eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup mieszkania: liczba pokoi ważniejsza od metrażu?

Zakup mieszkania: liczba pokoi ważniejsza od metrażu?

2018-10-25 11:06

Zakup mieszkania: liczba pokoi ważniejsza od metrażu?

Mieszkanie © Rick Henzel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Planując zakup mieszkania najczęściej szukamy mieszkań 2-pokojowych, do 50 m2. Na drugim miejscu są lokale 3-pokojowe z metrażem do 70 m2. Poszukujących własnego lokum bardziej interesuje większa liczba pomieszczeń niż większy metraż - wynika z analizy serwisu domiporta.pl.
Według danych GUS za 2017 r., średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosiła 74 m kw. a średnia liczba pomieszczeń 2,82. Analiza zachowań użytkowników serwisu domiporta.pl potwierdza zainteresowanie Polaków metrażem do 70m2, ale jednocześnie sugeruje dążenie do większej liczby pomieszczeń na tej samej powierzchni.

Od 30 do 70 m2


Użytkownicy portalu domiporta.pl najczęściej poszukują lokali o metrażach od 30-50m2 oraz 50-70m2. Oferty o takim metrażu stanowią 68% najczęściej oglądanych w serwisie lokali. 35% zapytań dotyczy mieszkań 30-50m2, natomiast 33% stanowią pytania o lokale 50-70 metrowe.

Preferencje dotyczące metrażu zmieniają się w zależności od województwa. Mieszkania o powierzchni od 30 do 50m2 są najczęściej poszukiwane przez mieszkańców województw wielkopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie liczba zapytań o ten metraż wynosi ponad 40% wszystkich pozostałych wyników. Z kolei mieszkania o powierzchni od 50m2 do 70m2, są najbardziej poszukiwane w podlaskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie wyboru takiego metrażu dokonuje ponad 40% użytkowników serwisu domiporta.pl.

fot. mat. prasowe

Średni metraż lokali mieszkalnych

Użytkownicy portalu domiporta.pl najczęściej poszukują lokali o metrażach od 30-50m2 oraz 50-70m2.


Zapytania dotyczące największych apartamentów stanowią jedynie 8% wszystkich pytań. Najbardziej zainteresowani mieszkaniami powyżej 100 metrów są mieszkańcy mazowieckiego i dolnośląskiego, ale nawet tam liczba zapytań nie przekracza 10%. Najmniej pytań o takie lokale jest w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, gdzie odpowiadają one odpowiednio za 3 i 4% wszystkich zapytań.

Wyniki nie powinien dziwić - najpopularniejsze wydają się mieszkania do maksymalnie 70 metrów. Taka powierzchnia umożliwi wygospodarowanie 3-4 pokoi. Zainteresowanie metrażami od 30 do 70 m2 potwierdza również średnia kwota kredytu mieszkaniowego za 2018 rok - 239 tys. zł (według danych BIK) - co umożliwia zakup lokalu o takiej powierzchni. Ale to co Polaków interesuje najbardziej to nie większa liczba metrów, ale większa liczba pomieszczeń. Wystarczy przyjrzeć się zapytaniom dotyczącym liczby pokoi.

fot. mat. prasowe

Najchętniej szukane mieszkania pod kątem metrażu

Najbardziej zainteresowani mieszkaniami powyżej 100 metrów są mieszkańcy mazowieckiego i dolnośląskiego.


Polacy chcą więcej pokoi


3,82 - wynosiła średnia liczba pomieszczeń w mieszkaniach Polaków w 2017 roku według GUS. Za pomieszczenie Główny Urząd Statystyczny uznaje również kuchnie stąd można wyciągnąć wniosek, że faktyczna liczba pokoi wynosi 2,82. W tym miejscu warto również dodać, że salon z aneksem jest liczony jako jeden pokój ponieważ nie jest ono - oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami sięgającymi od podłogi do sufitu - według definicji GUS.

Polacy szukają najczęściej mieszkań dwu- oraz cztero- i więcej pokojowych - wynika z analizy zachowań użytkowników serwisu domiporta.pl. 32% wszystkich zapytań o mieszkania dotyczy lokali mających dwa pokoje. Na drugim miejscu są mieszkania cztero- i z większą liczbą pokoi, których szuka 30% użytkowników.

Dopiero rozwarstwiając badania na województwa można dostrzec różnice w preferencjach mieszkaniowych. Niemal połowa mieszkańców zachodniopomorskiego (47%) poszukuje mieszkań dwupokojowych. Ale w niemal połowie województw najchętniej poszukiwanym lokum pod kątem liczby pokoi są mieszkania czteropokojowe oraz większe. Natomiast mieszkania trzypokojowe najchętniej są wyszukiwane w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim.

fot. mat. prasowe

Średnia liczba pomieszczeń

82 - wynosiła średnia liczba pomieszczeń w mieszkaniach Polaków w 2017 roku według GUS.


Kawalerki, choć w żadnym z województw nie są najczęściej poszukiwane, to można zauważyć, że województwach południowo-wschodnich są zdecydowanie częściej wybierane. Tylko w podkarpackim i lubelskim liczba zapytań o kawalerki przekracza 20%.

Porównując ze sobą średnie wyniki najchętniej wyszukiwanych metraży z liczbą dostępnych pokoi można dostrzec, że Polacy szukają maksymalnej liczby pomieszczeń w jak najmniejszych metrażach. Za taką sytuację może odpowiadać dostępna oferta deweloperów oraz możliwości finansowe Polaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na mieszkania większe niż 70m2, a jednocześnie chcą dysponować jak największą liczbą pomieszczeń.

fot. mat. prasowe

Jakich mieszkań szukają Polacy pod względem liczby pokoi?

Polacy szukają najczęściej mieszkań dwu- oraz cztero- i więcej pokojowych.


Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.