eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budownictwo mieszkaniowe I 2019

Budownictwo mieszkaniowe I 2019

2019-02-21 12:59

Budownictwo mieszkaniowe I 2019

Budowa © ERIC - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak radziło sobie w ostatnim czasie budownictwo mieszkaniowe? Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym miesiącu bieżącego roku wzrosty dotyczyły jedynie ilości mieszkań oddanych do użytkowania. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto zanotowała natomiast delikatne spadki.

Mieszkania oddane do użytkowania


Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w pierwszym miesiącu roku do użytkowania trafiło 16,3 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 8,6% wyższym od osiągniętego przed rokiem. Deweloperzy oddali do użytkowania 9,9 tys. mieszkań (20,6% więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni przekazali do użytkowania 6,1 tys. mieszkań, tj. o 5,0% mniej, niż w styczniu 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,0% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (24 wobec 111 mieszkań). W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 295 mieszkań, tj. o 3,1% więcej niż przed rokiem, z czego ponad połowa to mieszkania społeczne czynszowe.

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu 2019 r. wyniosła 1,5 mln m2, czyli o 3,9% więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W tym samym okresie przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania zmniejszyła się o 4,2 m2 - do poziomu 91,6 m2.

fot. mat. prasowe

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego w Polsce

W porównaniu z grudniem 2018 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym ( o 6,8%).


Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym


W styczniu 2019 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy 20,6 tys. mieszkań, tj. o 0,7% mniej niż w analogicznym miesiącu ub. roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem (13,9 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (6,0 tys.), tj. odpowiednio o 3,3 % i 0,2% mniej niż w styczniu 2018 r. Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym 96,8% ogółu mieszkań. Mniej niż w styczniu ub. roku odnotowano mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w budownictwie spółdzielczym (40 mieszkań wobec 176), natomiast ponad 4-krotnie więcej (628 mieszkań wobec 156) w pozostałych formach budownictwa, z czego największy wzrost do ub. roku odnotowano w budownictwie komunalnym.

fot. mat. prasowe

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw

Największym ruchem budowlanym w obszarze budownictwa mieszkaniowego charakteryzowało się Mazowsze.


Mieszkania, których budowę rozpoczęto


W styczniu 2019 r. rozpoczęto budowę 13,4 tys. mieszkań, tj. o 3,6%, mniej niż w analogicznym miesiącu ub. roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 9,8 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 3,3 tys. mieszkań, czyli łącznie 97,8% ogólnej liczby mieszkań, przy czym zarówno w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem jak i w budownictwie indywidualnym odnotowano spadki o odpowiednio 3,2 % i 7,1% w odniesieniu do stycznia 2018 r. Więcej mieszkań, których budowę rozpoczęto (w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku) odnotowano w budownictwie spółdzielczym (219 mieszkań wobec 111), natomiast mniej w pozostałych formach budownictwa (71 mieszkań wobec 106).

Szacuje się, że na koniec stycznia 2019 r. w budowie pozostawało 793,1 tys. mieszkań, tj. o 4,7% więcej niż w analogicznym miesiącu ub. roku.

Najwięcej mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz których budowę rozpoczęto w styczniu 2019 r. odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 3,5 tys. i 3,1 tys.) oraz dolnośląskim (3,2 tys. i 1,7 tys.). Województwa charakteryzujące się największa liczbą mieszkań oddanych do użytku to województwo mazowieckie (3,4 tys. mieszkań) i wielkopolskie (1,9 tys.).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: