eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań już odstraszają

Ceny mieszkań już odstraszają

2018-10-24 10:50

Ceny mieszkań już odstraszają

Sprzedaż mieszkań spada, ale taniej nie będzie © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z informacji zawartych w opracowanym przez REAS raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kwartał 2018 r.”, w badanym okresie na 6 największych rynkach w Polsce deweloperzy upłynnili 14,2 tys. mieszkań przy 15,5 tys. nowych wprowadzeń. To już trzeci kwartał z rzędu, w którym zarówno podaż, jak i popyt są słabsze niż w 2017 roku. Eksperci podkreślają jednak, że sytuacja branży pozostaje stabilna i powtórki scenariusza sprzed dekady raczej nie musimy się obawiać.
Jeśli potraktować liczbę sprzedanych nieruchomości jako wskaźnik koniunktury, to niewątpliwie kolejna hossa na rynku mieszkaniowym odchodzi właśnie do historii. Na 6 kluczowych rynkach deweloperskich w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) III kwartał br. okazał się trzecim z kolei, w którym odnotowano spadek liczby zawieranych transakcji (9% k/k, 19% r/r). Od rynkowego szczytu, odnotowanego w ostatnich miesiącach minionego roku, kwartalny wolumen transakcji spadł do 14,2 tys.

Skala spadków nie wszędzie była jednakowa. Największe, niemal 30-procentowe, to przypadek Łodzi, gdzie liczba transakcji sięgnęła „zaledwie” 0,9 tys. Dla deweloperów działających na tym rynku było to tym boleśniejsze, że Łódź, która późno zaczęła nadrabiać straty w stosunku do reszty „stawki”, przez ostatnie kwartały opierała się spadkom, a II kwartał 2018 r. był najlepszym kwartałem sprzedaży w historii tego miasta. Niewiele mniejsze spadki zaliczyły Poznań (-27%) i Wrocław (-20%). Jedynym rynkiem, który poprawił wyniki sprzedaży w stosunku do rezultatu z końca czerwca było Trójmiasto (+6,4%).
- Winą za te gorsze wyniki należy obarczyć przede wszystkim rosnące ceny mieszkań. – mówiła Katarzyna Kuniewicz, Partner w REAS, szefowa działu Badań i Analiz Rynku. – Choć dynamika wzrostów w ostatnim kwartale nie była już tak wysoka, to poziom cen ofertowych, który został osiągnięty, stał się dla wielu nabywców – zwłaszcza tych w segmencie popularnym - nieosiągalny. Tym bardziej, że nie mogą oni liczyć na żadne dodatkowe wsparcie w finansowaniu zakupu, jak chociażby to, którym jeszcze niedawno był MdM.

W porównaniu do cen sprzed roku największą różnicę widać w Warszawie (+14,0%) i Wrocławiu (+13,6%). W Łodzi wzrost wyniósł 9,3%, w Poznaniu 7,1%, a w Trójmieście 7,0%. Najmniej r/r podrożały mieszkania w Krakowie (+5,2%).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań w ofercie

W porównaniu do cen sprzed roku największą różnicę widać w Warszawie.


Ceny mieszkań rosną, a skłonność nabywców do zwiększania wydatków wcale za tym nie idzie, co pokazują badania preferencji nabywców prowadzone przez REAS we współpracy z OBIDO. W porównaniu z grudniem 2017 r. uśredniona deklarowana kwota maksymalna zakupu spadła niemal w każdej z analizowanych grup.

Jak podkreślają eksperci REAS, sytuacja z którą mamy obecnie do czynienia nie prowadzi jednak do powtórki scenariusza sprzed 10 lat. Problemy z rozpoczynaniem nowych inwestycji, wynikające przede wszystkim z trudności jakie deweloperzy napotykają w pozyskiwaniu terenów inwestycyjnych i kontraktowaniu wykonawstwa, przeciwdziałają powstawaniu bańki podażowej. Dzięki tej sytuacji mieszkania nadal sprzedają się w bardzo szybkim tempie.

fot. mat. prasowe

Warszawa: ile są skłonni wydać na wymarzone M

Wraz z rosnącymi cenami mieszkań spada skłonność nabywców do zwiększania wydatków.


- Niezależnie od spadku liczby transakcji wciąż maleje wskaźnik czasu wyprzedaży oferty. Przy tym tempie sprzedaży, gdyby deweloperzy nagle zaprzestali wprowadzeń, to co jest obecnie w ofercie wyprzedałoby się w 8 – 9 miesięcy. – komentuje Katarzyna Kuniewicz. – Dla porównania, w 2012 roku, kiedy oferta była największa w historii rynku, wskaźnik ten wynosił 2 lata. Do deweloperów wciąż przychodzą klienci, ale albo odstrasza ich cena, albo czas oczekiwania na mieszkanie, albo trudno im znaleźć coś dla siebie, bo większość mieszkań w inwestycji, która dopiero co trafiła na rynek już znalazła swoich właścicieli.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: