eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › O jakich metrażu mieszkania marzą Polacy?

O jakich metrażu mieszkania marzą Polacy?

2019-03-07 09:49

O jakich metrażu mieszkania marzą Polacy?

O jakich metrażu mieszkania marzą Polacy? ©  Christian Hillebrand - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeszcze do niedawna mówiło się, że najpopularniejszym segmentem mieszkaniówki są lokale dwupokojowe. Czy ten trend nadal jest aktualny? Jaki metraż mieszkania cieszy się dziś największą popularnością? Odpowiedzi na te pytania poszukiwała agencja Metrohouse. Z jej analizy wynika, że pomiędzy poszczególnymi miastami zaznaczają się wyraźne różnice w preferencjach.

Warszawa, Kraków i Wrocław preferują duże mieszkania


Jak wynika z analizy Metrohouse, w Warszawie metraż mieszkania przewyższa 60 m kw. Takim lokum zainteresowanych jest aż 27 procent kupujących. Niemal tak samo liczna (26 proc.) okazuje się rzesza osób poszukujących 50-59 metrów kwadratowych. Skąd właśnie takie preferencje? Powodów można wskazać kilka. Przede wszystkim większe mieszkania to dobry "materiał" na inwestycję. Miesięczny czynsz za wynajęcie M-4 o powierzchni 60-65 mkw. przekracza w stolicy 3000 zł. Popyt na większy metraż mieszkania wynika również z bogacenia się społeczeństwa i chęci zamiany dotychczasowego M na większe - takiej odpowiedzi udziela 22 proc. klientów Metrohouse. Koszt zakupu ponad 60-metrowego mieszkania to średnio 600 000 zł. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że najrzadziej poszukiwanym lokum na terenie naszej największej metropolii jest kawalerka - własnym M o powierzchni do 29 mkw. zainteresowanych jest zaledwie 6 proc. respondentów, którzy na taki zakup gotowi są przeznaczyć do 300 000 zł.

Nabywcy wyraźnie wolą kupić nieco większe mieszkanie dwupokojowe, które daje możliwość wydzielenia salonu i sypialni. Nie bez przyczyny jest fakt, że m kw. najmniejszych metrażem mieszkań jest zwykle najwyższy, co powoduje, że różnica pomiędzy mieszkania jedno i dwupokojowymi nie jest wcale bardzo istotna.

W Krakowie, podobnie jak w Warszawie, największym zainteresowaniem cieszą się duże mieszkania (60 m kw. i więcej). Popyt na tego typu lokale stanowi aż 43 proc. wszystkich zapytań. Jak wylicza GUS średnia wieku osób zamieszkujących Kraków to 42,5 lat. W dużej mierze mamy więc do czynienia z zamianą mieszkań na większe, tym bardziej, że boom na rynku budowlanym powoduje, że na rynku dostępna jest szeroka oferta deweloperów, którzy, korzystając z niższych cen gruntu, tego rodzaju mieszkania lokują na obrzeżach miasta. Natomiast we Wrocławiu również w poszukiwaniach dominują większe mieszkania. Minimalny metraż 50 m kw. deklaruje łącznie 59 proc. klientów Metrohouse, a zakup niewielkich kawalerek do 29 m kw. zaledwie co dziesiąty poszukujący.

W Łodzi prym wiodą małe mieszkania


W Łodzi profil zainteresowania mieszkaniami jest zupełnie odmienny niż w stolicy. Najwięcej osób nastawionych jest na zakup lokalu małego metrażu. Aż 61 proc. klientów deklaruje zakup mieszkania do 39 m kw. Należy pamiętać, że Łódź z racji cen, jest intensywnie penetrowana przez inwestorów z innych miast. Na przykład w porównaniu z Warszawą, ceny mieszkań na rynku wtórnym w Łodzi są nadal prawie dwa razy niższe. Nie może więc dziwić, że ten rynek cieszy się istotnym zainteresowaniem inwestorów, którzy zamiast lokować kapitał w drożejące lokale w stolicy wybierają nieraz zakup kilku mieszkań w Łodzi. Osoby zainteresowane tego rodzaju nieruchomościami średnio chcą wydać na mieszkanie 180 000 zł, a niewielki odsetek deklarował zakup w cenie ok. 500 000 zł.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie poszczególnymi metrażami mieszkań

W odróżnieniu od innych miast mieszkańcy Poznania i Gdańska mają dość zróżnicowane podejście do zakupu mieszkań.


W Poznaniu i Gdańsku nie ma faworyta


W odróżnieniu od innych miast mieszkańcy Poznania i Gdańska mają dość zróżnicowane podejście do zakupu mieszkań. W Poznaniu zainteresowanie skierowane jest raczej w kierunku niewielkich metrażowo mieszkań dwupokojowych, ale popularnością cieszą się także lokale powyżej 60 m kw. W Gdańsku też deklaracje klientów nie ułatwiają znalezienia lokalu, który byłby szczególnie pożądany na rynku. Duża popularność dotyczy mniejszych metraży, najczęściej pożądanych przez inwestorów. Lokali do 29 m kw. poszukuje 28 proc. potencjalnych nabywców. Podobny odsetek zainteresowany jest lokalami 40-49 m kw.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: