eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań: ile kosztuje życie na starówce?

Ceny mieszkań: ile kosztuje życie na starówce?

2018-07-16 11:03

Ceny mieszkań: ile kosztuje życie na starówce?

Stare Miasto Warszawa © nightc0m - Fotolia.com

Starówki polskich miast przyciągają nie tylko turystów, ale również osoby poszukujące atrakcyjnego miejsca zamieszkania. Analitycy urban.one - pierwszego w Polsce internetowego narzędzia do wyceny mieszkań, bazującego na realnie przeprowadzonych transakcjach - postanowili sprawdzić, ile kosztuje życie na starym mieście. Wyniki ich analizy nie są zaskoczeniem - ceny mieszkań w zabytkowych rejonach polskich metropolii znacznie przewyższają przeciętne stawki rynkowe.
Warszawskie Stare Miasto jest lokalizacją wyjątkową przede wszystkim ze względu na fakt, że wcale nie jest takie...stare. Starówkę, która podczas II wojny światowej niemal całkowicie została zrównana z ziemią, odbudowano tak starannie, że znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie jest zatem zaskoczeniem, że ceny mieszkań zlokalizowanych w sercu starej Warszawy są bardzo wygórowane. W minionym roku za metr mieszkania na starówce płacono ponad 12 tysięcy złotych. Dla porównania, średnia cena mieszkania w Warszawie wynosiła wówczas około 7,9 tys. zł.

Nieco bardziej przystępne cenowo okazuje się Stare Miasto w Krakowie. Przeciętna stawka za metr kwadratowy mieszkania od Wawelem to 10,3 tys. zł, a więc 3,6 tys. zł powyżej średniego krakowskiego poziomu. Stare Miasto w Krakowie okazało się najbardziej niedostępnym dla mieszkańców spośród badanych miast. Metr kwadratowy na starówce kosztuje o 54% więcej niż wynosi miejska średnia. Na krakowskim Starym Mieście dominują duże mieszkania – ponad połowa lokali sprzedanych w ostatnich latach ma powierzchnię ponad 60 m2.

fot. nightc0m - Fotolia.com

Stare Miasto Warszawa

W minionym roku za metr mieszkania na starówce płacono ponad 12 tysięcy złotych.


Na trzecim stopniu podium znalazło się Główne Miasto w Gdańsku. To tam – a nie na położonym na północ Starym Mieście – znajdują się najbardziej znane gdańskie zabytki – Dwór Artusa, Fontanna Neptuna czy Żuraw. Metr mieszkania tuż nad Mołtawą to średnio koszt 9,1 tys. zł. Najdroższa okazała się ulica Mariacka. Za mieszkanie o powierzchni 17,5 m2 w jednej z kamienic, położonej kilkadziesiąt metrów od Bazyliki Mariackiej, zapłacono aż 330 tys. zł – czyli ponad 19 tys. zł/m2.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Jeżeli chcielibyśmy zamieszkać na Starówce, a nasz portfel nie jest tak zasobny, by pozwolić sobie na lokal w trzech najdroższych miastach, interesującym wyborem może się okazać Stare Miasto we Wrocławiu. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje tam przeciętnie 7,7 tys. zł. Na wrocławskim Starym Mieście nie wszystkie kamienice zostały odtworzone po II Wojnie Światowej. Zostało więc miejsce dla modernistycznych i postmodernistycznych budynków, nieobecnych na starówkach w innych miastach. To właśnie jeden z nowszych budynków, położony przy ul. Krawieckiej 3, vis a vis Galerii Dominikańskiej, był najdroższym adresem wrocławskiego Starego Miasta w 2017 roku – z ceną 12,4 tys. zł/m2.

W podobnej sytuacji jest Stare Miasto w Poznaniu. Tam też nadal powstają nowe, nie do końca przystające do charakteru okolicy budynki. To właśnie w Poznaniu analitycy urban.one odnotowali najmniejszą różnicę między przeciętną ceną mieszkań na starówce (6,7 tys. zł/m2), a średnią miejską (5,9 tys. zł/m2). Najwięcej w 2017 roku kosztowało mieszkanie właśnie w nowopowstałym budynku przy ulicy Wenecjańskiej 8 – za m2 kupujący zapłacił ponad 11,7 tys. zł.

Bardzo wysokie ceny mieszkań na starówkach można wytłumaczyć przede wszystkim wysoką rangą tych obszarów. Bardzo trudno znaleźć tam grunt pod nowe inwestycje, więc deweloperzy inwestują raczej w rewitalizację już istniejących kamienic – a wtedy nie tworzą zwykłych mieszkań, lecz ekskluzywne apartamenty. Do prestiżowej lokalizacji dołącza więc jeszcze wysoki standard mieszkań. Stąd oszałamiające na tle miejskich średnich ceny.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny mieszkań, rynek nieruchomości

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Damian00 / 2018-07-17 16:05:37

    Oj w życiu bym nie chciała mieszkać na żadnej Starówce! W takich miejscach trudno o cieszę i spokój, bo ciągle pod oknami mamy turystów. Ja kupiłam mieszkanie przez agencję abcdom na Zwierzyńcu w Krakowie i też mi się dobrze tam mieszka, a na Wawel mam może 7 minut drogi. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: