eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Inwestycja w mieszkanie na wynajem coraz mniej opłacalna?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem coraz mniej opłacalna?

2018-05-25 12:42

Inwestycja w mieszkanie na wynajem coraz mniej opłacalna?

Rosnące ceny mieszkań niwelują rentowność najmu © JeanLuc - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W czasach rekordowo niskich stóp procentowych lokowanie pieniędzy na depozytach bankowych niemal całkowicie pozbawione jest sensu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują alternatyw. Jedną z najpopularniejszych jest obecnie inwestycja w mieszkanie. Ile można zarobić? Szacunki zawarte w raporcie E-VALUER INDEX 2018 firmy Emmerson Evaluation dowodzą, że w przypadku nowych mieszkań wyższe stopy zwrotu (ok. 5,3-5,5%) łatwiej jest uzyskać w mniejszych miastach wojewódzkich niż w największych aglomeracjach (4,1-5,4%). Eksperci Emmerson Evaluation podkreślają jednak, że w efekcie pokaźnie rosnących cen mieszkań potencjalne zyski mogą być jeszcze mniejsze.
Opracowanie Emmerson Evaluation dokonuje porównania stóp zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem w największych polskich aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław) oraz mniejszych miastach wojewódzkich (Lublin, Białystok, Łódź i Szczecin). Na potrzeby analizy założono, że poziom stóp zwrotu to stosunek możliwych do uzyskania rocznych zysków z wynajmu do ceny, jaką właściciel musiał wyłożyć na zakup mieszkania w nowym (nie starszym niż z 2015 roku) budynku. W modelu uwzględniono szacunkowy koszt opłat administracyjnych w poszczególnych lokalizacjach, zryczałtowany podatek on najmu (8,5%) oraz straty związane z 1,5-miesięcznym okresem poświęconym na poszukiwania nowego najemcy.

Czynsze rosną, ale rentowność spada


Wyjątkowa popularność, jaką w ostatnich latach cieszy się inwestycja w mieszkania na wynajem był dodatkowym czynnikiem, który - szczególnie w minionym roku - przesądził o wzrostach cen mieszkań. Wg danych zebranych w raporcie Emmerson Evaluation w 2017 r. na rynku pierwotnym dynamika wzrostu cen lokali mieszkalnych w niektórych miastach Polski osiągnęła nawet 10-16%. W dodatku, nowe inwestycje sprzedawały się szybciej niż rok wcześniej. W ślad za rosnącymi cenami mieszkań rosły także rynkowe stawki najmu.
- Właściciele inwestycji przeznaczonych na wynajem podnoszą czynsze, aby zachować satysfakcjonujący poziom rentowności zakupu. Obserwujemy jednak, że stopy zwrotu z najmu nowych lokali z roku na rok spadają. Próg 5% jest osiągany raczej przy wyjątkowo dobrych lokalizacjach, a jedynie w tych najlepszych możliwe jest osiągnięcie rentowności powyżej 6%. Takie okazje jednak zdarzają się już bardzo rzadko – komentuje Dariusz Książak, Prezes Zarządu Emmerson Evaluation.
Średnie stopy, jakie można obecnie uzyskać z wynajmu mieszkania, podane w raporcie E-VALUER INDEX 2018 wynoszą w przypadku Warszawy 4,3-5,1%, Krakowa 4,5-5,2%, Poznania 4,1-5,2% i Wrocławia 4,4-5,4%.

Według wyliczeń Emmerson Evaluation nieco wyższą stopą zwrotu charakteryzują się mniejsze miasta wojewódzkie.
- Na tych rynkach ceny transakcyjne lokali mieszkalnych nie są tak mocno wyśrubowane, jak w największych aglomeracjach. Jednocześnie, wiele z nich jest atrakcyjna pod kątem inwestycji w wynajem, ze względu na obecność dużych ośrodków akademickich – zauważa Dariusz Książak.
Przykładem takich miast mogą być Łódź czy Lublin, gdzie wg danych raportu E-VALUER INDEX 2018 średnia stopa zwrotu wynosi odpowiednio 5,5% i 5,3%. Eksperci Emmerson Evaluation przeanalizowali także pod tym kątem rynek Białegostoku i Szczecina, gdzie rentowność inwestycji oscylowała na podobnym poziomie (5,3 oraz 5,4%).

fot. mat. prasowe

Zakres stóp zwrotu z wynajmu mieszkań

Nieco wyższą stopą zwrotu charakteryzują się mniejsze miasta wojewódzkie


Jakie lokale wynajmują się najlepiej?


Największa podaż mieszkań na wynajem w nowym budownictwie występowała w obrębie centrum analizowanych miast oraz w przypadku aglomeracji, w dzielnicach charakteryzujących się w ostatnich latach największą aktywnością deweloperów, jak np. Krzyki we Wrocławiu.

Pod względem typów niedawno wybudowanych lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem rynkowa oferta w poddanych analizie miastach była dość jednolita. Dominowały mieszkania dwupokojowe, ich udział w dostępnej ofercie wynosił od 53% w Poznaniu do 66% w Szczecinie. Mniejszą popularnością cieszyły się mieszkania 3-pokojowe, mieszkań 1-pokojowych w ofercie, było najmniej.

W czterech największych aglomeracjach ujętych w raporcie czynsz za mieszkanie dwupokojowe w dzielnicach centralnych, śródmiejskich przekraczał 2 tys. zł. W danych zaprezentowanych przez Emmerson Evaluation widoczne są także duże różnice w wysokości czynszu ze względu na lokalizację.
- W Warszawie, Krakowie i Poznaniu różnica między najbardziej atrakcyjnymi częściami miasta, a dzielnicami najtańszymi dla najpopularniejszych mieszkań dwupokojowych wynosiła średnio ponad 460 zł. Tylko we Wrocławiu rozwarstwienie to było znacznie mniejsze i nie przekraczało 300 zł – podaje ekspert Emmerson Evaluation.
Wśród mniejszych miast wojewódzkich uwzględnionych w raporcie przecięty czynsz za dwa pokoje nie przekraczał 1,7 tys. zł. Jednym wyjątkiem jest Łódź, gdzie wynajmujący musiał zapłacić kwotę przeszło 1,8 zł.

Zakup nowego mieszkania na wynajem coraz mniej opłacalny


Eksperci Emmerson Evaluation przewidują, że stopy zwrotu z wynajmu nowych mieszkań w najbliższym czasie będą maleć.
- Przy tak dużym wzroście cen lokali w nowych inwestycjach, kupującym coraz ciężej będzie uzyskać satysfakcjonującą rentowność z wynajmu. Wynajmujący już nie mają za dużego pola do zrekompensowania sobie niższych stóp zwrotu poprzez podwyżki czynszu, a konkurencja na rynku mieszkań na wynajem rośnie – podsumowuje Dariusz Książak z Emmerson Evaluation.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: