eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domów w Polsce 2018

Budowa domów w Polsce 2018

2019-02-09 00:36

Budowa domów w Polsce 2018

Budowa domów w Polsce 2018 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Oferteo.pl przeprowadziło kolejne już badanie osób, które zdecydowały się na budowę domu. Okazuje się, że w minionym roku najczęściej powstawały budynki o powierzchni od 126 do 150 m2. Polacy budowali według gotowego projektu w technologii tradycyjnej i najczęściej wybierali ogrzewanie gazowe. Budowany dom przeważnie był parterowy i posiadał użytkowe poddasze.
Przed nami najświeższa odsłona opracowanego przez Oferteo.pl „Raportu o budowie domów w Polsce”. Opracowanie wyraźnie potwierdza, że trendy, które zaznaczyły się w ubiegłych latach, doczekały się kontynuacji.

Zaczynamy od działki i projektu


Budowę domu najczęściej rozpoczynamy od wyboru działki oraz projektu. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów serwisowi Oferteo.pl wynika, że w minionym roku budowę domu najczęściej rozpoczynaliśmy na działce, której powierzchnia nie przekraczała 20 arów. Jeśli porównać bieżące wskazania do ubiegłorocznych, to okaże się, że zaznacza się lekki wzrost zainteresowania działkami w przedziale 10,1 - 20 arów (z 38 do 41%). 31% ankietowanych zdecydowało się z kolei na grunt o powierzchni od 5,1 do 10 arów (31%).

fot. mat. prasowe

Powierzchnia działki

Największą popularnością cieszyły się działki o powierzchni 501 do 2000 mkw.


Uwidocznił się także niewielki spadek zainteresowania największymi działkami, liczącymi więcej niż 30 arów powierzchni. Według poprzedniej edycji badania (za 2017 rok) stawiało na nich domy 15% ankietowanych. W 2018 roku ten odsetek wyniósł 11%.

Ankietowani wybierając miejsce, w którym powstanie ich dom, przede wszystkim kierowali się położeniem działki (57% wskazań). Na cenę jako kluczowy czynnik zwracało uwagę 25% ankietowanych. Ponadto wpływ na wybór lokalizacji miały: odległość od miejsca pracy (18%) oraz szkoły lub przedszkola dzieci (16%). Warto zauważyć, że 11% badanych wskazało, że wybór odpowiedniej działki to jedna z największych trudności związanych z procesem inwestycyjnym. Podobnych dylematów raczej nie miało 24% ankietowanych, którzy otrzymali działkę jako darowiznę.

W 2018 roku wyraźnie zwiększył się odsetek osób, które skorzystały z gotowego projektu domu zakupionego w biurze architektonicznym. Na takie rozwiązane zdecydowało się 63% badanych przez Oferteo.pl. W poprzedniej edycji ten odsetek wyniósł 56%. Na indywidualnym projekcie, przygotowywanym wspólnie z architektem opierało się 37% badanych – jest to wyraźne załamanie trendu, ponieważ w ubiegłych latach indywidualne projekty stopniowo zyskiwały na popularności.

Jak duży jest przeciętny polski dom?


W przypadku metrażu domów trendy z ostatnich kilku lat mają się bardzo dobrze. W 2018 roku, podobnie jak rok wcześniej, Polacy najczęściej budowali domy, których powierzchnia użytkowa wyniosła od 126 do 150 m2 (28%). W dalszej kolejności popularnością cieszyły się metraże z przedziału od 151 do 200 m2 (24%) oraz 101–125 m2 (23%). Zmniejszył się odsetek osób, które budowały najmniejsze domy – z 16% w 2017 do 13% w roku 2018.

fot. mat. prasowe

Metraż powierzchni użytkowej

Najczęściej decydowano się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 m2.


Wciąż najpopularniejsze okazują się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 60% ankietowanych. Tylko 14% badanych przez Oferteo wybudowało dom jednopiętrowy lub o większej liczbie kondygnacji.

fot. mat. prasowe

Ilość pięter

Ankietowani zdecydowanie najczęściej budowali dom parterowy z poddaszem użytkowym


Kolejna edycja „Raportu o budowie domów” przynosi potwierdzenie tezy, że piwnice systematycznie przechodzą do lamusa. W 2018 roku tylko 10% inwestorów zdecydowało się na podpiwniczenie. Na podobnym poziomie utrzymuje się natomiast odsetek inwestorów, którzy budowali dom z garażem – według najnowszego badania było to 66%.

Jaką technologię wybieramy?


W kwestii materiałów budowlanych Polacy są przywiązani do tradycyjnych technologii.
– Wybór materiałów budowlanych pokazuje, jak mocno są w społeczeństwie zakorzenione pewne trendy – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Od pierwszej edycji badania widzimy, że najpopularniejsze materiały to cegła ceramiczna i bloczek komórkowy.

fot. mat. prasowe

W jakiej technologii budowali Państwo dom?

Najwięcej osób postawiło na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego.


Nie inaczej było w ubiegłym roku. Aż połowa inwestorów najchętniej budowała z bloczku komórkowego, a 35% wybrało cegłę. Nieco spadł natomiast odsetek osób, które decydowały się na budowę domów z drewna. Technologię kanadyjską wybrało 8% badanych, a budowa z bala dotyczyła zaledwie 1% badanych.

Podobnie silne trendy dotyczą wyboru pokrycia dachu. Po raz kolejny najpopularniejsza była dachówka ceramiczna, na którą zdecydowało się 42% badanych. Po blachodachówkę sięgnęło 35%, a dachówkę cementową – 7%.

Ekologiczne ogrzewanie


Osoby budujące w 2018 roku najczęściej inwestowały w ogrzewanie gazowe (53% z nich). Podobną popularnością jak w ubiegłym roku cieszyły się rozwiązania wykorzystujące energię pochodzącą z odnawialnych źródeł: pompy ciepła (16%) oraz kolektory słoneczne, które zamontował w swoim domu co dziesiąty badany.

Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się kotły na paliwa stałe, takie jak ekogroszek, węgiel kamienny czy pellet drzewny – ich montażu dokonało 28% badanych przez Oferteo.

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: