eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: rozpoczęła się wyprzedaż

Rynek mieszkaniowy: rozpoczęła się wyprzedaż

2009-06-15 14:03

Obserwując oferty i anonse firm deweloperskich trudno nie odnieść wrażenia, że mamy do czynienia z sytuacją podobną do wyprzedaży posezonowej - poinformował RED Real Estate Development.
RED Real Estate Development zauważa, że normą stają się dziś już nie tylko wyprzedaże kolekcji odzieży czy samochodów z poprzedniego rocznika, ale także wyprzedaże ostatnich mieszkań z oferty. Deweloperzy idą w ślady dealerów samochodów i uruchamiają wyprzedaż gotowych mieszkań. Promocja rocznika 2009 niekoniecznie musi kojarzyć się dziś z branżą motoryzacyjną. Jak na każdej wyprzedaży można znaleźć atrakcyjne towary, które nie zostały kupione wcześniej ze względu na cenę. Choć zdarzają się i takie, które nawet po obniżce nie wzbudzają zainteresowania.

Rabaty na ostatnie mieszkania mają zmobilizować niezdecydowanych klientów. I, jak podają eksperci, udaje się. Głównie dlatego, że zaletą takich propozycji jest to, że nabywca nie kupuje kota w worku. Może obejrzeć lokal, a nawet poznać swoich sąsiadów. - W obecnej sytuacji rynkowej, poza ceną, najlepszym argumentem dla dewelopera jest fakt, że prace budowlane w inwestycji zostały już ukończone, bądź są na finiszu – przyznaje Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w Red Real Estate Development.

Chwytem marketingowym natomiast stosowanym dzisiaj przez deweloperów są ogłoszenia o kilku mieszkaniach w niezwykle niskiej cenie. Szybko można się jednak przekonać, że pełnią tylko rolę wabika na poszukiwaczy tzw. okazji. Promocja ma ściągnąć klientów do biura sprzedaży, a jeśli istnieje dotyczy dużych i bardzo drogich mieszkań.

Powszechny spadek cen mieszkań sprawił, że cały rynek mieszkaniowy przypomina teraz market z ogromnym szyldem „Wyprzedaż”. Z majowego raportu z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance wynika, że ceny mieszkań w największych polskich aglomeracjach spadły do niespotykanego od lat poziomu. Stawki wywoławcze w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu są analogiczne do tych z początku 2007 roku. Średnia cena ofertowa w Gdańsku (6465 zł/mkw) była na podobnym poziomie ponad dwa lata temu. W Warszawie po raz pierwszy od przeszło dwóch lat spadła poniżej poziomu 9 000 zł/mkw. i wynosiła w kwietniu br. 8853 zł/mkw. W Krakowie (7270 zł/mkw.) średnia jest najniższa od prawie 3 lat - podsumowuje RED Real Estate Development.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: