eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Rachunki za prąd. Zobacz, za co płacisz

Rachunki za prąd. Zobacz, za co płacisz

2020-02-04 12:45

Rachunki za prąd. Zobacz, za co płacisz

Rachunki za prąd © fot. mat. prasowe

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostały odmrożone, co oznacza, że w tym roku Polacy muszą spodziewać się wyższych rachunków za prąd. Doświadczenie pokazuje, że interpretacja faktury z elektrowni nierzadko przysparza sporych problemów. Jak ją czytać? W którym jej miejscu kryją się podwyżki? Wyjaśnia Energia Polska.
Podwyżki cen energii elektrycznej stały się faktem. Jak wyjaśnia Energia Polska w swoim komunikacie, statystyczny Kowalski musi spodziewać się, że w tym roku jego rachunki za prąd będą wyższe o przeciętnie 10-11% w skali miesiąca (około 9 zł). I wprawdzie Ministerstwo Aktywów Państwowych już zapowiedziało, że wyższe opłaty będą Polakom zrekompensowane, to jednak żadne szczegóły tych rekompensat nie są jeszcze znane. Najprawdopodobniej o zwrot będzie można się starać dopiero u schyłku bieżącego roku, a posłużą temu specjalne wnioski, w których ujęte będą m.in. koszty poniesione w związku z rachunkami za prąd.

Rachunki za prąd bez tajemnic


Jak jednak sprawdzić, ile w rzeczywistości zapłaciliśmy za prąd? Większość z nas nie przykłada wagi do zrozumienia faktury za energię. Patrzymy na końcową sumę, którą realnie musimy wyłożyć z naszego portfela. Bardzo często nie mamy pojęcia, z czego ona właściwie wynika. Denerwujemy się wysokością kwoty do uiszczenia, a jeszcze bardziej tym, że nie zawsze ją rozumiemy.

Co zatem oznaczają kolejne rubryki w naszym rozliczeniu? Jak tłumaczy Energia Polska, rachunki za prąd zawierają podstawowe dane takie jak numer naszego licznika, wartość jego obecnego i poprzedniego odczytu oraz rodzaj strefy pomiarowej. Jednak najważniejsza dla nas pozycja to opłata za energię czynną.
– To suma, na którą składa się cena za kWh prądu przemnożona przez realne zużycie prądu. Możemy ją porównać z poprzednimi miesiącami, żeby sprawdzić, czy w jakimś okresie to zużycie jest szczególnie intensywne i czy ma to jakąś konkretną przyczynę, np. korzystaliśmy ze zbyt dużej ilości sprzętów lub też mieliśmy zamontowane mało ekonomiczne oświetlenie. Dzięki temu możemy zastanowić się, czy jest obszar, w którym jesteśmy w stanie samodzielnie poczynić oszczędności - Sebastian Biela, wiceprezes firmy Energia Polska.

Opłata za liczniki i sprawne przesyłanie


Kolejna składowa, która ma wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd, ale nie możemy nic z nią zrobić, to tzw. opłata abonamentowa. Płacimy ją, m.in. za dokonywanie odczytu naszego licznika. Natomiast opłata jakościowa jest przeznaczana na utrzymanie odpowiednich parametrów energii elektrycznej, m.in. na jej płynne dostawy.

Inna suma wyszczególniona na fakturze to kwota za OZE – ma być ona przeznaczona na wzmacnianie mechanizmów wspierania odnawialnych źródeł energii. Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnich latach wynosiła ona 0 zł, co oznacza, że wciąż nie jest to wystarczająco doinwestowany temat.

fot. mat. prasowe

Rachunki za prąd

Zrozumienie faktury wystawionej przez dostawcę energii elektrycznej nierzadko bywa problemem


Kilka miesięcy temu nasze rachunki za prąd powiększyły się za to o opłatę kogeneracyjną, która ma wspierać bardziej ekologiczny sposób wytwarzania energii. Kogeneracja to proces, który pozwala elektrociepłowni jednocześnie na produkcję prądu i ciepła, dzięki czemu do powietrza emitowane są mniejsze ilości dwutlenku węgla.

Jak widać, o ostatecznej kwocie, jaką płacimy za prąd, decyduje wiele czynników. Warto dobrze je poznać, żeby nie kupować kota w worku. A przy okazji przeanalizować, czy inny sprzedawca nie zapewni nam lepszych warunków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: