eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie dla studenta

Mieszkanie dla studenta

2009-09-01 01:50

Mieszkanie dla studenta

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Blisko dwa miliony studenckiej braci powróci niedługo z trzymiesięcznych wakacji i rozpocznie nowy rok akademicki. Zanim jednak tak się stanie, będą musieli stoczyć ciężki bój o własny kąt. Miejsc w uczelnianych akademikach nie ma zbyt wielu, wynajmowanie jest bardzo kosztowne. Jaki wybór ma dziś żak i ile będzie go kosztować lokum w najbliższym roku?- analizuje Związek Firm Doradztwa Finansowego.

Przeczytaj także: Rok akademicki 2023/2024. Ile kosztuje wynajem pokoju, mieszkania dla studenta, akademika?

Wytrawni studenci doskonale wiedzą, że na dobry rok akademicki składają się nie tylko odpowiednio zaliczone sesje, ale także właściwe mieszkanie. Jesienią do grona adeptów uczelni wyższych dołączą tegoroczni abiturienci, którzy po raz pierwszy poznają tę ważką prawdę. Oczywiście kłopotów lokalowych nie będzie raczej miał żak pochodzący z dużego miasta lub ośrodka uniwersyteckiego. W tym wypadku studenci zazwyczaj wybierają mieszkanie z rodzicami, nie kłopocząc się pytaniami o formę zamieszkania. Takich szczęśliwców nie jest jednak zbyt wielu. Najczęściej muszą się oni dobrze zastanowić: dom studencki czy wynajmowanie u osób prywatnych?

Akademickie marzenia

Najbardziej poszukiwaną formą mieszkania dla studenta spoza miasta jest oczywiście dom studencki. Ma on bez wątpienia swoje zalety: jest bardzo tani (od 170 do 450 PLN za miesiąc), najczęściej zlokalizowany w pobliżu uczelni, a poza tym można w nim poczuć prawdziwą atmosferę akademicką, mieszkając drzwi w drzwi ze swoimi rówieśnikami. Standard akademików w Polsce stale się poprawia, ponieważ uczelnie coraz bardziej dbają o swoich żaków. Ciągle jednak mieszkanie w domu studenckim przywodzi na myśl słowa szlagieru: „Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda…”, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie kuchenno-łazienkowe trudności napotka na swej porannej drodze dzielny student. Aby uniknąć takich wątpliwych przyjemności, należy oczywiście dopłacić uczelni za podwyższony standard.

Ceny miejsc w akademikach
Problem akademików nie kończy się na kwestiach estetycznych. Nie od dziś wiadomo, iż nie pokrywają one potrzeb mieszkaniowych wszystkich studentów. Na dodatek, przeznaczone są tylko dla studentów i doktorantów z danej uczelni państwowej. Wszyscy, którzy zdecydowali się na studia na uczelni prywatnej, będą musieli poszukać alternatywnych możliwości.

Ilość miejsc w domach studenckich wobec zapotrzebowania

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: