eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domu: jak się to robi w Wielkopolsce?

Budowa domu: jak się to robi w Wielkopolsce?

2018-06-01 11:40

Budowa domu: jak się to robi w Wielkopolsce?

Budowa domu © oceane2508 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wygląda budowa domu w Wielkopolsce? Czy na tle pozostałych regionów naszego kraju wyróżnia się czymś szczególnym? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał serwis Oferteo.pl. Przeprowadzone badanie dowiodło, że w porównaniu z innymi mieszkańcami naszego kraju Wielkopolanie budują mniejsze domy, ale częściej wyposażają je w rozwiązania ekologiczne. Na uwagę zasługuje również najwyższy w skali kraju odsetek osób, które na realizację marzeń o posiadaniu własnego domu decydują się dopiero po 50-tce.

Przeczytaj także: Budowa domu: jak się to robi na wschodzie Polski?

Wielkopolanin nie przesadza z metrażem


Jak wynika z analizy Oferteo.pl, polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, statystyczny mieszkaniec Wielkopolski najczęściej (48% inwestorów) decyduje się na budowę domu, którego powierzchnia zawiera się w przedziale od 101 do 150 m2. Wielkopolanie nieco częściej niż inni postanawiają też wybudować dom, którego metraż nie przekracza 100 m2 - taką powierzchnię miał co 5. budynek, który wzniesiono w Wielkopolsce w minionym roku.

Ekoświadomość po wielkopolsku


Okazuje się również, że mieszkańcy Wielkopolski w szeregu przypadków stawiają na ogrzewanie gazowe, rezygnując tym samym z kotłów na węgiel, ekogroszek czy drewno opałowe. Często stosownym przez nich rozwiązaniem są także pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, które w Wielkopolsce wybiera się częściej niż w skali całego kraju.

fot. mat. prasowe

Wybrane rodzaje ogrzewania

Wielkopolanie bardziej niż reszta Polski preferują ogrzewanie gazowe.


Marzenia po pięćdziesiątce


Badania prowadzone przez Oferteo.pl już od lat potwierdzają, że do budowy domu pcha Polaków najczęściej chęć zrealizowania marzeń. Jeśli przyjrzeć się wynikom w skali kraju, to okaże się, że taka motywacja przyświecała 6 na 10 respondentów.

Nie inaczej jest w przypadku Wielkopolan. Dodatkowo jednak kierują się oni chęcią posiadania ogrodu (46%) oraz względami praktycznymi, a ponadto uznali, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (36%).

fot. mat. prasowe

Wybrane przyczyny podjęcia decyzji o budowie domu

Najczęściej podawaną przyczyną budowy domu jest zamiar realizacji marzeń.


Co ciekawe, wśród inwestorów w Wielkopolsce 18% było w wieku powyżej 50 lat. To odsetek o kilka punktów procentowych wyższy niż średnia dla całego kraju.
– Osoby, które decydują się na rozpoczęcie budowy po pięćdziesiątce, najprawdopodobniej mogą cieszyć się ustabilizowaną sytuacją życiową i finansową, zależy im więc na tym, aby budowany dom spełniał ich dokładne oczekiwania, był komfortowy i w wysokiej jakości – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób planujących budowę po 50 roku życia

18% inwestorów powyżej 50 lat to odsetek o kilka punktów procentowych wyższy niż średnia dla całego kraju.


Wielkopolscy indywidualiści


Ponad połowa (51%) mieszkańców woj. wielkopolskiego buduje domy według projektu indywidualnego, wynika z badania Oferteo.pl – największego w Polsce serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami. To dość znacząca różnica względem preferencji ogólnopolskich, gdzie projekty indywidualne wybiera 42% inwestorów.

Jakie materiały wybiera Wielkopolanin?


Z badania Oferteo.pl wynika również, że Wielkopolanin buduje najczęściej tradycyjny dom murowany i wybiera do tego przede wszystkim cegłę lub pustaka – z tych materiałów powstało w 2017 roku 48% domów w regionie. Do pokrycia dachów używa najczęściej dachówki ceramicznej, natomiast znacznie rzadziej niż w skali kraju decyduje się na blachodachówkę.
– Widać tutaj przywiązanie do materiałów wysokiej jakości, Wielkopolanie decydują się na nie, nawet jeśli miałoby to podnieść koszt budowy – komentuje Karol Grygiel.

Ile kosztuje budowa w Wielkopolsce?


W większości przypadków (69%) szacunkowe koszty budowy domu w Wielkopolsce zamykały się w kwocie pół miliona złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, zwłaszcza w kontekście wybieranych przez mieszkańców regionu materiałów, że w aż 74% przypadków ostateczne koszty okazały się wyższe niż prognozowane.

Jedna ekipa do wielu prac


Jak pokazuje „Raport o budowie domów w woj. wielkopolskim” mieszkańcy tego regionu chętniej niż cała Polska zlecają budowę do stanu deweloperskiego (30% w Wielkopolsce, 22% w skali kraju).
–Pokazuje to pewną panującą w regionie tendencję do zlecania jak największego zakresu prac jednej ekipie budowlanej – mówi Karol Grygiel. – Dzięki temu inwestor nie musi szukać kolejnych wykonawców do poszczególnych etapów prac i jest to dla niego bez wątpienia komfortowe rozwiązanie.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy 9245 zapytań ofertowych złożonych w 2017 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące budowę domu, a także z pogłębionego badania ankietowego przeprowadzonego wśród 1082 respondentów, którzy w 2017 roku budowali dom.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: