eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › HRE Index: koniunktura na rynku nieruchomości w Polsce w I kw. 2018

HRE Index: koniunktura na rynku nieruchomości w Polsce w I kw. 2018

2018-06-05 11:51

HRE Index: koniunktura na rynku nieruchomości w Polsce w I kw. 2018

Nieruchomości © graja - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

HRE Think Tank prezentuje kolejną już odsłonę HRE Index - wskaźnika, którego zadaniem jest zbadanie koniunktury na rynku nieruchomości z uwzględnieniem wszystkich, istotnych obszarów wpływających na ten rynek. Składowymi HRE Index są subindeksy: cen nieruchomości, rynku kredytowego, gospodarstw domowych oraz budownictwa. Główny wniosek, do którego prowadzi najnowsza publikacja to stabilna sytuacja sektora nieruchomości.

Przeczytaj także: HRE Index: koniunktura na rynku nieruchomości w Polsce

Najnowsze wskazanie HRE Index pokazało 0,588, co stanowi potwierdzenie, że sytuacja panująca w I kwartale br. w sektorze nieruchomości była stabilna. Wskazówka poszybowała powyżej poziomu z IV kwartału 2017 roku (+0,99 pkt. proc.) i znalazła się również o 1,84 pkt. proc. wyżej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W omawianym okresie największy wpływ na wartość HRE Index wywarł wzrost subindeksu uwzględniającego sytuację w sektorze budownictwa oraz zwyżka indeksu obrazującego ceny nieruchomości (odpowiednio o 2,98 pkt. proc. i 2,32 pkt. proc.).

Najbardziej pokaźny wzrost wartości subindeksów odnotowano w sektorze budownictwa. W I kwartale 2018 roku osiągnął on poziom 0,826, tj. o 3,98 pkt. proc. więcej niż u schyłku minionego roku. Spośród wskaźników wchodzących w skład subindeksu sektora budownictwa, wpływ na wzrost wartości w analizowanym okresie miały dane odnoszące się do liczby mieszkań oddanych do użytku względem liczby mieszkań będących w fazie budowy. Wskaźnik odnoszący się do sektora budownictwa rośnie nieprzerwanie od 2015 roku.

fot. mat. prasowe

HRE Index

HRE Index I kw. 2018 był nieznacznie wyższy niż w IV kw. 2017.


Poziom wartości subindeksu sektora budowlanego zbliża się do pierwszego progu ostrożnościowego. Aktualną sytuację należy tłumaczyć m.in. utrzymującą się od pięciu kwartałów wysoką liczbą nowych pozwoleń na budowę, jest ona najwyższa od 2007 roku. Dodatkowo wskaźnik obrazujący relacje mieszkań oddanych do tych w budowie przybiera również najwyższe wartości od dziesięciu lat. Ten wskaźnik rośnie najszybciej. Wskazuje on m.in., że deweloperzy korzystają z dobrej koniunktury cenowej oraz dostrzegając szybko rosnące koszty własne, starają się zamknąć projekty jak najszybciej. – wskazuje Michał Cebula, HRE Think Tank.
Zwiększa się również wskaźnik obrazujący liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęto do liczby mieszkań w budowie. Również on jest wysoki na tle odpowiednich wartości od dobrych kilku lat. Należy jednak podkreślić, że dynamika tak liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto jak i wydanych pozwoleń na budowę znacząco maleje. Sugerować to może, że deweloperzy zaczynają napotykać na barierę podaży np. terenów pod zabudowę czy swoich mocy przerobowych. – dodaje Michał Sapota, HRE Think Tank.

fot. mat. prasowe

Subindeks cen nieruchomości

W I kw. 2018 wartość subindeksu cen nieruchomości ukształtowała się się na poziomie 0,819.


Analizując zmianę subindeksu budownictwa na przestrzeni ostatniego roku odnotowano wzrost wartości o 10,3 pkt. proc. (1Q2017 vs 1Q2018). Podobnie jak w przypadku zmiany kwartalnej, również w ujęciu rocznym wzrost ten determinowany był przede wszystkim relatywnym wzrostem podaży mieszkań. Oczywiście ta sytuacja w sektorze budownictwa wiąże się z rosnącymi wciąż cenami mieszkań, tak na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym i dobrą sytuacją gospodarstw domowych, w szczególności malejące relację płac do cen mieszkań. Budownictwo odpowiada na ten silny popyt na rynku.

fot. mat. prasowe

Subindeks sektora bankowego

W I kw. 2018 wartość subindeksu sektora bankowego ukształtowała się na poziomie 0,356.


Tak dynamiczna zmiana sytuacji wskazuje, że sam sektor budownictwa mieszkaniowego może podlegać istotnym zmianom. Rosnące koszty i bariery w dostępnie do wykwalifikowanej kadry będą prowadziły do przetasowań i zmian strukturalnych. Wygrają te firmy, które mają dobrze przygotowane projekty, są w stanie skrócić cykl budowy, choćby wprowadzając zmiany technologiczne oraz mają dostęp do stosunkowo taniego pieniądza. Mimo świetnej koniunktury, a może właśnie dzięki niej, nadchodzi czas weryfikacji, czas przejęć i fuzji, czas wprowadzania nowych rozwiązań. - uzupełnia Maciej Grabowski, HRE Think Tank.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: