eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Luksusowe nieruchomości, czyli Warszawa i długo, długo nic

Luksusowe nieruchomości, czyli Warszawa i długo, długo nic

2018-06-11 10:48

Luksusowe nieruchomości, czyli Warszawa i długo, długo nic

Luksusowy apartament © bmak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rozgrzana do wszelkich granic koniunktura na pierwotnym rynku mieszkaniowym udzieliła się również statystykom sprzedaży mieszkań z najwyższej półki. Ostatnie czasy zaowocowały spektakularnymi rekordami na rynku apartamentowym, zarówno pod względem cen jak i wolumenów sprzedaży. Warto jednak podkreślić, że prestiżowe adresy oferuje głównie stolica - jak wynika z danych zawartych w raporcie Luxury Realty Map, ponad połowa przeprowadzonych w 2017 roku transakcji rezydencjami i apartamentami dotyczyła właśnie Warszawy.
Niemal 2/3 transakcji o wartości przekraczającej 1 mln zł, do których doszło w minionym roku na rynku nieruchomości premium i luksusowych, miała miejsce w jednym z największych polskich miast (Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie lub Poznaniu). Nie jest też zaskoczeniem, że 42 proc. z nich dotyczyło samej stolicy. Aby stać się właścicielem 1 mkw. prestiżu, potrzebne było co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Poland Sotheby’s International Realty w oparciu o dane transakcyjne Cenatorium, 1 mkw. luksusowej nieruchomości na terenie stolicy kosztuje 14,5 tys. zł. To najwyższa stawka w kraju. Dla porównania, w Trójmieście i Wrocławiu nabywcom przychodziło zapłacić o około 2,5 tys. mniej, Kraków był tańszy o 3 tys., a Poznań - o nawet 4,5 tys zł.
– Pod względem lokalizacji nieruchomości premium i luksusowych, polski rynek – mimo, że pozostający cały czas w fazie rozwoju – nie różni się znacząco od Wielkiej Brytanii czy USA. W ujęciu globalnym sprzedaż nieruchomości z wyższej półki zawsze skoncentrowana jest wokół kilku największych miast. Oczywiście cenowo nadal znacząco odbiegamy od światowych standardów, ale – podobnie, jak w przypadku dysproporcji w wycenach widocznych między poszczególnymi aglomeracjami na rynku wewnętrznym – taka jest właśnie specyfika tego rynku. Znaczące jest jednak to, że Warszawa – mimo najwyższych cen – po raz kolejny notuje również największą sprzedaż - podkreśla Jarosław Geller, Senior Property Advisor w Poland Sotheby’s International Realty.

fot. mat. prasowe

Procentowa liczba transakcji wg miast

42% transakcji dotyczy rynku stołecznego.


Gdzie szukać najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie? Na top liście stołecznych dzielnic – stanowiących synonim nieruchomościowego luksusu – króluje Śródmieście i Stary Mokotów oraz okolice Łazienek Królewskich, gdzie – przy cenie przekraczającej 18 tys. zł za mkw. – największą popularnością wśród kupujących cieszą się zrewitalizowane kamienice i nowe apartamentowce.

Z danych Poland Sotheby’s International Realty, zawartych w raporcie Luxury Realty Map, wynika ponadto, że najdroższe stołeczne adresy znaleźć można przy ul. Mokotowskiej, Hożej
i Wiejskiej. Jednak rekordzistami na rynku nieruchomości luksusowych i premium – z cenami przekraczającymi 25 tys. zł za mkw. – okazały się już tylko najnowsze inwestycje. Prym wiedzie budynek Cosmopolitan przy ul. Twardej 4, gdzie w latach 2016/17 odnotowano aż 20 takich transakcji. Równie dobrze sytuacja wyglądała w otwartym wiosną 2017 roku budynku Złota 44 oraz przy ul. Parkowej 19.
– Prestiżowy adres w stolicy oznacza wydatek od 11 tys. zł do 30 tys. zł za 1 mkw., a w wyjątkowych przypadkach kwoty te są większe o kilka czy nawet kilkanaście tys. zł. Przy czym próg ceny 1 mkw. nieruchomości z segmentu premium w Warszawie – ekspercko wyznaczony przez Poland Sotheby’s International Realty w oparciu o dane transakcyjne Cenatorium – jest najwyższy w kraju i wynosi 14,5 tys. zł. Wynika to oczywiście ze specyfiki tego miasta, które stanowi centrum biznesowo-kulturowe, przyciągając pracowników z całego świata i generując tym samym znacznie większy ruch na rynku nieruchomości, w tym premium i luksusowych. Jednocześnie apartamenty i rezydencje w stolicy kupowane są również w celach inwestycyjnych, w tym na wynajem krótko-, jak i długoterminowy, co dodatkowo napędza ten rynek – dodaje Jarosław Geller.

fot. mat. prasowe

Próg ceny za 1mkw. nieruchomości premium

W Warszawie za nieruchomość premium trzeba zapłacić co najmniej 14,5 tys. zł/ mkw.


Z raportu Luxury Realty Map wynika, że w Polsce w 2017 roku do nowych nabywców trafiło niemal 1,7 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych jednostkowo na minimum 1 milion złotych, a wartość tego segmentu rynku w tym okresie szacowana jest na 3,45 mld zł.

O raporcie
Raport branżowy Luxury Realty Map – opracowany przez Poland Sotheby’s International Realty m.in. w oparciu o dane Cenatorium, zawierający kompleksową analizę krajowego rynku nieruchomości premium i luksusowych wraz z zestawieniem wyróżniających się w tym segmencie inwestycji.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: