eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup mieszkania: jak wybrać dewelopera?

Zakup mieszkania: jak wybrać dewelopera?

2009-02-03 12:55

Kiedy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, chcielibyśmy mieć pewność, że ono powstanie i że deweloper nie zaskoczy nas żadnymi przykrymi niespodziankami. Dlatego też trzeba bardzo uważnie sprawdzić, z kim podpisujemy umowę - radzi Home Broker.

Przeczytaj także: Na czym polega umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie znajdziemy oferty tylko deweloperów poddanych starannej weryfikacji. Jeśli jednak chcemy to zrobić sami, eksperci przypominają o kilku ważnych rzeczach, które musimy zrobić, zanim podpiszemy umowę zakupu wymarzonego M. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy większość deweloperów ma problemy ze sprzedażą mieszkań, a część z nich nawet bankrutuje.

Poniżej Home Broker radzi na co zwracać uwagę przy wyborze dewelopera.

1. Wstępny rekonesans

Kiedy zainteresuje nas jakaś konkretna nieruchomość, trzeba sprawdzić, jaki deweloper ją realizuje. Najwygodniejszym źródłem jest Internet. Eksperci zalecają nie ograniczanie się jednak tylko do oficjalnych stron dewelopera, bo tam znajdziemy jedynie pozytywne informacje na temat projektu. Poszukajmy wiadomości na forach dotyczących naszej inwestycji i samego dewelopera. Pamiętajmy jednak, że anonimowość, jaką zapewnia Internet, pozwala na dużą swobodę wypowiedzi, dlatego opinie, jakie tam znajdziemy, mogą być bardzo skrajne. Zamieszczane są tam zazwyczaj negatywne opinie, osoby zadowolone z nabytego mieszkania rzadziej dzielą się swoją radością. Dlatego też Internet traktujmy raczej jako wskazówkę, a decyzję o zakupie podejmijmy po zapoznaniu się z informacjami z rzetelnych i zaufanych źródeł (pisma branżowe, znajomi, którzy kupili mieszkanie u danego dewelopera).

Uważnie sprawdźmy również poprzednie, już zrealizowane inwestycje. Jeżeli do tej pory wszystkie projekty danego dewelopera oddawane były z opóźnieniem, a ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia, można się spodziewać, że w przypadku wybranej przez nas inwestycji będzie podobnie.

Istotne jest też, czy deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Instytucja ta dokładnie prześwietla swoich członków i nie ma w niej miejsca na niesolidne firmy.

2. Wypłacalność

Kiedy już wybierzemy dewelopera, musimy sprawdzić jego kondycję finansową. Home Broker zwraca uwagę, iż często zdarza się tak, że deweloperzy wykorzystują wpłaty nowych klientów na kończenie wcześniejszych projektów, co może zagrozić powstaniu naszej inwestycji. Jeżeli jednak deweloper prowadzi odrębne rachunki powiernicze dla każdego projektu, będziemy mieli pewność, że pieniądze przeznaczone zostaną na realizację zakupionej przez nas nieruchomości.

Dodatkowo, jeśli znamy numer KRS dewelopera (powinien nam go udostępnić bez problemu), możemy sprawdzić jego akta rejestrowe. Znajdziemy tam sprawozdanie finansowe, informacje o tym, czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe i czy komornik nie zajął udziałów lub akcji. Eksperci podają, że te i inne informacje znajdziemy w Wydziale Sądu Rejonowego, który odpowiada za Krajowy Rejestr Sądowy. Dla jeszcze większej pewności możemy skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów.

3. Sprawdzanie umowy

Home Broker radzi, że zanim podejmiemy decyzję o zakupie, poprośmy dewelopera o wzór umowy przedwstępnej. Sprawdźmy dokładnie, czy nie ma w niej kruczków. Szczególną uwagę zwróćmy na to, jak określone są kary umowne (nasze i dewelopera) oraz jaka jest odpowiedzialność obu stron za niewywiązanie się z umowy. Często deweloperzy próbują „przemycić” zapisy krzywdzące klienta (np. większe kary umowne). Możemy je jednak wyeliminować, sprawdzając, czy w umowie znajdują się klauzule niedozwolone. Ich wykaz możemy sprawdzić na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli zauważymy, że mamy więcej obowiązków niż deweloper, a jego uprawnienia są bardzo szerokie, możemy starać się o wprowadzenie zmian.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: