak i osób, które z nim mieszkają.

Obowiązki właściciela


Właściciel powinien zadbać o odpowiedni stan nieruchomości oraz sprawne działanie instalacji i urządzeń związanych z budynkiem (elektryczność, woda, gaz). Jeżeli wskutek zaniedbania tych obowiązków dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, to za szkody w mieniu najemcy odpowie właściciel mieszkania.
– Oczywiście, trzeba pamiętać, że obowiązkiem każdego właściciela mieszkania, domu lub posesji jest również zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą – zaznacza Anna Materny z Gothaer. – Ubezpieczyciel musi mieć pełną wiedzę na temat rodzaju posiadanych przez klienta zabezpieczeń, a więc alarmu, drzwi, okien czy rolet antywłamaniowych. Wszystkie zabezpieczenia muszą być sprawne, okna i drzwi zamknięte, a alarm aktywny w momencie włamania, Minimalny poziom zabezpieczenia mienia ubezpieczyciel wskazuje zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia – dodaje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2018-05-24 14:21:37

    Decydując się na najem krótkoterminowy warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Polisa powinna dawać nam gwarancję zwrotu kosztów w przypadku nieprzewidzianych sytuacji i szkód wyrządzonych przez wynajmujących. W tym wypadku można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i dopasować polisę do indywidualnych potrzeb. Pozdrawiam, Ekspert Superpolisy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: