eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › 30 najbardziej dochodowych dzielnic miast

30 najbardziej dochodowych dzielnic miast

2019-01-07 11:27

30 najbardziej dochodowych dzielnic miast

Osiedle mieszkaniowe © Henryk Olszewski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W dobie lokat, które właściwie nie przynoszą zysków inwestycja w mieszkania na wynajem staje się jednym z najbardziej popularnych i rentownych sposobów lokowania kapitału. Niejednokrotnie zyski z niej mogą nawet trzykrotnie przewyższać to, co oferują nam banki na depozytach. Rentowność w dużej mierze uzależniona jest od lokalizacji nieruchomości. Rentier.io przyjrzał się, które dzielnice polskich miast pozwalają zarobić najwięcej. W pierwszej trójce znalazły się Gdańsk Strzyża (8,87%), warszawska Białołęka (8,26%) oraz wrocławska Fabryczna (8,04%).
Przed nami pierwsze w historii zestawienie dzielnic polskich miast, które gwarantują najwyższe zyski z wynajmu mieszkania. Opracowany przez Rentier.io ranking zdominowały w zasadzie trzy miasta, spośród których na wyraźne prowadzenie wysuwa się Warszawa. W przypadku pierwszej trójki roczne zyski nie są niższe niż 8,00% brutto, a w TOP 20 nie spadają poniżej 7,2%. Ten poziom zysków to wyraźny dowód na to, że mieszkanie na wynajem to obecnie jedna z bardziej zyskownych inwestycji i to pomimo rosnących cen mieszkań.

Lista najzyskowniejszych dzielnic powstała na bazie analizy niemal 250 tys. ofert najmu mieszkań oraz zakupu lokali mieszkalnych oferowanych w sieci w mijającym roku. Na tej podstawie został wyliczony zwrot z inwestycji (ang. Return on Investment -ROI) w okresie 12 oraz 11 miesięcy najmu w ciągu roku i przygotowany pierwszy w Polsce ranking najbardziej dochodowych 125 dzielnic największych miast. Wyniki analiz Rentier.io mogą pomóc inwestorom i przyszłym właścicielom nieruchomości w podjęciu decyzji co do wyboru lokalizacji mieszkania, w które zamierzają zainwestować środki i dzięki temu jeszcze więcej zarobić na jego wynajmie.

Najlepsze miasta


Tegoroczne zestawienie zdominowała stolica. Blisko połowa pierwszej 30. najbardziej dochodowych dzielnic miast zlokalizowana jest w Warszawie. Trzynaście dystryktów znajduje się w stołecznym mieście, dzięki czemu to właśnie jemu przypadła palma pierwszeństwa w tegorocznym rankingu. Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk z pięcioma dzielnicami, a na trzecim miejscu podium znalazł się Kraków, także z pięcioma. Choć liczba dystryktów w przypadku tych dwóch ostatnich miejscowości była taka sama, to o ostatecznej klasyfikacji na podium zdecydowały kolejność w zestawieniu końcowym poszczególnych dzielnic Gdańska i Krakowa, tj. w pierwszej 30. rankingu. Najlepszą piątkę miast dopełniają Wrocław z trzema dzielnicami oraz Łódź z dwoma.

fot. mat. prasowe

Zestawienie ilości najbardziej dochodowych dzielnic największych polskich miast

Na pierwszym miejscu - bez zaskoczeń - Warszawa.


Najbardziej dochodowe dzielnice


Rozważając zakup mieszkania na wynajem bierze się zazwyczaj pod uwagę najlepsze dzielnice, tj. te zlokalizowane w centrum lub najbardziej prestiżowe. Jednak jak uświadamia poniższy ranking, to w cale nie musi być najlepsza strategia, a na pewno nie jedyna pozwalająca odnieść sukces. W pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych dzielnic znalazło się bowiem tylko kilka, które spełniają powyższe kryteria. Wśród nich są Gdańsk Strzyża (8,87%), Łódź Śródmieście (8,04%) czy Katowice Śródmieście (7,69%), zajmując odpowiednio 1., 4. i 8. miejsce w zestawieniu Rentier.io.

W opozycji do powyższej strategii, tzn. te dzielnice, które zlokalizowane są poza centrum, raczej na obrzeżach miast lub uznawane za mniej prestiżowe znalazły się, m.in. Warszawa Białołęka (8,26%), Fabryczna we Wrocławiu (8,04%) czy Psie Pole także w stolicy Dolnego Śląska (7,75%), zajmując odpowiednio 2.,3. i 6. miejsce w tegorocznym zestawieniu. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w korzystnej relacji kosztu zakupu mieszkania, wynikająca z mniejszej popularności – popytu tych obszarów wśród inwestorów, do cen najmu.

fot. mat. prasowe

30 najbardziej dochodowych dzielnic polskich miast

W pierwszej dziesiątce uplasowały się dwie łódzkie dzielnice - Śródmieście i Widzew.


Jak powstał ranking?


Rentier.io opracował zestawienie najbardziej dochodowych dzielnic miast 2018 roku, na podstawie analizy 247 085 ofert, w tym 55 559 ogłoszeń cen najmu oraz 191 526 ogłoszeń cen zakupu mieszkań dostępnych w 125 dzielnicach ośmiu miast Polski: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Katowic, Poznania, Łodzi, Lublina. Stopy zwrotu z inwestycji, tzw. ROI, prezentowane w powyższym opracowaniu są wartościami brutto, tj. przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów, z którymi wiąże się zakup mieszkania, m.in. kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań o powierzchni 44-55 metrów kwadratowych, tj. lokali najczęściej występujących w ogłoszeniach internetowych z okresu od 01 I do 20 XII 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: