eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe mieszkania VII 2009

Nowe mieszkania VII 2009

2009-08-22 00:40

13 833 - tyle mieszkań, według Głównego Urzędu Statystycznego, zostało oddanych do użytkowania w lipcu 2009 roku. To o 11,9 proc. więcej niż w czerwcu tego roku i o 5,4 proc mniej niż w lipcu 2008 roku, kiedy to oddanych zostało 14 630 mieszkań - poinformowała firma Home Broker.
W okresie od stycznia do lipca tego roku oddano już 89 851 mieszkań, czyli o 7,1 proc. więcej niż przed rokiem i o 39,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Zdaniem Home Broker patrząc na te dane można spodziewać się, że w tym roku oddanych zostanie więcej mieszkań niż w ubiegłym roku. Nie oznacza to jednak, że sytuacja na rynku nieruchomości uległa gwałtownej poprawie. Oddawane w tym roku inwestycje rozpoczynane były w okresie największego boomu budowlanego, dlatego jest ich tak dużo. Jednak mieszkania nie sprzedają się już tak dobrze jak jeszcze kilka lat temu, kiedy na kredyt hipoteczny mógł sobie pozwolić w zasadzie każdy. Już od prawie roku deweloperzy borykają się z problemami, które zmusiły ich do wstrzymania większości planowanych na ten rok inwestycji. Według Głównego Urzędu Statystycznego z miesiąca na miesiąc spada liczba rozpoczynanych budów. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 80 740 mieszkań, czyli o 28 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dodatkowo o 22,9 proc. zmniejszyła się liczba wydawanych pozwoleń na budowę.

Eksperci zauważają, że niektóre firmy deweloperskie zdecydowały się na wstrzymanie rozpoczętych już inwestycji lub zmianę ich przeznaczenia (np. zamiast budynku mieszkalnego wybudują biurowiec). Efektem tego będzie o wiele niższa liczba oddawanych mieszkań w kolejnych latach. W 2011 roku może ich być nawet mniej niż 100 tys. W związku z tym, że na rynku będą cały czas te same mieszkania, a nowych będzie przybywać coraz mniej, można spodziewać się, że od połowy przyszłego roku rozpoczną się wzrosty cen nieruchomości.

W opinii Home Broker nie powinniśmy się jednak obawiać powtórki sprzed kilku lat, kiedy to z powodu małej podaży mieszkań ceny rosły jak szalone. Przez ostatnie kilka miesięcy sprzedaż mieszkań poprawiła się. Co prawda wciąż zawiera się mniej transakcji niż przed rokiem, jednak mniejsze ceny skusiły kupujących. To z kolei może zachęcić deweloperów do "odmrożenia" swoich projektów już w przyszłym roku, co spowoduje, że po roku 2012 znów wzrośnie liczba oddawanych mieszkań.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: