eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Sprzedaż mieszkania też kosztuje

Sprzedaż mieszkania też kosztuje

2019-05-13 11:42

Sprzedaż mieszkania też kosztuje

Umowa sprzedaży mieszkania © thodonal - Fotolia.com

Sprzedaż mieszkania to nie tylko zysk, ale całkiem duży wydatek. Często, skupieni na końcowym wyniku, zapominamy, że proces sprzedaży wiąże się także z kosztami – zwłaszcza z prowizją agenta. W zależności od umowy, może ona wynosić od 1% do aż 6,15%! Dlatego umowy należy czytać uważnie, by nie być zaskoczonym wielkością prowizji należnej pośrednikowi. Dochodzą do tego jeszcze inne czynniki, które mają znaczący wpływ na finalny koszt sprzedaży mieszkania.

Umowa to podstawa


Trzeba je czytać także dlatego, gdyż mogą zawierać klauzule, zmuszające nas do zapłacenia prowizji agentowi nawet wtedy, gdy do ostatecznej transakcji doprowadzimy sami - ale klient kiedyś został przyprowadzony przez pośrednika. Zatem w przypadku mieszkania wartego 300 tys. zł prowizja wynieść może od 3 do ponad 18 tys. zł. Gdy dodamy do tego inne koszty to może okazać się, że sprzedaż mieszkania, o której myślimy wyłącznie jako o wpływie do domowego budżetu, kosztuje nas nawet 30 tys. (!) zł. Dlatego też przed uruchomieniem tego procesu warto poświęcić chwilę analizie kosztów, by uchronić się przed rozczarowaniem.

Analiza dodatkowych kosztów


Sprzedaż mieszkania czy domu to trudna sztuka. Każdy sprzedający, na początku procesu, jest optymistą: spodziewa się zysku, wystawia przedmiot sprzedaży za wygórowaną cenę i liczy na to, że nabywca pojawi się natychmiast. Jednak sprzedaż domu lub mieszkania to proces, w którym trzeba także wydać sporo pieniędzy, aby znaleźć nowego właściciela. Po pierwsze, konieczny może okazać się remont - nabywcy wolą kupować nieruchomości zupełnie nowe albo świeżo po remoncie; największą uwagę skupia się zazwyczaj na łazience i kuchni, czyli miejscach, gdzie zużycie wynikające z eksploatacji najłatwiej dostrzec. Remont choćby tych pomieszczeń spowoduje, że zyskają na atrakcyjności i zaowocują wyższą ceną uzyskaną za całą nieruchomość. Zainwestowanie w taki remont 15 czy 20 tys. zł może oznaczać uzyskanie ceny wyższej nawet o 40-50 tys. zł oraz większą skuteczność sprzedaży.

Sesja fotograficzna, która uwypukli zalety nieruchomości, a skrzętnie ukryje jego niedostatki - na przykład niesprzyjające oświetlenie naturalne – to dodatkowy koszt. Lepszy fotograf, którego prace sprawdzają się na portalach ogłoszeniowych, zażąda większej sumy niż początkujący. Trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 200-500 zł – co więcej – dobrze, aby usługa zawierała tak zwany spacer wirtualny. Bez atrakcyjnych zdjęć – szanse na szybką sprzedaż maleją.

fot. thodonal - Fotolia.com

Umowa sprzedaży mieszkania

Umowy mogą zawierać klauzule, zmuszające nas do zapłacenia prowizji agentowi nawet wtedy, gdy do ostatecznej transakcji doprowadzimy sami - ale klient kiedyś został przyprowadzony przez pośrednika.


Czas to pieniądz


Warto zauważyć, że w procesie sprzedaży mamy także do czynienia z dodatkowym kosztem, który jednakże trudno oszacować w sposób przystający do statystycznie popularnych sytuacji – bo u każdego sprzedającego będzie zupełnie inny. Chodzi o straty finansowe, powiązane z czasem poświęcanym na „obsługę” oferty (czyli przygotowywanie nieruchomości do oględzin, spotkania z nabywcami, umówione spotkania odwoływane w ostatniej chwili itd.) oraz z czasem oczekiwania na klienta, który naprawdę zakupi naszą nieruchomość. Wielomiesięczne lub nawet wieloletnie czekanie na sprzedaż wiąże się przecież z koniecznością pozyskania środków z innych źródeł (kredyty, pożyczki), a także zupełnie oczywistą stratą przychodów z codziennej działalności zarobkowej – czas stracony łatwo przeliczyć na pieniądze.

Biurokracja


Sprzedaż mieszkania czy domu oznacza również zdobycie wielu dokumentów, bez których notariusz odmówi przeprowadzenia transakcji. To rozmaite zaświadczenia, na przykład z urzędu skarbowego, urzędu miasta lub spółdzielni mieszkaniowej, czy dokumenty związane z rejestrami gruntów lub budynków. Nie da się ich zdobyć zdalnie przez internet, a na dodatek część ma czasowe ograniczenie ważności obowiązywania – zatem należy także przeznaczyć sporo czasu na wędrówkę po urzędach i instytucjach.

Być świadomym


Najważniejsze to być przygotowanym na wyzwanie, jakim jest sprzedaż nieruchomości. Mając świadomość, które czynniki wpływają na koszt sprzedaży, jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć wydatek z tym związany. Warto czasem włożyć trochę swojej inwencji, by zaoszczędzić sporą kwotę, którą przecież możemy wydać na coś przyjemnego – jak wakacje z rodziną.

Małgorzata Sommer, specjalista rynku nieruchomości

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: sprzedaż mieszkania, sprzedaż domu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Sprzedaż mieszkania też kosztuje

    Jurek29 / 2019-05-16 09:40:58

    To prawda, my przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania od Robyga mieszkaliśmy w małym mieszkaniu po dziadku, które próbowałem sprzedać i dopiero wtedy dowiedziałem sie o tych wszystkich kosztach jakie musiałem ponieść. Trzeba uważać, bo to nie są takie proste sprawy.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: