eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › O co pytają Polacy przy zakupie mieszkania?

O co pytają Polacy przy zakupie mieszkania?

2018-05-29 12:41

O co pytają Polacy przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania © Photographee.eu - Fotolia.com

Zakup mieszkania to niejednokrotnie jedna z najpoważniejszych decyzji finansowych, jakie przychodzi nam podejmować na przestrzeni całego życia. Czym się kierujemy? O co pytamy? Ze zrealizowanego w ramach kampanii „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy” badania SW Research wynika, że dla Polaków istotna jest przede wszystkim cena (67 proc.) oraz koszty utrzymania i eksploatacji lokum (60 proc.). Priorytetowo traktujemy także bezpieczeństwo miejsca zamieszkania. Co interesujące, kwestie związane ze środowiskiem i ekologią są dla nas istotniejsze niż prestiżowy adres czy dodatkowo oferowane udogodnienia.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań: ile jesteśmy w stanie wydać na zakup nowego lokalu?

Pieniądze co szczęście dają


Badanie SW Research objęło swoim zasięgiem Polaków, którzy w ciągu najbliższych dwóch lat zamierzają zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Ankietowanych zapytano o kwestie, które są dla nich kluczowe przy wyborze lokum. Nie jest dużym zaskoczeniem, że zasadnicze znaczenie dla kupujących mają aspekty natury ekonomicznej. 67 proc. badanych wskazało, że najistotniejsza jest dla nich cena, a 60 proc. podkreśliło znaczenie kosztów utrzymania mieszkania. Dla 56 proc. najistotniejsza okazała się wysokość raty kredytu, a ponad połowa zadeklarowała, że kierować się będzie także wysokością podatków i opłat, jakie wiążą się z zakupem mieszkania.

Liczy się jakość


Poza czynnikami finansowymi, dla potencjalnych nabywców mieszkań najważniejszą rolę odgrywa jakość wykończenia. Ponad 54 proc. badanych przyznało, że czynnikiem, który znacząco wpłynie na decyzję o wyborze mieszkania będzie standard jego wykonania (54,3 proc.) oraz jakość materiałów, których wykorzystano przy jego budowie (51,4 proc.). Metraż oraz rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, czyli dostęp do punktów handlowo-usługowych, szkół czy przedszkoli w okolicy ma priorytetowe znaczenie kolejno dla 45 proc. i 43,6 proc. badanych. Tylko dla mniej niż co trzeciego nabywcy (27 proc.) atrakcyjnym magnesem przyciągającym do zakupu danego lokalu będzie posiadanie prywatnego garażu, czy miejsca parkingowego, za to o wiele bardziej cenione przez nabywców będzie dysponowanie piwnicą, komórką lokatorską, ogrodem lub tarasem (44 proc.)

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Zakup mieszkania

O co pytają Polacy przy zakupie mieszkania?


W poszukiwaniu bezpiecznej przystani


Potencjalni nabywcy mieszkań, zostali zapytani również o czynniki wpływające na komfort życia. Okazuje się, że przy wyborze mieszkania kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo miejsca, w którym będzie znajdować się dom lub budynek mieszkalny. Jako priorytet, wskazało na to ponad 66 proc. badanych. Aspekt ten jest ważniejszy nawet od poczucia prywatności (55,1 proc.) oraz dodatkowych „prestiżowych” udogodnień, takich jak bezpłatny basen w budynku, czy siłownia (17,3 proc.).

Okazuje się, że wśród Polaków przymierzających się do zakupu mieszkania, coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestie środowiskowe. Jak pokazało badanie, więcej niż co piąty nabywca decyzję o zakupie nieruchomości będzie uzależniał od aspektów ekologicznych otoczenia, a 21,4 proc. ankietowanych przyznało, że nadrzędne znaczenie ma dla nich badanie zanieczyszczeń ziemi. Niemal taki sam odsetek (21 proc.) pierwszoplanowo traktuje stosowanie przez dewelopera rozwiązań ekologicznych. Dla porównania, prestiżowa lokalizacja, jako priorytet, została wybrana tylko przez 14 proc. Polaków.

Coraz więcej nabywców, coraz mniej terenów


Rynek nieruchomości w minionym roku odnotował kilka rekordów. Wstępne dane GUS pokazują, że tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2017 roku, do użytku oddano rekordową liczbę niemal 140 tys. lokali – o 8,4 p. p. więcej niż w 2016 r. Wydano także ponad 213 tys. pozwoleń na budowę, czyli o ponad 22 p.p. więcej niż w 2016 r. Wg szacunków, tylko w 6 największych miastach w Polsce w 2017 r. sprzedano ponad 72 tys. nowych mieszkań, czyli o 17 proc. więcej niż w 2016 r.
- Boom na rynku nieruchomości nie słabnie. Chętnych na zakup mieszkania jest coraz więcej, a terenów pod budowę osiedli coraz mniej. To dlatego deweloperzy chętnie wykorzystują tereny poprzemysłowe – często zlokalizowane w pobliżu centrów miast. Należy jednak pamiętać, że teren, na którym prowadzona była działalność przemysłowa, może zawierać zanieczyszczenia chemiczne niebezpieczne dla ludzi i dla środowiska. Przed rozpoczęciem inwestycji powierzchnia ziemi powinna być zbadana pod kątem substancji powodujących ryzyko i w razie potrzeby oczyszczona, czyli poddana remediacji – mówi Kamil Ciepiela, geolog, ekspert kampanii „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”.

Jak wynika z badania SW Research, przed zakupem nieruchomości stanem środowiska w jego okolicy interesuje się już ponad 64 proc. badanych. Tymczasem tyko co trzeci nabywca (30 proc.) przyznał, że istotne znaczenie ma dla niego historia terenu, na którym stanie nieruchomość. Ignorancja, czy brak wiedzy? Wyniki badania pokazują, że najczęściej wskazywanym powodem nieprzykładania wagi do badań zanieczyszczeń powierzchni ziemi jest brak świadomości, że takie badania w ogóle istnieją (50 proc.). Co ciekawe, co piąty kupujący (20 proc.) jest przekonany, że przeprowadzenie takich badań jest obowiązkowe.

O badaniu
*Badanie „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” zostało przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 roku przez agencję SW Research metodą CAWI na grupie N=403 osób powyżej 25 roku życia w ramach kampanii informacyjnej „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2018-06-02 14:59:20

    Jak kupowaliśmy mieszkanie od fabryki domów na Płochocińskiej w Warszawie to się interesowaliśmy jakie inwestycje są planowane w okolicy, żeby się nie okazało, że za parę lat się obok wybuduje spalarnia śmieci albo coś takiego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: