eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Do widzenia ciasnoto. Duże mieszkania w modzie

Do widzenia ciasnoto. Duże mieszkania w modzie

2019-04-18 09:15

Do widzenia ciasnoto. Duże mieszkania w modzie

Duże mieszkania w modzie © hanohiki - Fotolia.com

Szacunki Eurostatu wskazują, że przeszło 40 proc. naszego społeczeństwa żyje w za ciasnych mieszkaniach, a Polska pod względem przeludnienia znajduje się na czele rankingu europejskich państw. Najwyraźniej jednak coś się zmienia. Jak poinformował serwis Domiporta.pl, w marcu tego roku Polacy pierwszy raz od sześciu lat przyglądali się głównie mieszkaniom trzypokojowym. Względem stycznia popularność większych metraży wzrosła aż o 40 proc., a odbyło się to kosztem kawalerek. Mamy modę na duże mieszkania?
Budownictwo mieszkaniowe w naszym kraju nie zwalnia i można podejrzewać, że przełoży się to na redukcję problemu przeludnienia. A jest co redukować - obecnie jest ono dwukrotnie wyższe od średniej unijnej. Dla porównania, za naszą zachodnią granicą wynosi ono 7,2 proc., a na terenie Wielkiej Brytanii 8 proc.
- Gorszą sytuację mieszkaniową niż w Polsce odnotowano tylko w czterech państwach: Rumunii Łotwie, Bułgarii i Chorwacji. Przeludnienie w naszym kraju w dużym stopniu spowodowane jest tym, że znaczna część Polaków zajmuje lokale wybudowane jeszcze w poprzednim ustroju, kiedy niewielki metraż był na porządku dziennym – zauważa Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

O zmianie preferencji mieszkaniowych wśród Polaków decyduje co najmniej kilka kwestii. Z całą pewnością jest to intensywny rozwój gospodarczy, dzięki któremu zasłużyliśmy już na miano jednego z najszybciej rozwijających się krajów w regionie Europy Wschodniej. Potwierdzeniem tego są m.in. systematycznie rosnące wynagrodzenie i w rezultacie - coraz lepsza sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych. Znacząca jest także obecna niska stopa bezrobocia, która utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

fot. hanohiki - Fotolia.com

Duże mieszkania w modzie

W związku z poprawą jakości życia, Polacy zarówno na zakup, jak i wynajem, szukają lokali o większych metrażach.


- Do tej pory najczęściej poszukiwane były lokale dwupokojowe, co widać również w preferencjach wynajmujących Funduszu Mieszkań na Wynajem. W związku z poprawą jakości życia, Polacy zarówno na zakup, jak i wynajem, szukają lokali o większych metrażach. To, czy trend się utrzyma czy okaże chwilowym zjawiskiem, zależy od dalszych wzrostów pensji i cen mieszkań w kolejnych miesiącach. A te drugie wciąż rosną, głównie za sprawą systematycznie drożejących materiałów, rosnących kosztów robocizny i windujących cen gruntów pozyskiwanych pod inwestycje – komentuje Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Duże mieszkania w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a mniejsze w Łodzi i Gdańsku


Z danych innego serwisu nieruchomościowego Morizon.pl wynika, że mieszkań trzypokojowych poszukuje już ponad 30 proc. jego użytkowników, natomiast jak pokazują badania agencji nieruchomości Metrohouse, osoby zamieszkałe w Warszawie preferują zakup mieszkań o metrażu przekraczającym 60 mkw. Podobnie sytuacja wygląda w Krakowie. We Wrocławiu minimalny metraż poszukiwanych mieszkań wynosi 50 mkw, natomiast inaczej sytuacja wygląda w Łodzi i Gdańsku. Najwięcej łodzian preferuje zakup lokalu o małym metrażu, zazwyczaj do 39 mkw. W Gdańsku lokali do 29 mkw. poszukuje 28 proc. przyszłych nabywców. Podobny odsetek osób zainteresowanych jest metrażem 40-49 mkw.
Lokalne rynki mieszkaniowe rozwijają się w błyskawicznym tempie. Fundusz widząc ten potencjał powiększył w styczniu br. swoją ofertę mieszkaniową i udostępnił do wynajęcia prawie 80 lokali w swojej nowej inwestycji w Gdańsku przy ul. Kołodzieja. W ofercie znalazły się mieszkania o powierzchni od 31 mkw. do 57 mkw. – mówi Rafał Malik z Funduszu.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, w lutym br. oddano do użytkowania o 6,9 proc. więcej mieszkań niż jeszcze przed rokiem. O 13,2 proc. zwiększyła się też liczba mieszkań zrealizowanych w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. W styczniu i lutym oddano do użytkowania ogółem ponad 32 tys. mieszkań. Względem roku 2018 to wzrost rzędu 7,8 proc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 6

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Do widzenia ciasnoto. Duże mieszkania w modzie

    Jurek29 / 2019-04-24 10:19:18

    Przestrzenność się liczy, jasne, ale fanką wielkich metraży też nie jestem. Pewnie wszystko zależy od sytuacji i potrzeb. Ja mam męża i 2 dzieci i nie wyobrażam sobie mieszkać w 2 pokojach, bo byśmy się wszyscy męczyli. Dlatego zdecyowaliśmysię kupić nowe większe mieszanie na Forum Wola (Wawa) a moje panieńskie sprzedamy. Ale na pewno nie jestem za nie wiadomo jak dużym mieszkaniem, b to większe opłaty i nie bardzo wiadomo po co.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: