eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Luksusowe nieruchomości w Krakowie. Chętnych nie brakuje

Luksusowe nieruchomości w Krakowie. Chętnych nie brakuje

2018-06-27 11:30

Luksusowe nieruchomości w Krakowie. Chętnych nie brakuje

Apartament © virtua73 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rozgrzana do wszelkich granic koniunktura na pierwotnym rynku mieszkaniowym udzieliła się również statystykom sprzedaży luksusowych nieruchomości. I wprawdzie prestiżowe adresy to głównie stolica, ale nie brakuje ich również na terenie Krakowa, który już teraz ma 5-procentowy udział w wycenianym na 3,45 mld zł krajowym rynku apartamentów i rezydencji z najwyższej półki, za które nabywcom przychodzi zapłacić co najmniej 1 mln zł.
Próg cenowy, od którego zaczyna się luksus w Krakowie to - według bazujących na danych transakcyjnych wyliczeń Poland Sotheby’s International Realty - 11,5 tys. zł za metr kwadratowy, a więc o 0,5 tys. mniej niż w Trójmieście i we Wrocławiu i o 1,5 tys. więcej niż przychodzi zapłacić za luksusowe nieruchomości w Poznaniu.

Jeszcze w 2016 roku krakowskie nieruchomości luksusowe były nieco tańsze (od 11,29 tys. zł za 1 mkw.). Dziś - pomimo wzrostu cen - nie widać spadku popytu, a Kraków wraz ze stolicą Dolnego Śląska plasuje się na trzeciej pozycji krajowego rynku nieruchomości premium i luksusowych.
– Kraków to wyjątkowe miasto, zaczarowane swoją historią i napędzane duchem innowacyjności. Wyróżnia się jednak nie tylko pięknem architektury, ale stanowi również doskonałą lokalizację pod względem biznesowym. Dlatego niezmiennie cieszy się zainteresowaniem inwestorów zdecydowanych tak na zakup nieruchomości premium na użytek własny, jak też w celach turystycznych czy w kategoriach długofalowej inwestycji kapitału. Co ważne – to niezwykle atrakcyjny rynek, którego potencjał będzie rósł w kolejnych latach, a co za tym idzie – krakowskie nieruchomości luksusowe i premium również będą zyskiwać na wartości – zapowiada Michał Bysiek, dyrektor oddziału Poland Sotheby’s International Realty w Krakowie.

W raporcie Luxury Realty Map znalazło się aż 16 krakowskich inwestycji, przy czym nieruchomościowe epicentrum na mapie lokali luksusowych i premium zdecydowanie wyznaczają okolice Starego Miasta i Kazimierza. Nadal bardzo dużą popularnością cieszą się również apartamenty w inwestycji Angel Wawel przy ul. Sukienniczej. Ceny metra kwadratowego dochodzą tam nawet do 19 tys. zł. Drugim ważnym punktem jest apartamentowiec Angel Plaza przy ul. Zwierzynieckiej 24.

fot. mat. prasowe

Procentowa liczba transakcji wg miast

Rynku krakowskiego dotyczy 5% transakcji.


– Urok krakowskich kamienic zlokalizowanych na terenie Starego Miasta, w których nierzadko mieszkali i spotykali się wybitni polscy artyści, pisarze czy uczeni, zdecydowanie podnosi wartość nieruchomości, zwłaszcza przy ich atrakcyjności architektonicznej, wynikającej zarówno z dużej przestrzeni, wysokości pomieszczeń – wynoszącej nawet ponad 3 metry – czy dużych okien, jak i z lokalizacji, umożliwiającej wypicie porannej kawy na krakowskim rynku. Warto jednak podkreślić, że wartością dodaną, często wpływającą na decyzję o zakupie, są też pozornie prozaiczne kryteria, jak: winda, balkon czy miejsce postojowe. Nie można jednocześnie zapominać, że Kraków to nie tylko ponadczasowa architektura Starego Miasta i Kazimierza. Luksus i nowoczesność na tym rynku tworzą w dużej mierze również nowo powstające apartamentowce, stanowiące alternatywę dla lokali dostępnych w zrewitalizowanych kamienicach, cechujące się równie atrakcyjną lokalizacją. Nowe, krakowskie inwestycje – usytuowane wzdłuż Wisły, w tym na Starych Dębnikach, Salwatorze czy nostalgicznym Starym Podgórzu, jak też w cieszącej się od lat popularnością, najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa, Woli Justowskiej – znacząco wzmacniają krakowski rynek premium, ciesząc kolejnych nabywców – dodaje Michał Bysiek.

fot. mat. prasowe

Próg ceny za 1 mkw. nieruchomości premium

W Krakowie za nieruchomość premium trzeba zapłacić co najmniej 11,5 tys. zł/ mkw.


Z raportu Luxury Realty Map wynika, że w Polsce w 2017 roku do nowych nabywców trafiło niemal 1,7 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych jednostkowo na minimum 1 milion złotych, a wartość tego segmentu rynku w tym okresie szacowana jest na 3,45 mld zł.

fot. mat. prasowe

Średnia cena za metr w Krakowie

W Krakowie nie brakuje bardo drogich lokalizacji.


O raporcie
Raport branżowy Luxury Realty Map – opracowany przez Poland Sotheby’s International Realty m.in. w oparciu o dane Cenatorium, zawierający kompleksową analizę krajowego rynku nieruchomości premium i luksusowych wraz z zestawieniem wyróżniających się w tym segmencie inwestycji.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: