eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Dom jednorodzinny zamiast mieszkania?

Dom jednorodzinny zamiast mieszkania?

2009-12-21 11:20

Dom jednorodzinny zamiast mieszkania?

Oaza Kampinos © fot. mat. prasowe

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że ceny mieszkań nie będą już spadać, a jeśli inwestycji nie zacznie przybywać, to stawki zaczną wręcz gwałtownie rosnąć. Stabilne są natomiast ceny domów jednorodzinnych. Także średni koszt utrzymania domu o powierzchni ok. 180 mkw. to równowartość kosztów użytkowania mieszkania... trzykrotnie mniejszego. Dla wszystkich zainteresowanych kupnem lub zmianą lokum to sygnał, by jeszcze raz przemyśleć decyzję - może zamiast mieszkania w mieście warto wybrać dom pod miastem?

Przeczytaj także: Dla kogo duży metraż mieszkania?

Niespełna 4 lata temu byliśmy świadkami szokującego wzrostu cen mieszkań, szczególnie w największych aglomeracjach kraju. Stawki były wówczas wyższe nawet o tysiąc euro za mkw. niż średnie ceny w centrum Berlina czy Pragi. Dla wielu Polaków budowa lub zakup własnego domu stał się od tamtego czasu alternatywą dla ofert deweloperów, których stawki za mieszkania rosły w błyskawicznym tempie.

Obrzeża największych miast Polski, to obecnie najatrakcyjniejsze z punktu widzenia deweloperów miejsca na rozpoczęcie budowy osiedli domów jednorodzinnych. Na targach mieszkaniowych w Warszawie w 2009 r. liczba ofert domów jednorodzinnych (w tym segmentów i bliźniaków) była dwukrotnie większa niż w ubiegłym roku i nawet dziesięciokrotnie większa niż trzy lata temu. Specjaliści mówią o wyraźnej tendencji zmniejszania się ofert na rynku mieszkaniowym na korzyść rynku domów jednorodzinnych. Z pewnością cena jest tutaj istotnym elementem przemawiającym za kupnem domu. Dla przykładu - zgodnie z ofertami prezentowanymi na popularnym portalu Domiporta.pl, cena stumetrowego mieszkania na warszawskich Kabatach waha się między 1 mln a 1,6 mln złotych. Za taką kwotę można już kupić dom. Dlatego deweloperzy, widząc potencjał w tego typu inwestycjach, realizują wiele nowoczesnych projektów o interesującej architekturze w okolicach Warszawy.

fot. mat. prasowe

Oaza Kampinos

Oaza Kampinos

Większość zainteresowanych zakupem podwarszawskich domów, to wcześniejsi mieszkańcy stolicy, dla których szczególnie istotne jest dogodne połączenie z miastem, w którym pracują. Popularne jeszcze kilka lat temu południowe obrzeża – w tym Piaseczno i Konstancin - dziś zniechęcają zbyt wygórowaną ceną oraz zakorkowanymi ulicami Puławską i Wiertniczą. To powody, dla których na wartości zyskuje północ Warszawy. Ciekawą inwestycją, jeśli pamiętać o problemach z jakimi na co dzień zmagają się mieszkańcy południa Warszawy jest osiedle austriackiego inwestora UBM - Oaza Kampinos. Dzięki trwającej tam modernizacji części trasy S7, wkrótce dojazd do Centrum miasta (25 km) będzie możliwy w pół godziny. Planowane jest również uruchomienie kolejnych linii autobusowych - miejskich i podmiejskich, stanowiących alternatywę dla poruszania się samochodem. Bliskość miasta przy jednoczesnym bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego czyni Oazę Kampinos jedną z ciekawszych ofert w tej okolicy.

„Nabywcy domów to specyficzna grupa klientów, o określonych oczekiwaniach. Ich preferencje nie są tak zależne od sezonowych zmian i trendów, jak wśród poszukujących mieszkań. Zainteresowanie zakupem domu to często wynik racjonalnego porównania cen mieszkań w najciekawszych lokalizacjach miast z cenami domów w miejscowościach podmiejskich. Decyzje klientów, którzy chcą przeprowadzić się na obrzeża miast nie są również, tak często jak w przypadku zakupu mieszkań, determinowane decyzjami banków o przyznawaniu kredytów” - mówi Sebastian Vetter, członek zarządu UBM.

Najliczniejszą grupę klientów poszukujących domów lub chcących zamienić mieszkanie w mieście na dom pod miastem, stanowią rodziny o ustabilizowanej sytuacji życiowej, dla których priorytetem jest duża i bezpieczna przestrzeń dla dzieci, obecność zieleni dająca ciszę i spokój, przy jednoczesnej bliskości miasta i całej jego infrastruktury.

Ucieczka z centrum to także trend popularny szczególnie wśród kadry wyższego szczebla, poszukującej wytchnienia i zwolnienia rytmu dnia poza miastem, a także wśród obcokrajowców - przyzwyczajonych do innych standardów mieszkania.

Wybierając dom, warto zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednie ocieplenie i jakość użytych w tym celu materiałów. Od nich zależy nie tylko komfort późniejszego użytkowania, ale także oszczędności wynikające z niższego czynszu i dalszej eksploatacji.

Klienci poszukujący domów jednorodzinnych cenią sobie bezpieczeństwo związane ze stabilną wartością luksusowych nieruchomości. To lokata kapitału, która nie traci na wartości w zależności od zachwiań na rynku mieszkaniowym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: