eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › 4 etapy przygotowań do sprzedaży mieszkania

4 etapy przygotowań do sprzedaży mieszkania

2018-12-27 12:14

4 etapy przygotowań do sprzedaży mieszkania

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? © Андрей Яланский - Fotolia.com

Sprzedaż mieszkania bywa nie lada wyzwaniem i to zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym czy prawnym. Z tego też względu warto się do niej gruntownie przygotować. Jak to zrobić? Magmillon przedstawia 4 proste kroki, które poprowadzą sprzedającego do szczęśliwego finału transakcji, pozwalając mu przy tym zyskać na niej jak najwięcej.

1. Zorientuj się, co sprzedajesz i jak przedstawiają się warunki rynkowe


Jeszcze przed przystąpieniem do sprzedaży mieszkania należy zorientować się, jak wygląda rynek nieruchomości w danej miejscowości i okolicy. Warto wiedzieć m.in., jakie mieszkania wystawiane są na sprzedaż, jaki jest ich stan, ceny, kto je sprzedaje i z jakich powodów. To znacznie ułatwi przygotowanie oferty sprzedaży własnego M. Stosownych informacji można poszukać zarówno na portalach z ogłoszeniami, jak i wśród aktywnie działających na rynku pośredników.

Dobrym pomysłem jest przyjrzeć się standardowi sprzedawanych lokali i widełkom cenowym. Porównaj swoje mieszkanie z innymi i oceń, ile mogłoby i powinno kosztować. To ćwiczenie może być trudne, jeśli robisz je pierwszy raz, ale poproś znajomych o pomoc. Na pewno chętnie pomogą.

2. Skompletuj dokumenty


Pierwszym krokiem tego procesu powinno być przygotowanie numeru księgi wieczystej nieruchomości. Sprawdź, czy zapisy w niej są aktualne i szczególnie, czy nie ma na niej obciążeń, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić sprzedaż mieszkania. Można to zrobić online, w systemie Elektroniczne Księgi Wieczyste.

W następnej kolejności odszukaj akt notarialny umowy sprzedaży lub darowizny. Jeśli otrzymałeś mieszkanie otrzymałeś w spadku, przedstaw akt poświadczenia dziedziczenia bądź prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku. Nabycia w drodze spadku i darowizny wymagają również uzyskania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego.

W przypadku finansowania zakupu lokalu z kredytu, sprzedając mieszkanie trzeba wykazać, ile rat pozostało do spłaty lub, że zobowiązanie zostało w całości spłacone. Należy więc postarać się o zaświadczenie z banku o spłacie kredytu/wysokości pozostałego zobowiązania. Warto także zweryfikować saldo rozliczeń ze wspólnotą mieszkaniową i spółdzielnią oraz gestorami mediów. Przyda się nam nie tylko informacja o braku zaległości, ale także wyszczególnienie comiesięcznych opłat związanych z utrzymaniem lokalu.

fot. Андрей Яланский - Fotolia.com

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Zadbaj o odpowiedni opis swojej oferty. Opisz ją jak najdokładniej, podając precyzyjne parametry wszystkich pomieszczeń, detale dotyczące wyposażenia i stanu nieruchomości oraz jej otoczenia.


Do tego dochodzi dokument zaświadczający o braku zameldowania osób w sprzedawanym lokalu oraz o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości. Należy też zwrócić uwagę na aktualność takich dokumentów.
- Bez względu na liczbę załączników do aktu notarialnego, kupujący może oczekiwać podpisania wielu oświadczeń w treści umowy, dotyczących m.in. braku obciążeń czy zgodności faktycznego stanu budynku z opisem wynikającym z dokumentów – podpowiada Kuba Karliński, inwestor autor „Zarabiajmy na nieruchomościach”.

3. Zadbaj o stan nieruchomości


Zanim zaczniesz odświeżanie nieruchomości, poproś kogoś obiektywnego o ocenę jej stanu. Podstawowym zabiegiem jest gruntowne sprzątanie (meble, ściany, podłogi i okna) oraz odmalowanie mieszkania. Zwróć także uwagę na stan podłóg – być może warto je wycyklinować lub zmienić posadzkę czy deski na świeże i uniwersalne. Co jeszcze warto zrobić?
– Z pewnością odpersonalizować lokal. Mieszkanie będące neutralną bazą do aranżacji przez kupującego będzie zdecydowanie bardziej zachęcające do zakupu – mówi Kuba Karliński.

Przynajmniej na czas wykonywania zdjęć oraz odwiedzin zainteresowanych zakupem schowaj wszystkie niepotrzebne i osobiste przedmioty. Odwiedzający nie będą czuli się przytłoczeni osobistym charakterem mieszkania, a dodatkowo sprawi ono wrażenie większego optycznie. Wykorzystaj zasady optyki, mające wpływ na odbiór mieszkania przez potencjalnego nabywcę. Większość nabywców szuka jasnych lokali, dlatego odsłoń okna, pozbądź się zajmujących przestrzeń ciężkich mebli, a nawet… przebij ściany niepotrzebnie dzielące pomieszczenia (np. kuchnię i salon). Za pomocą tych sposobów możesz „zyskać” nawet kilka metrów kwadratowych!

4. Postaw na dobry marketing


Zadbaj o odpowiedni opis swojej oferty. Opisz ją jak najdokładniej, podając precyzyjne parametry wszystkich pomieszczeń, detale dotyczące wyposażenia i stanu nieruchomości (np. przeprowadzone remonty) oraz jej otoczenia. Zrób zdjęcia wysokiej jakości oraz dołącz do ogłoszenia plan pomieszczeń. Zainspiruj potencjalnego nabywcę i podsuń mu pomysły na przykładowe aranżacje pomieszczeń czy zmiany ich układu lub przeznaczenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie wypromować i sprzedać nieruchomość, wesprzyj się pomocą agenta.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: