eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup nieruchomości inwestycyjnej przez firmę

Zakup nieruchomości inwestycyjnej przez firmę

2009-05-20 13:19

Zakup nieruchomości inwestycyjnej przez firmę

© fot. mat. prasowe

Dla rozwoju firmy X niezbędne jest pozyskanie gruntu pod inwestycję - chodzi o wybudowanie obiektu związanego z podstawową działalnością firmy. Ryzyko inwestycji jest związane z właściwym oszacowaniem ceny potencjalnego gruntu pod zainwestowanie oraz efektywne zaplanowanie sposobu i źródła finansowania. Firma X nie korzysta z pomocy rzeczoznawców. Co można w tej sytuacji zrobić?

Przeczytaj także: Zakup nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca. Co trzeba wiedzieć?

Proces rozwiązania tej sprawy przedstawiły Beata Filipiak i Agnieszka Zegarek-Dudzińska w książce "Przedsiębiorstwo usługowe. Studia przypadków" (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). W tym przypadku chodzi o firmę gastronomiczną (cateringową), Do tej pory firma realizowała zlecenia cateringowe, również jako podwykonawca na zlecenie firm eventowych. Planowana inwestycja, obiekt gastronomiczny o wysokim standardzie, pozwoli firmie organizować własne eventy: wesela, bankiety i szkolenia. Autorki książki zaproponowały następujący przebieg proces planowania działania inwestycyjnego polegającego na zakupie odpowiedniej nieruchomości gruntowej:

1. Wybór nieruchomości gruntowej - podstawowe parametry związane z lokalizacją. Wybór nieruchomości gruntowej powinien zostać oparty na analizie następujących kwestii:
  • w jakiej miejscowości firma zamierza prowadzić działalność;
  • jaka powierzchnia działki jest optymalna dla prowadzonej działalności;
  • czy inne aspekty, takie jak sąsiedztwo, ukształtowanie terenu, mają znaczenie dla funkcjonowania punktu gastronomicznego.
2. Minimalizacja ryzyka nieopłacalnej inwestycji w nieruchomość gruntową. Działania w tym zakresie powinny obejmować następujące kwestie:
  • skąd pozyskać informacje na temat cen gruntów w wybranej miejscowości;
  • jakie informacje o nieruchomości należy posiadać przed podjęciem decyzji o jej zakupie na cele komercyjne;
  • w jakim okresie dokonać zakupu gruntu i czy specyfika działalności w danym regionie kraju, np. nadmorska sezonowość, ma wpływ na ceny nieruchomości;
  • jak sprawdzić stan prawny nieruchomości.
3. Trzecia grupa działań powinna umożliwiać uzyskanie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób określić, czy cena przedmiotowej działki gruntu mieści się w przedziale cen rynkowych uzyskiwanych za podobne nieruchomości i odpowiada cechom, jakie dana nieruchomość posiada. W tym celu należy pozyskać informacje pozwalające na ustalenie następujących punktów:
  • czy zasięgnąć porady u pośrednika w obrocie nieruchomościami i z jego pomocą określić stosunek atrybutów nieruchomości do jej ceny;
  • czy zlecić uprawnionej osobie sporządzenie opinii o wartości nieruchomości (skalkulować koszty opinii);
  • za pomocą arkusza symulacji podjąć próbę oszacowania wartości działki gruntu, będącej przedmiotem potencjalnego zainwestowania.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck Wydawnictwo C.H. Beck

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: