eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › W programie Mieszkanie Plus powstaną drewniane domy?

W programie Mieszkanie Plus powstaną drewniane domy?

2018-06-05 12:05

W programie Mieszkanie Plus powstaną drewniane domy?

Budowa drewnianego domu © SergeyCash - Fotolia.com

Drewniane domy w ramach programu Mieszkanie Plus? Co o takim rozwiązaniu sądzą deweloperzy? Odpowiedzi na to pytanie udziela sonda zrealizowany przez serwis RynekPierwotny.pl.

Przeczytaj także: Co wiemy o nowej odsłonie Mieszkania Plus?

Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A.


Pomysł budowy drewnianych domów w ramach programu Mieszkanie Plus wydaje się ciekawy, jednak jak dotąd znamy zbyt mało szczegółów, aby móc go rzetelnie ocenić. Z pewnością drewniane domy są interesującą alternatywą dla budynków murowanych, aczkolwiek dotychczas w Polsce z drewna budowano głównie obiekty jednorodzinne, znacznie rzadziej niewielkie inwestycje wielorodzinne, obejmujące kilka lub kilkanaście mieszkań. Nasuwa się więc pytanie, czy za pomocą technologii drewnianej uda się dostarczyć na rynek tyle mieszkań, ile zakłada program rządowy. Kolejna kwestia do rozstrzygnięcia dotyczy lokalizacji, na których mają powstawać drewniane budynki, czyli grunty Lasów Państwowych. Na ten moment nie wiemy jakie dokładnie tereny zostaną przeznaczone na cele Programu oraz czy ich lokalizacja będzie atrakcyjna dla przyszłych mieszkańców.

Reasumując, będziemy bacznie przyglądać się poczynaniom Państwa w zakresie budowy domów drewnianych. Nadmienię, że w Wielkiej Brytanii konstrukcje drewniane w budownictwie wielorodzinnym są powszechnie stosowane, my także będziemy szczegółowo analizować to rozwiązanie oraz niewykluczone, że w taki sposób zbudujemy nasze inwestycje w Edynburgu.

Andrzej Gutowski, członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development


Nie dostrzegamy bezpośredniej konkurencji w zapowiedzianym przez rząd programie budowy domów drewnianych. Ronson koncentruje swoją działalność przede wszystkim w dużych miastach. To w nich skupia się popyt na oferowane przez nas mieszkania. Drewniane osiedla jedno - i wielorodzinne zlokalizowane będą tymczasem na obrzeżach miast, na niezalesionych terenach należących do Lasów Państwowych. Nie konkurują one z naszymi inwestycjami. Decyzje zakupowe naszych klientów podyktowane są zazwyczaj ceną oraz, co istotne, lokalizacją. W związku z tym chętniej wybiorą oni budownictwo murowane w dobrej lokalizacji, z rozbudowaną infrastrukturą i siecią komunikacyjną. Niemniej jednak uważam, że drewniane domy to ciekawy trend i rozwiązanie dla, wciąż niezbyt licznej, grupy klientów – pasjonatów ekobudownictwa.

fot. SergeyCash - Fotolia.com

Budowa drewnianego domu

Drewniane domy w ramach programu Mieszkanie Plus? Co o takim rozwiązaniu sądzą deweloperzy?


Mateusz Juroszek, Wiceprezes ATAL S.A.


Z deklaracji Ministerstwa Środowiska wynika, że drewniane domy powiązane z rządowym wsparciem w ramach „Mieszkanie +” miałyby powstać na gruntach Lasów Państwowych, czyli głównie w mniejszych miejscowościach, w których nie działają deweloperzy. Oznacza to, że nowy program pozostanie bez wpływu na funkcjonowanie rynku deweloperskiego.

ATAL jest obecny w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce, realizując przede wszystkim duże projekty o wielu etapach. Natomiast Ministerstwo Środowiska zamierza zacząć, funkcjonować w całkowicie innym segmencie rynku nieruchomości niż my działamy. Ponadto Polacy chcą posiadać mieszkania na własność, a rządowy program nie daje takiej gwarancji. Co więcej, deweloperzy budują mieszkania o wyższym standardzie.

Należy jednak pamiętać, że zarówno rynek mieszkaniowy, jak i budowlany są bardzo wymagające, a żeby na nich sprawnie funkcjonować, niezbędne jest duże doświadczenie. Podmioty wyspecjalizowane w innych gałęziach gospodarki mogą mieć zatem trudności z efektywnym zagospodarowaniem nisz w sektorze nieruchomości.

Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding SA.


Na rynku jest ogromny deficyt mieszkań, dlatego wszelkie programy dążące do tego, by lokali było więcej, są jak najbardziej potrzebne. Sam pomysł budowy drewnianych domów w ramach programu Mieszkanie Plus oceniamy pozytywnie. Zresztą, drewniane budownictwo jest bardzo popularne w Szwecji czy Danii, którzy od lat budują w tej technologii osiedla mieszkaniowe.

Nasza firma propaguje tego typu rozwiązania na polskim rynku już od lat 90-tych.

Drewniane domy, wbrew obawom, są trwałe, energooszczędne i stawia się je zdecydowanie szybciej niż te murowane. Również koszty realizacji i utrzymania takiej nieruchomości mogą być niższe niż murowanego budynku.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska


Ze względu na fakt, że nasza firma nie bierze udziału w programie Mieszkanie Plus, nie udzielamy odpowiedzi na powyższe pytanie.

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start


Domy drewniane to temat zawsze modny. Są stosunkowo niedrogie w wybudowaniu, ale nie sprawdzą się w centrach miast, gdzie ceny działek są wysokie. Przypuszczam, że takie domy miałyby rację bytu jedynie na uboczu lub poza miastem. Jednocześnie jestem przekonany, że i w tej gałęzi budownictwa trudno będzie konkurować z realiami rynkowymi, gdyż przy aktualnej liczbie firm specjalizujących się w tego typu budownictwie, ceny już są stosunkowo konkurencyjne. Mimo szczerych nadziei, jakie obywatele wiązali z tym programem, obawiam się, że jest to tylko „hasło wyborcze”, a te 3 lata pokazują, jak trudnym przedsięwzięciem jest budowa budynków wielorodzinnych. Nie chodzi tu tylko o kwestie techniczne, ale przede wszystkim formalne.

Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice


Wydaje mi się, że będzie to raczej marginalna skala. Nigdy takiej budowy nie prowadziliśmy, więc nie mamy doświadczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: